Am nevoie de ajutor

Depresie
Intrebare postata de Andreiii29 cu 10 ani in urma

6 ani de relatie. Cu bune, cu rele, am reusit sa o mentin vie. Nu stiu daca are insemnatate sa astern povestea toata, e una normala. Ne-am cunoscut, ne-am placut si de acolo totul a mers inainte, cu parti bune, cu parti mai putin bune, cam cum sunt toate relatiile.

Si la un moment dat s-a oprit. Am sa spun cum a inceput sfarsitul, de cand am simtit ca ceva e putred in rai.

In ultimele luni am simtit o raceala din partea ei. Presimteam ca sfarsitul va veni insa nu imi inchipuiam ca o sa fie atat de greu. Incepuse sa ma ocoleasca, sa-mi serveasca banale pretexte. Stiam in sufletul si inima mea ca ma minte insa cu timpul am ajuns s-o implor, am plans, am facut toate greselile pe care un barbat le-ar fi putut face pus fiind in situatia mea. Dar am facut-o pentru ca o iubeam si vroiam sa o aduc inapoi. Stiam ca daca implor cad in ochii ei insa totodata m-am gandit si ca daca apelez la strategii de indiferenta, de contra-atac emotional, daca s-ar fi intors la mine ar fi facut-o din orice motiv numai din dragoste nu. Asa ca am ales sa fac ce simt. Sa o rog, sa ii scriu mesaje, sa nu ma ascund cand plang, sa ii spun ca o iubesc enorm, s-o las sa vada ca sufar. Baagand de seama totusi ca rugamintile mele o lasa indiferenta si simtind ca as putea ajunge in situatia de a o irita si a o face astfel sa ma dispretuiasca si mai mult i-am spus in cateva randuri, in discutii avute fata in fata, ca in ciuda faptului ca o iubesc enorm, daca imi spune ca are pe altcineva am incetat pe loc sa o caut si o las sa isi vada de viata. Mi-a spus ca nu are pe nimeni, s-a jurat in moduri care m-au facut sa cred ca, fie minte cu o lipsa absoluta de scrupule, fie spune adevarul.

Cuprins de indoieli si neincredere, macinat de gandul ca sunt mintit intr-un chip absolut neomenesc, intr-un final am facut primul din cele doua gesturi rusinoase pe care am sa le marturisesc aici. Nu am urmarit in viata mea niciun om si sincer sa fiu nu sunt deloc mandru nici acum ca am ajuns in situatia de a face asta. Insa am facut-o si am surprins-o iesind din casa cu alt barbat, adresandu-si unul altuia complimente de natura sexuala samd.

I-am infruntat in mijlocul drumului, probabil ca aratam ca un nebun, poate ca eram. Ce este ciudat, sau poate nu, e ca fata de barbatul de langa ea nu am simtit niciun fel de sentiment. Nu l-am urat, nu l-am condamnat, mi-a fost pur si simplu indiferent. Am incercat sa-i cer explicatii ei privind ascunderea realitatii si atat, insa a reactionat violent verbal. Nu cred ca se astepta sa nu am incredere in ea si sa incerc sa ma conving singur daca e sau nu cu altul. Cert e ca dupa noaptea de nesomn, dupa cele vazute si auzite, si mai ales dupa reactia ei violenta verbal am cedat si i-am dat o palma. Cel cu care era a incercat sa ma loveasca insa nu a reusit. I-am spus ca ii inteleg reactia dar sa stea linistit ca nu mai am de gand sa o lovesc si ca palma pe care i-am dat-o a fost pentru umilintele la care m-a lasat sa ma supun in ultimul timp. Baiatul a fost ok, a inteles si din acel moment am incetat absolut orice situatia conflictuala cu caracter agresiv. Nu aveam nimic cu el, aveam constiinta faptului ca nu mai vreau sa am eu nimic de a face cu ea.

Acum, daca mi-ar fi spus stiu sigur ca nu as mai fi cautat-o, nu m-as mai fi umilit atata si poate ca acum as mai fi avut un dram de incredere in mine. Totodata sunt constient ca as fi suferit la fel de mult. In urma tuturor celor intamplate raman cu doua regrete care ma macina si pur si simplu simt cum ma topesc in fiecare zi :
Primul este faptul ca nu am reusit sa ma abtin si am dat acea palma. Regret enorm ca am cazut astfel pe scara umanului si nu stiu daca o sa mai am dreptul de a o urca vreodata. Al 2-lea este mai mult o stare de frustrare inimaginabila si consta in faptul ca am fost mintit si inselat intr-un fel pe care eu nu l-as face niciodata. In 6 ani nici macar nu m-am gandit sa o insel si nu am inselat nici in relatiile anterioare. Pur si simplu nu concep sa fac asa ceva.

Asta pe langa suferinta cauzata de pierderea ei caci m-as minti singur daca as spune ca n-o mai iubesc. Stiu ca nu mai vreau sa fiu cu ea niciodata insa pur si simplu inima parca nu vrea sa imi ascult judecata. A trecut putin timp, cateva zile doar, dar am mai avut relatii in care am iubit insa durerea este incomparabila. Am ajuns sa ma gandesc chiar si la suicid. Nu ma mai vad in stare sa infaptuiesc nimic desi nu cu mult timp in urma aveam planuri intinse pe ani buni. In ultimele luni de incertitudine am slabit enorm iar in ultimele zile tot ce am mancat am varsat. Am incercat sa analizez totul la rece, mi-am asumat greselile din relatie, mi-am asumat palma despre care v-am spus si care ma face sa-mi fie rusine sa ma uit in oglinda, am concluzionat ca nu exista argument care sa explice faptul ca nu mi-a spus.

Stiu ca nu as mai vreau eu sa fiu cu ea vreodata si ca nu as putea uita ce mi-a facut insa in acelasi timp nu mi-o pot scoate din suflet. Ma doare sufeltul la propriu, parca a capatat expresie fizica in interiorul pieptului meu. Ma trezesc gandindu-ma ca as vrea totusi sa o caut, sa sa verific pe internet ce mai face si-atunci ma iau singur la palme pentru ca stiu ca nu e bine sa fac asta si ca ar fi un soi de masochism.

Nu m-am simtit vreodata atat de descumpanit si nu mai am niciun strop de incredere in mine. Simt ca slabesc in fiecare clipa iar suferinta nu-mi da o clipa de odihna. Am luat in calcul orice solutie si am ajuns sa ma gandesc la o relatie sexuala de scurta durata insa am descoperit ca nu am nici cea mai mica dorinta sexuala. Nu imi doresc nimic. Parca ma sfarm in miliarde de bucati si-mi vine sa urlu, sa plang, sa ma asez undeva si sa mor incet.

Nu scriu sa caut sfaturi, sincer sa fiu am citit cam tot ce se putea gasi pe internet in materie de motivational pentru perioada in care trec. Chiar si asa orice sfat e binevenit. Totul imi pare nonsens, nimic nu ma ajuta. Prieteni nu mai am, i-am pierdut unul cate unul de-a lungul celor 6 ani. S-au casatorit, au vietile lor. Celor care imi sunt amici azi nu le pot impartasi ce simt, nu am nevoie de o bataie superficiala pe umar. Singura cu care vorbesc e sora mea mai mare. Ma imbarbateaza, imi spune ca totul va fi bine, ma uit la ea, imi spun ce norocos sunt ca o am ca sora insa nu pot crede in cuvintele ei pentru ca in mine prapastia se adanceste tot mai mult.

De ce am ajuns sa scriu aici...nu stiu...chiar nu mai stiu nimic...sunt totalmente descumpanit.

Recunosc, ma simt un om pustiit, suferind, incatusat si abandonat in bezna disperarii.
Ma detest pe mine insumi pentru ca am ajuns unde sunt si nu reusesc sa gasesc motivatia de a ma ridica in picioare in loc de a ramane jos, ca un corp inert, plangandu-mi stupid si inutil de mila.

Stiu ca am scris mult. Cum as fi putut scrie putin?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (12)

Liviu (acum 10 ani)

:) ---> Si zici ca.. chiar si asa.. orice sfat e binevenit..
l
v
ACUM (si) AICI: De observat daca nu cumva e ade-
varat ceva ce mie mi se pare evident , si anume ca:
sfaturile nu pot ajuta pe NIMENI; insa ele nici nu fac
rau nimanui.

-> Niciun SFAT nu poseda in sine vreo putere de
influenta asupra cuiva. Si, oricat de convingator
ar putea parea cel ce ofera chiar si cele mai
binevoitoare sfaturi, nimic nu se va schimba.
__________________________________

http://www.youtube.com/watch?v=Y9jL9LhxdIg
________________________________

:)) In lipsa unor interactiuni reciproce,
NU e posibila nicio schimbare; nici
in plan psihic si nici in plan social.

-> Si NIMENI nu poate sa ajute pe
cineva care nu-si doreste cu ade-
varat acest lucru.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 10 ani)

. --> Salut, Andrei!..
l
v
( barbat, 29 de ani
:))

E greu sa accepti
ca
nu te nasti femeie
sau
barbat, ci ca devii
:l
Insa ceea ce este
greu nu-ti face ne-
aparat rau.
. _____________
l [ Scopul relatiilor ]
v /____________/ /

http://www.youtube.com/watch?v=lnCVeY42jYQ
__________
O precizare /_________________________
_________/

- Pt mine PSIHOTERAPIA inseamna o filoso-
fie de viata si chiar mai mult decat atat - un
mod de viata . In acelasi sens , Eu cred ca
doar viata traita intr-un anumit spirit merita
traita.
Dar daca nu ai ceva pt. care sa merite sa-
ti dai (= dedici) viata , mi se pare evident
ca nu ai pentru ce sa traiesti.

Si) AICI, ACUM
l _______________________________
v

. -> Cine priveste in exterior viseaza; dar..
l /_____________________________
v
.. cine priveste in inima lui se trezeste.

______________________
INIMA are logica ei pe care
ratiunea NU poate
s-o inteleaga.

:)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 10 ani)

__________________________________________

. -----> Or , cand tu spui ca nu scrii AICI sa cauti sfaturi..
l
:) -> si tot Tu zici ca.. chiar si asa orice sfat e binevenit..

l ________________________________________
v

... Eu intreb daca ACUM tu ( inca ) te simti divizat?...
pt ca

. -> pe de o parte, ai nevoie de protectie, de intele-
gere si de ingrijire (si e mai important ca o nevoie
sa fie recunoscuta, decat satisfacuta..
l
v
.. iar pe de alta parte, Tu ai nevoie
(si)
de autonomie.

P.S. ______________________

Atunci cand avem in vedere grija
fata de cineva,
lucrul pe care il ingrijim este
autonomia sa.

AICI, ACUM
l _____________________
v

:) -> INTREBARILE ne des-
chid mintea, ochii şi INIMA.

Cu ajutorul lor învăţăm... in-
trăm în contact cu ceilalţi şi
devenim creativi... O între-
bare nepusă este O UŞĂ
nedeschisă.. Acum , AICI
:
Tu ce faci? Ce (mai) zici?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

antoneta142936 (acum 10 ani)

Draga Andrei, ai putea fi fiul meu si-ti voi scrie ceea ce i-as fi scris si lui intr-o situatie similara. Nu fi atat de transant cu tine, nu te judeca atat de aspru ... si nici cu cei din jur. Totti gresim, suferim si mergem mai departe. in momentele de suferinta uneori reactionam neasteptat ... nu e de dorit dar se intampla. E clar ca ea nu e pentru tine. Probabil nici tu pentru ea.
Stii ce mi-am spus eu de fiecare data cand am ajuns in situatia ta? ... cine nu ma poate aprecia, vedea ce, cat pot oferi NU MA MERITA. La mine a functionat ...de fiecare data.
Cauta un grup si pleaca pe munte ... natura spala creiere ... iar muntele are un efect fortifiant.
Am avut ocazia sa gasesc pe FB profilul baiatului care-mi parea la 18-19 ani omul vietii mele ...un baiat minunat pentru care am suferit la fel ca tine. Privind in urma imi dau seama ca nu ar fi fost el alesul. Crede-ma de multe ori viata alege mult mai bine, pentru noi, decat o facem noi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lucia (acum 10 ani)

dragul meu,iti voi spune ca sfarsitul nu e aici,asculta Florian Pitis,Pasarea Colibri!alege viata si vezi ce se intampla!iarta in primul rand pe tine ,pe alti,si vei trai in pace si armonie!http://www.youtube.com/watch?v=Lit-sY3p1po

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Estera. (acum 10 ani)

Am suferit si eu asa cum spui tu ca suferi.Poate as avea motive sa ma invinovatesc,pt acuzele pe care le-am adus.Dar am inteles ca toate au pornit din mijlocul suferintei mele.Din dorinta de a obtine inapoi ceea ce am avut.
I-ai dat o palma...o palma care doare,dar niciodata nu va durea atat de profund,cat doare indiferenta,minciuna,tradarea.
E greu sa accepti ca acum este cu altul,ca este bine in timp ce tu suferi asa de profund..(dar oare chiar poate fi bine,chiar a uitat totul?)
Trebuie sa-ti aduni puterile,sa te ridici,sa mergi inainte.Si chiar daca va trece mult timp ,si iti va parea ca nu poti uita trecutul,sa fii constient ca este mai bine asa,mai bine acum decat mai tarziu.Durerea in timp va trece,la fel cum se vindeca orice rana.Si intr-o zi ve-i realiza ca esti pregatit sa incepi din nou....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

slampata (acum 10 ani)

Femeia nu este o proprietate. Este dreptul ei de a fi libera, de a se intilni, vorbi, glumi cu cine vrea ea. Nu cred ca este iubire ceea ce simti tu.
Iubirea innobileaza.
Cred ca in raport cu ea te simti complexat.
Sigur ca nimic nu justifica sa lovesti o femeie, se intelege ca regreti si cred ca ti-ai propus sa nu o mai faci.
A persista in aceasta stare de culpabilitate, este tot o agresivitate, indreptata acum asupra ta.
Fii mai relaxat, vezi-ti de viata ta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Stefan (acum 10 ani)

Bine draga ...mai pe scurt se poate freca cu oricine,femeia.Normal ,dar sa-si intrebe si prietenul,poate o pun de un trio....nu?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

angela (acum 10 ani)

Pentru Andreii 29 , scrie-mi pe mes la angelmarc999, sa iti recomand o terapie care te ajuta .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Stefan (acum 10 ani)

Nu e vina ta ca prietena ta,sau ma rog,fosta ,e o c***a.Relaxeaza-te si cauta pe altcineva...e plina lumea de femei.....o sa vezi....mai bune din toate punctele de vedere decat fosta....Trust me....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreiii29 (acum 10 ani)

Va multumesc tuturor pentru sfaturi, ganduri si in ultima instanta raspunsuri.
Desi nu credeam ca se va intampla atat de repede iata ca ma simt mult mai bine. Practic singurele regrete pe care le mai am sunt: 1. ca am dat acea palma si 2. ca m-am lasat mintit si nu mi-am ascultat instinctul inca de la inceput.

Acum, nu stiu daca ma simt complexat. Nu cred ca as avea de ce. Din punct de vedere intelectual, si nu numai, ea s-a simtit totdeauna complexata in fata mea. Probabil ca minciunile care mi-au fost servite dar mai ales modul lipsit de scrupule in care a actionat mi-au zdruncinat increderea in sine. Sentimentul tradarii e greu de depasit insa, cel putin la mine, iata ca nu a durat atat de mult.

Am tras linie dupa linie si am concluzionat ca, in ciuda faptului ca dragostea nu s-a stins totalmente in mine, e mai bine sa merg inainte si sa-mi vad de viata mea lasand timpul sa stearga tot ce trebuie sters. Am trecut prin momente in care m-a ispitit ura insa am reusit sa faca fata si iata-ma acum simtindu-ma mult mai bine si fara a avea pic de ura fata de persoana in cauza.

Scriu toate astea intrucat ma gandesc ca mai sunt si altii care trec prin situatii similare. Se poate deci trece peste. Mai usor decat credeti. Tot ce trebuie e sa supuneti totul unei analize obiective, sa faceti o mica introspectie si sa trageti concluziile cat puteti de corect. Apoi va asumati in chip firesc vina ce va apartine si lasati in seama ei vina care nu va apartine.

Nu faceti reprosuri, nu cautati sa va razbunati, nu incercati sa aveti dialog cu persoana respectiva. Plangeti atat cat e nevoie pentru ca durerea cauzata de soc sa treaca. Si sa nu va fie rusine sa plangeti. Sentimentele trebuiesc lasate sa se consume, nu le reprimati. Daca e nevoie scrieti ce simtiti pentru ca asa cum spunea si Cioran - tot ce este formulat este ca intensitate degradat. Si e cat se poate de adevarat.

Iar eu nu am apelat la amici insa m-am bucurat de sprijinul absolut al surorii mele. Si, reproduc aici exact ce mi-a spus ea de atatea ori - femeia/barbatul pot ajunge sa-si doreasca alt partener din multe motive insa nu exista motiv pentru care el/ea sa minta, sa insele. Moral vorbind nu exista circumstante atenunate pentru asa ceva.

Mai bine ca s-a intamplat acum cand sunt inca tanar decat daca mi s-ar fi intamplat la 40-50 de ani cand as fi fost casatorit si as fi avut poate si copii. Pentru ca, oricat de preconceputa ar parea afirmatie ei tind sa cred ca e adevarata. Exista oameni care sunt capabili sa-si minta si sa-si insele partenerii insa exista si oameni care nu sunt capabili sa o faca. Iar daca cei din prima categorie au ajuns s-o faca odata este foarte probabil sa o repete in viitor.

Concluzia finala in ceea ce ma priveste este urmatoarea : atat barbatul cat si femeia ar trebui sa-si asculte instinctul. Cand simti ca ceva se intampla ia in calcul faptul ca este foarte posibil sa se intample.

Va multumesc din nou si va doresc numai bine :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

slampata (acum 10 ani)

"Tot ce este formulat, este ca intensitate degradat"

Cu acest citat din Emil Cioran, iti spun sincer ca m-ai cucerit.
Insa moral vorbind vreau sa te anunt ca exista circumstante atenuante pentru care cineva sa nu spuna adevarul, adica sa minta.
Poti sa reflectezi la aceasta, pornind chiar de la definitia din dex pentru adevar (concordanta intre cunostintele noastre si realitatea obiectiva ) si minciuna ( denaturarea intentionata a adevarului) .
Adevarul meu poate fi diferit de al tau, daca noi avem cunostinte de niveluri diferite, aceeasi realitate obiectiva o vedem diferit.
Putem minti intentionat, pentru a proteja pe cineva si mai sunt si altele.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: