Buna ziua,

Depresie
Intrebare postata de anda92 cu 11 ani in urma

As vrea si eu un pic de ajutor!...In urma cu cateva luni am avut niste probleme si am ajuns intr-o depresie foarte grea si urata.Din cauza acelui soc emotional a inceput sa-mi cada parul si am o portiune in spatele capului unde am ramas fara par deloc dar partea nu este vizibila este pe dedesupt, am fost la medic si cu timpul se va regenera cu tratamente.Pb mea e ca am fost la un salon de infrumusetare unde femeia care trebuia sa ma aranjeze cand a vazut ce am a inceput sa tipe si sa ma trateze de "sus" facandu-ma sa ma simt k un monstru.Am fost la psiholog knd am cazut in depresie la inceput si sincer nu as vrea sa mai merg.E cineva care a mai fost in aceeasi situatie sau care ar outea sa imi dea un sfat?Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (22)

Elf (acum 11 ani)

Coafeza sau stilista care ti-a aranjat parul, nu cred ca ar fi reactionat asa, daca inainte de a incepe sa lucreze cu parul tau, i-ai fi spus de ce pe o portiune de cap nu ai par.
Incearca sa iti imaginezi cum ai fi reactionat tu daca erai in locul ei.
La salonul de infrumusetare merge multa lume si daca stilista ia o ciuperca de ex si o transmite mai departe isi compromite activitatea.
Incearca sa o intelegi si treci peste asta!
La un moment dat (sau mai multe) fiecaruia ni se poate intimpla cu sau fara voia noastra sa ne aflam intr- o situatie mai mult sau mai putin incerta (a se intelege penibila).
Iti doresc sa te faci bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anda92 (acum 11 ani)

Ai dreptate poate ar fi trebui sa o anunt inainte sa-mi coafeze parul, dar sincer femeia aia avea un defect si mai aiurea se uita cu ochii in doua parti gandeste-te cum mi-a cazut mie cand am vazut-o.Eu am avut doar un soc si imi va trece defectul dar ei nu.Nu doresc nimanui sa se intample nimic rau si nici nu rad de defectele altora dar si eu knd am vazut defectul ala al ei poate ar fi trebut sa ma tip si sa-i spun k nu vreau sa ma coafeze ea si sa o fac sa se simta "penibil" dar eu nu sunt asa de cruda. Cand se uita atata lume cu indiferenta ma gandesc oare cum de medicii sunt oameni si traiesc in Romania.... Multumesc de incurajare! Pana la urma tot prin terapie m-am linistit si mi-am dat seama de anumite lucruri.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elf (acum 11 ani)

Unii vad paiul din ochiul celuilalt, dar nu vad birna din ochii lor.
Ma refer la intmplarea de la coafor.
Si totusi ai avut decenta si inteligenta sa nu reactionezi in asa fel incit sa lezezi stima de sine a acelei persoane.
Asta si pentru tu te respecti.
Sensibilitatea nu este doar un defect, dar absenta ei cu siguranta da.
Se spune ca ce nu te doboara, te face mai puternic, sau ca e bine, sa stii sa faci dintr-o infringere un succes - acum ma refer in general.
Asadar succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

anda92 a scris: ".../ Am fost la psiholog knd am cazut in depresie la inceput si sincer nu as vrea sa mai merg /..."

anda92 a scris: ".../ Pana la urma tot prin terapie m-am linistit si mi-am dat seama de anumite lucruri /..."
____
:) DA

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anda92 (acum 11 ani)

Da Liviu stiu k iti vine sa zambesti sau sa razi dar nu aveam sa astept o viata sa raspunda cineva la mesajul meu de pe site.Am spus k nu as vrea sa mai merg nu k nu o sa ma mai duc toata viata la un psiholog asta e pana la urma viata.O seara placuta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

:) Andreea, se poate ca tu nu esti tocmai tipul de persoana pe care un psiholog specializat si-ar dori-o in terapie. Si cand spun asta, imi imaginez ca esti mai degraba o personalitate problematica. Cu toate acestea insa, tu nu ai nimic dintr-un nevrotic.

P.S.: Ca psiholog, eu insumi impartasesc opinia conform careia "Gestalt-Terapia este o metoda mult prea eficienta pentru a fi folosita doar cu bolnavii", asa cum Fritz Perls - fondatorul Terapiei Gestalt - obisnuia sa spuna.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anda92 (acum 11 ani)

Nu ma pot eu exprima in termenii din domeniu pentru k nu ii cunosc prea bine ceea ce am discutat cu acea persoana,adica psiholog am luat-o ca pe o "terapie" acum daca asta presupune altceva nu stiu exact.Mai pe inteles asa mi-a spus ca nu prea are ce sa-mi faca si sa incerc sa infrunt exact ceea ce ma streseaza in fond si sa iau partile pozitive..., doar ca sunt si genul de persoana care daca cineva ma face sa ma simt rau automat trebuie sa apara o alta persoana care sa ma incurajeze ca sa nu ma simt singura in situatie.Ai putea sa-mi explici in ce sens sunt prea problematica ?Poate reusesc sa imi infrunt altfel situatiile in care ma "trezesc" sa zicem asa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

anda92 a scris: ".../ Cand se uita atata lume cu indiferenta ma gandesc oare cum de medicii sunt oameni /..."

anda92 a scris: ".../ dar nu aveam sa astept o viata sa raspunda cineva la mesajul meu de pe site /..."
____________
Golda Meir, când a fost prim-ministru al Israelului, l-a mustrat o dată pe unul dintre miniştrii ei: "Nu fii atât de modest, nu eşti chiar atât de grozav." :)

Următorul text, atribuit scriitoarei Marianne Williamson, ne aminteşte şi el să evităm capcana falsei modestii: "Cea mai profundă frică a noastră nu este aceea că suntem inadecvaţi. Cea mai adâncă frică a noastră este că suntem peste măsură de puternici. Lumina, şi nu întunericul nostru, ne înspăimântă. Eşti un copil al Domnului. Faptul că trăieşti mediocru nu serveşte lumea. Nu e nimic luminat în a te face mic pentru ca ceilalţi să nu se simtă în nesiguranţă în apropierea ta. Ne-am născut să răspândim gloria lui Dumnezeu aflat în interiorul nostru. [...] când lăsăm propria noastră lumină să strălucească, le oferim altor oameni permisiunea să facă la fel. Când ne eliberăm de frică, prezenţa noastră îi eliberează automat pe alţii."

Si "[...] Dumnezeu le-a dat tuturor puterea de a îmbogăţi viaţa altora. Daca sunt conştient că puterea lui Dumnezeu care lucrează prin mine îmi conferă capacitatea de a îmbogăţi viaţa altora, atunci pot evita şi capcana înfumurării, şi pe cea a falsei modestii." (Dr. Marshall B. Rosenberg)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

anda92 a scris: ".../ ceea ce am discutat cu acea persoana, adica psiholog am luat-o ca pe o "terapie" /.../ Mai pe inteles asa mi-a spus ca nu prea are ce sa-mi faca /..."
____________
Rasp.: Eu cred ca mai degraba psihologul te-a tratat ca si cum ai fi o persoana bolnava. In aceasta situatie, mi se pare de inteles ca psihologul insusi a experimentat un esec lamentabil; tocmai pentru ca tu NU esti o persoana bolnava :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

PRECIZARE: In Gestalt, orice problema de viata poate fi abordata: de la timiditate pana la probleme sexuale, de la dificultati familiale pana la cautarea spirituala*, trecand prin accesele de anxietate sau suferinte afective.

__________
*) Am facut mai inainte referire (si) la bazele spirituale ale consilierii psihologice.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

anda92 a scris: ".../ sunt si genul de persoana care daca cineva ma face sa ma simt rau automat trebuie sa apara o alta persoana care sa ma incurajeze ca sa nu ma simt singura in situatie /..."
____________
:) Anda, spune-mi, te rog, s-a intamplat vreodata - chiar si numai pentru o singura data - ca, in astfel de situatii, o alta persoana care sa te incurajeze sa NU apara... pur si simplu "automat"?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anda92 (acum 11 ani)

O persoana "automat" nu aparea si din anumite chestii chiar lungeam problema pana la exagerare numai k aveam sprijinul iubitului meu care in orice situatie facea tot posibilul sa ma incurajeze si sa imi dea mie dreptate chiar daca eu nu aveam, el era acolo tot timpul acum este plecat in alta tara si tin sa precizez ca eu cred ca atunci s-a declansat o schimbare si mai mare in mine,am inceput sa iau altfel problemele si parca tot ce incerc sa construiesc se prabuseste si continua asa la nesfarsit.La inceput plangeam din orice si nimic nu ma mai multumea la un moment dat am crezut ca trebuie sa consult un doctor ceea ce am si facut.
Acum nu mai inteleg nimic din tot ceea ce fac adica e ok pe alte planuri insa nu si pe cel afectiv problemele din familie accentuand ceea ce simt eu in momentul de fata.Tind sa cred ca sunt bolnava si ca nu e normal sa reactionez asa in anumiite situatii.
Si daca ar fi sa o iau pe calea spirituala sau pe cea divina as crede cu totul altceva deoarece mi s-a spus o data ca duc un blestem din familie. Acum ce sa iau ca atare partea Dumnezeiasca sau medicina?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

:) Mie mi se pare ca pastilele sunt din ce in ce mai frumos colorate. Dar apreciez foarte mult chiar si modul in care ele sunt ambalate.
- Mai mult decat atat, (poate) chiar si in plan spiritual medicamentele vor avea un cuvant greu de spus.
- In cel mai rau caz, medicamentele ne-ar putea ajuta cel putin in urmatoarea privinta: sa nu ne mai punem niciun fel de intrebari; si sa uitam de toate grijile si de toate problemele.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anda92 (acum 11 ani)

Pai ce ar trebui sa iau ca sa nu-mi mai pun nici un fel de intrebari ca astea mi le pun la orice ora din zi si din noapte (inafara de tratamente naturiste gen ceaiuri, pastile nu stiu din ce plante ca am mai luat si nu mi s-au parut ca ar avea un efect asa de surprinzator).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

In primul rand, eu NU sunt medic. Psihologul nu e medic si nu are dreptul sa prescrie retete.
- Dar am auzit ca exista niste medicamente de psihiatrie foarte puternice. (Dupa mintea mea :) banuiesc ca sunt medicamente facute din legume; din moment ce am vazut niste pacienti care au reusit sa ajunga asa. Si bineinteles ca legumele nu isi pun niciun fel de intrebari.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anda92 (acum 11 ani)

:)) de alea oricum mananc mereu.Multumesc pentru tot ceea ce mi-ati spus.O singura intrebare mai am daca tot mi-ati spus de medicamente de psihiatrie adica sunt bolnava, nebuna sau era doar un raspuns cu referire?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

anda92 a scris: ".../ O singura intrebare mai am daca tot mi-ati spus de medicamente de psihiatrie adica sunt bolnava, nebuna sau era doar un raspuns cu referire?"
____________
:) Anda, ti-am spus foarte clar ca tu NU esti o persoana bolnava.
- Daca acum as afirma contrariul, ar insemna ca EU nu mai sunt
deloc sanatos la cap.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

anda92 a scris: ".../ Ai putea sa-mi explici in ce sens sunt... problematica ?
____________
Se impune sa mai facem inca o precizare:

- Naturile problematice sunt foarte frecvent neurotice, dar ar fi o mare greseala sa confundam problematica cu nevroza, caci deosebirea decisiva dintre ele este ca neuroticul e bolnav deoarece e inconstient de problematica sa; pe cand problematicul sufera din pricina problemei sale constiente, fara sa fie bolnav.

Nota: La un nivel si mai inalt, se cunosc alte posibilitati ale evolutiei psihice, care ating sfera religiosului, sfera in care judecata critica isi atinge limitele sale.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anda92 (acum 11 ani)

Multumesc pt raspunsuri.O seara placuta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

Iti multumesc si eu, pt. intelegere!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2