Am sa inebunesc de tot !!!!!!!!!!! raspuns medic

Depresie
Intrebare postata de doar eu cu 13 ani in urma

Buna tuturor! .....Desi am 15 ani nu mai pot...sunt cazuta intr''o depresie adanca si nu pot sa''mi revin. Nu am nicio prietena...absolut nici una....nu stiu ce sa fac ....incerc sa ma apropii de fete dar ele ma resping si tot singura raman.... cand mai ies in oras(asta rar ca nu am cu cine) si vad gasti de fete si baieti incep sa plang , pt ca eu sunt mereu singura....ajungand acasa nu mai ies 2 ore din camera stand si plangand. parintii si fratele meu sunt mereu plecati la serviciu si eu stau singura acasa...de cand sa terminat anul scolar , am stat numai in casa , iesind doar de vreo 4 ori din casa.....inebunesc....nu pot dormii, stau cu ochii pe pereti , uneori parca aud voci care ma striga.....singuratatea ma omoara , nu am cu cine vb....sunt compexata ca sunt prea sp***a......nu imi place cum arat......cand lumea imi spune ca sunt sp***a incem cu crize de nervi....cand ilm vad pe fratele meu de 22 de ani ca iese cu gasca de prieteni in oras si pe mn ma lasa acasa iar plang.....ai mei nu ma duc la un psiholog...psihiatru....specialisti dinacestia ca ei considera ca nu este necesar.......ce sa fac ?????

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (26)

stefan (acum 13 ani)

ai internet

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Antonia - Carla Isacu MPsih. Antonia - Carla Isacu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna
Problemele tale par a fi serioase, iar faptul ca ai ajuns sa postezi acest "strigat de ajutor" nu poate fi decat pozitiv, deoarece admiti ca exista o problema si ai dorinta de a o depasi. Din pacate, lucrurile nu se rezolva atat de usor de la sine, ai nevoie de un ajutor specializat, iar parintii tai trebuie sa accepte acest lucru. De acord, adolescenta poate fi o perioada dificila, dar sunt tulburari care abia acum se contureaza si este necesar sa fie abordate de la bun inceput. Propune-le parintilor tai sa accepte o discutie cu un psiholog sau un psihoterapeut macar pentru inceput. Iti stau la dispozitie. Ma poti contacta - tu sau unul din parintii tai (acordul lor este necesar) - si vedem ce putem face.

Psih. Antonia Isacu
@Cabinet Individual de Psihologie
Bd. Nicolae Balcescu nr. 7 et. 2 ap. 6
Bucuresti, sector 1
Mobil: 0723.248.708/0757.075.415
E-mail: [email protected]
Web: http://psicabinet.ucoz.com
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Depresie.

Ramona (acum 13 ani)

..da-mi un id de al tau sa mai vb..si eu sunt singura interior si poate putem sa ne exteriorizam una fata de cealalata...astept rapuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

geo (acum 13 ani)

Terapia naturista te poate ajuta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Danya (acum 13 ani)

hei, si eu am trecut prin chestii de genu, bine, eu eram complexata ca eram prea grasa[:))] dar, du-te la magazin, cumparati o rochita sau ceva care sa stea bine pe tine, vorbeste pe internet cu diferite persoane, sunt atatea siteuri, pe care iti poti face prieteni, iar in timpuls colii daca vezi ca gasca de fete nu te baga in seama, cauta veriga sp***a, fata care iti va da o seansa, ea e deobicei cea care se supune celorlalte, sau daca nici asa nu merge, vorbeste cu baietii:P ca amici, ca prieteni, de multe ori un baiat iti e mai prieten ca o fata si va fi mult mai sincer fata de tine. Autosugestioneaza-te! Fati prieteni pe net apoi iesiti afara, sau apuca-te de un joc si vei vorbi cu cei din joc, care ulterior iti vor deveni prieteni. Nu e nimic neinregula cu tine, e cu cei din jur pentru ca nu-ti acorda acea seansa.Alaturate unui ONG spre exemplu Crucea Rosie sau ceva de ecologizare care iti va ocupa timpul si iti vei face si prieteni! Simte-te tu bine, fericita, radiaza, si fa-te observata!
Pupici

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristina (acum 13 ani)

Zi si o rugaciune!Roaga-te cat de mult poti!Conteaza foarte mult.Si apeleaza si la un preot.Mult succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristina (acum 13 ani)

Dar roaga-te cu credinta!Adica fii convinsa ca rugaciunea ta este ascultata si ca situatia ta se va imbunatati!Altfel...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Stefyx_0 (acum 13 ani)

multumesc pt sfaturi...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana maria (acum 13 ani)

ai grija s cauti ajutor l timp pana nu e prea tarziu!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bibi (acum 13 ani)

Parerea mea sincer sinucidete daca nu o faci inseamna ca esti sp***a si nu ai tupeu, si eu sunt in aceasi situatie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

doar eu (acum 13 ani)

Mai da cum imi sp u mie sa ma sinucid ? :| ce tupeu ai

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

(acum 13 ani)

Sfinte.... daca te sinucizi la un hop in viata...inseamna ca esti un/o las(a) .....ce-i in capul tau ? ...macar pastreaza ideile astea tampite pentru tine!

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ana (acum 13 ani)

Numai de la diavol poate veni un asemenea sfat...Ai grija de tine, Bibi!!!!!!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ramona (acum 13 ani)

Bibi tu vb serios sau a fost o gluma ironik asta?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bogdan (acum 13 ani)

Nu te sinucide orice ai face !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bTk-Cristyna (acum 13 ani)

Cea mai buna idee ar fi sa incerci sa`ti faci noi prieteni ... incerca prietenii pe net ... vorbeste cu ei si invita-i in oras ... eu asa mi-am facut niste prieteni foarte foarte buni pe care ma pot baza oricand

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

(acum 13 ani)

Hei...baga id-ul meu in lista....povestesc eu cu tine... raluca.georgia ...!

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria (acum 13 ani)

Draga mea, si eu am trecut candva prin asa ceva si te inteleg. Trebuie sa stii, insa ca nu esti singura niciodata.Cineva este cu tine mereu si te iubeste neconditionat, oricat te-ai vedea tu de sp***a,si de..., si de...El te vede asa cum esti, cum te-a creat: frumoasa...Du-te la un psiholog, dar du-te la biserica si te roaga Lui! Domnul sa te ajute si sa te ocroteasca!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

monik (acum 13 ani)

Buna ziua ,am si eu o mica problema nu stiu ce se intampla cu mine dar am dureri si zona inimi si in partea dreapta imi spune careva ce problema oi avea o fii de la plamani sau de la ce am durerile.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

o mama (acum 13 ani)

Aceste lucruri se intampla persoanelor care nu stiu sa-si umple timpul si care asteapta de la altii rezolvarea problemelor. Adica au nevoie de prieteni cu care sa palavrageasca, sa barfeasca, sa umble hai-hui pri oras. Ai incercat sa citesti vreo carte. In carti poti gasi prieteni, poti colinda cu ei intreg universul. Vad ca ai numai 15 ani. Ai chiar o bibliografie scolara, ai de recapitulat unele lucruri la discipline la care la inceputul clasei a 9 a dai test initial. Daca continui sa te arati dezechilibrata, colegii vor continua sa te evite. Incearca sa ti-i apropii prin comportament normal, prin atitudine superioara chiar, data de cunostinte in plus. Esti prea sp***a pentru ca nu mananci suficient si-ti bati capul cu p***ai. Ceea ce povestesti tu se intampla multor copii in vacanta. Fetele mele sunt eminente la invatatura, una studenta si alta eleva si nu au fost nicaieri in aceasta vacanta. Au inteles ca nu avem bani pt distractie. Isi ocupa timpul citind, navigand pe Internet, pe mess, gospodarin cate putin, iar de cateva ori mi-au facut cate o surpriza dulce. Lasa gandurile proaste ca oricum VIATA este mai frumoasa decat MOARTEA. 15 ANI, CE VARSTA FRUMOASA.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2