Ajutor ? raspuns medic

Depresie
Intrebare postata de T.Corina cu 8 ani in urma

Buna ziua. Ma numesc Teodorescu Corina si am 18 ani. Toti prietenii mei ma indeamna sa merg la un psihiatru din cauza comportamentului meu care s-a schimbat in urma cu 4 ani datorita parintilor mei care am ajuns in prezent sa-i urasc si sa am seri cu cosmaruri in care ii omor iar eu sunt fericita. De atunci ma reculeg in muzica rock, taieturi pe maini si tacerea. Nu mai vorbesc cu nimeni iar cand am crezut ca voi fi fericita alaturi de iubitul meu acesta m-a parasit dupa un an jumatate de relatie fara motiv iar eu m-am intors la aceleasi obiceiuri (chiar si mai rau) si acum nici cu prietenii vechi nu mai socializez. Nu vreau nici vizite la un medic pentru a nu se afla peste tot ce simt sau parintii pentru ca ei nu ar intelege si nu m-ar putea ajuta nici unul. Un sfat, va rog frumos ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

mary (acum 8 ani)

incearca si priveste viata cu alti ochi ,caci e asa de scurta incit la un moment dat vei realiza ca tot ce ai facut nu este decit un cosmar ( un vis urit).fii mai optimista si ignora situatiile dureroase care te afecteaza cel mai mult.incearca sa iesi din lumea ta in care esti tu acum .fa citeva modificari esentiale si ai sa vezi ca totul se va schimba.incearca sa obtii o colaborare cu parinti macar din respect pt ei.INCEARCA (si eu am trecut prin asa ceva si sa stii ca am reusit chiar daca stateam ore intregi si plingeam mai mult din oirgoliu si din incapatinare)INCERCAREA ESTE UN PAS PE CARE UNI OAMENI IL VAD CA PE O ULTIMA SANSA.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Cristina Pricop MPsih. Cristina Pricop este un medic autorizat SFM (acum 8 ani)

buna seara,
va inteleg neincrederea, insa un psihoterapeut va poate asigura confidentialitatea totala chiar si fata de parintii dvs
treceti printr-o perioada grea si inteleg ca va simtiti si foarte singura. socializarea v-ar ajuta chiar daca nu e ceea ce va doriti in clipa asta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Depresie.

Evanghelic (acum 8 ani)

Este o perioada grea din viata ta. Ai nevoie de ajutorul lui Dumnezeu, si te sfatuiesc sa vorbesti cu El, prin rugaciune, si sa citesti Biblia, pentru a gasi ajutor pentru tine. Apeleaza la Dumnezeu, El te poate schimba...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Evanghelic (acum 8 ani)

Este o perioada grea din viata ta. Ai nevoie de ajutorul lui Dumnezeu, si te sfatuiesc sa vorbesti cu El, prin rugaciune, si sa citesti Biblia, pentru a gasi ajutor pentru tine. Apeleaza la Dumnezeu, El te poate schimba...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Evanghelic (acum 8 ani)

Este o perioada grea din viata ta. Ai nevoie de ajutorul lui Dumnezeu, si te sfatuiesc sa vorbesti cu El, prin rugaciune, si sa citesti Biblia, pentru a gasi ajutor pentru tine. Apeleaza la Dumnezeu, El te poate schimba...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: