Am nevoie de ajutor,simt ca innebunesc !!! raspuns medic

Depresie
Intrebare postata de Mariuca96 cu 9 ani in urma

Sunt in clasa a 12-a ,anul acesta am bacul si cred ca am cazut prada unei depresii puternice..De doi ani parintii mei s-au despartit ,anul trecut am luat-o razna ,m-am drogat si am facut si niste greseli care ma urmaresc zi de zi ..Am o relatie serioasa ,prin care,am reusit sa revin cu picioarele pe pamant ,insa ,anul asta ,bacul ma preseaza foarte tare,ma vaiet toata ziua,plang din orice,nu mai reusesc sa ma concentrez la absolut nimic,sunt nervoasa mereu ,uneori am ganduri sinugicase..nu mai suport ,va rog..nu mai pot ..am si un frate mic care sufera despartirea alor mei,si gandul asta ma innebuneste,de asemenea..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

M0n|KA-Eug3n|A (acum 9 ani)

Nu sunt in situatia ta ca sa pot simti exact ce simti si u, dar si eu am fost in depresie acum cativa ani si am reusit sa imi revin. Iti pot da cateva sfaturi din propria experienta .
Chiar daca parintii tai au divortat, nu e capat de drum! Uneori, din cauza problemelor de zi cu zi, uitam sa mai iubim partenerul si pe noi insine, paoi se rupe relatia. E mai bine asa...dar asta nu inseamna ca parintii tai nu te iubesc! Vor fi mereu alaturi de tn! Vezi partea buna a lucrurilor...!
Iar depresia ...sfatul meu este ca niciodata si subliniez NICIODATA , sa nu ramai singura , sa nu stai singura, oriunde te-ai duce. Fi mereu inconjurata de prieteni, frate, membrii ai familiei, colegi, etc.
Iesi in oras, cumpara flori si pune-ti in casa, fa bai cu spuma si sare de baie, lumanari parfumate cu partenerul sau singura..iti garantez ca te va relaxa!Nu te mai gandi la cuvantul "depresie" si continutul lui, ocupati timpul cu diverse..mergi la sala de lectura si citeste o comedie...
Eu asa am reusit...! Ai grija de tn!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mariuca96 (acum 9 ani)

multumesc mult,o sa tin con de sfaturile tale!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Roxana Patrascu MPsihoterapeut Roxana Patrascu este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Mariuca96, inteleg ca trebuie sa faci fata despartirii dintre parinti, il simti pe fratele tau mai afectat si nu stii cum sa il ajuti, te invinovatesti pentru anumite greseli sau decizii nepotrivite din trecut si mai ales te sperie examenul de final pentru care nu te simti pregatitia.
Relatia de cuplu pare sa fie motivul tau de bucurie, de liniste, este bine sa simti ca ai un sprijin si probabil in caz de impas nu vei pica intr-o depresie clinica.

Pentru redobandirea echilibrului emotional poti apela la sedintele de psihoterapie la cabinet sau online.
In cadrul demersului terapeutic te vei putea debloca, te vei relaxa, vei invata sa iti manageriezi ingrijorarile, simptomele si sa iti planifici timpul mai productiv.

Chiar daca este greu, cu vointa si ajutor specializat vei putea depasi aceasta perioada plina de emotii.
Mai multe detalii despre tratarea simptomelor anxios-depresive poti citi accesand acest link:
http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/anxietate/
http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/depresie/

Daca ai nevoie de mai multe informatii, imi poti scrie aici sau pe mail-ul personal.

Psiholog Roxana Pătrașcu
Telefon: 0721.349.765
Mail: [email protected]

Website: www.psihoutil.ro

Roxana Pătrașcu psihoterapeut

Telefon: 0721.349.765

Mail: [email protected]

Website:http://www.psihoutil.ro/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Depresie.

Mariuca96 (acum 9 ani)

va multumesc frumos

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Marina- Lucica Balea MPsih. Marina- Lucica Balea este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Draga Mariuca,
Inteleg foarte bine starile prin care treci.Intradevar, relatia pe care o ai te poate ajuta, dar e bine sa discuti cu parintele care iti este cel mai apropiat si impreuna sa veniti la cabinetul de psihoterapie. Presiunea examenului amplifica starile tale. Esti o fata puternica si oamenii puternici cer sprijinul celor din jur. Cunostintele despre depresie sau sfaturile nu te pot ajuta, din pacate.Doar un specialist va sti cum sa te insoteasca in drumul catre starea de bine, conform nevoilor tale individuale. Va astept cu drag,
Psihoterapeut integrativ
Marina-LucicaBalea

Marina-Lucica Balea
 Psihoterapeut, consilier
 tel 0735 853 000
 psihoprof.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Laura (acum 9 ani)

ai dori sa vorbest cu mine?
as vrea sa te ajut si eu trec printr-o perioada grea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Silvia (acum 9 ani)

Draga mea,

problemele pe care le enumeri sunt multe si foarte dificil de gestionat de una singura. Faptul ca, iata, cauti ajutor in afara este cel mai bun argument ca ai resurse sa te vindeci. Daca esti insostita in acest demers de psihoterapeutul potrivit, atunci vei reusi, cu siguranta. Numai ai grija cum iti alegi terapeutul. Daca vei cauta unul, atunci verifica daca respectivul este doar psiholog sau are o formare si psihoterapie. Amanuntul este esential. O formare in psihoterapie dureaza cativa ani, inafara de facultatea de psihologie. De aceea psihologii care nu sunt terapeuti nu pot ajuta efectiv pe cei care au nevoie de psihoterapie.
Dupa o evaluare atenta si o anamneza profesionala, veti face impreuna planul terapiei. Da, e cosisitor, da, dureaza mult timp dar la sfarsitul terapiei, vei fi un om nou, capabil sa munceasca, sa iubeasca, sa se bucure de viata. Si lucrul asta merita orice.

Nu te lasa! Mergi mai departe, vei reusi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: