Ajutor va rog

Depresie
Intrebare postata de ajutor.ajutor cu 10 ani in urma

Salut!as avea nevoie de ceva sfaturi de la cei mai trecuti prin viata.sa va spun drama prin care trec.Acum 2 luni am aflat ca sunt inselat de nevasta (a venit altul de 2 ori in casa noastra).am avut o relatie de 9ani si 2 luni dintre care 5 luni de casatorie si am locuit impreuna aproape 2 ani.totul a fost aproape perfect ne-am iubit foarte mult nu puteam sta unul fara altul in cei 9 ani cel mai mult am stat despartiti 3 zile si atunci vorbeam la telefon.cand ne-am cunoscut a fost virgina avea 17 ani si eu 21.va pot spune cu siguranta ca nu m-a inselat niciodata(si nici eu) in cei 9 ani pt.ca tot timpul am fost mai gelos si foarte atent la detalii ,iar ea pana sa faca nenorocirea asta a fost o fata cinstita, corecta cu un suflet foarte bun,afectuosa, foarte grijulie ,harnica si discutam absolut orice imi spunea cand cineva ii facea vreun avans nu aveam nici un fel de secret unul fata de altul a fost o iubire ca in basme dar de cand s-a angajat aproape 2 ani usor usor s-a mai schimbat putin(s-a crezut femeie independenta ),la inceput nu ne-am avut decat pe noi si eram fericiti iar dupa 9 ani am ajuns sa avem o casa ,o masina ,amandoi lucram ne gandeam si era in paln un copil.Toata nenorocirea a inceput la servici la ea vorbea cu un coleg din alta localitate(cu 10 ani mai invarsta decat ea, necasatorit) la telefon cu treburi legate de servici(au durat cam 1luna jumate) si usor usor s-a ajuns la avansuri din partea lui, ei i-au placut si s-a ajuns unde nu trebuia in pat.Ce imi da de gandit e faptul ca tot timpul ma vorbea de bine catre colegul ei:ca ea ma iubeste ,ca sunt un om bun,ca am grija de ea ,ca eu o iubesc ,ca o sa vrea sa facem un copil impreuna ,chesti de genul asta ,numai laude la adresa mea,ca eu nu merit asta.Vorbeam in perioada aia de planurile noastre de viitor ,era bucuroasa si fericita de realizarile de pana acum.Ce nu pot intelege ce a putut sa o determine sa faca asa ceva? daca ea era implinita,nu ii lipsea nimic din toate punctele de vedere:material ,sexual ,sentimental.poate imi poate da cineva raspunsul?(poate se saturase de prea bine).Dupa ce am aflat(practic am incoltit-o cu unele mici dovezi sa imi recunoasca absolut totul)am intrebat-o de ce a facut,mi-a spusca nu stie ce s-a intampalt cu ea, ca nu a avut nici un motiv ,ca nu s-a gandit un moment in viata ei sa imi faca asa ceva ca nu stie ce a fost in capul ei(cred ca o luase putin capul), stia ca nu face bine dar ceva parca o indemna, am stat despartiti o perioada ,perioada in care s-a rugat de toti cei care stiau 10 persoane(familia) sa o ierte si sa o ajute ca eu sa ii mai dau o sansa .S-a rugat de mine in fel si chip, fel si fel de promisiuni ,a luat si bataie de vreo trei ori ,ai ei a vrut sa o i-a si au incercat sa o comvinga sa renunte ca va avea o viata grea cu mine ,toata lumea a haituit-o sa plece sa ma lase inclusiv eu i-am zis ce o asteapta si am gonit-o, am terorizat-o cu intrebari,am jignit-o si tot a zis ca nu pleaca si accepta orice ca ea nu vede viata fara mine si ca mai bine moare fara mine, ca ea nu ma vrea decat pe mine si sa avem o familie impreuna.I-am spus ca nu o mai iubesc si ca nu mai are rost ea mi-a raspuns sa ii dau o sansa sa-mi recastige sentimentele si ca nu ma mai va rani niciodata.Timp de 2 luni jumate de cand am aflat se roaga incontinuu de mine , a slabit vreo 8 kg(si avea vreo 46) se vede ca regreta si e foarte afectata fizic,psihic, nu prea doarme, nu prea mananca ,e stresata , plange foarte des,si eu sunt foarte afectat am slabit vreo7kg,ma doare inima , mi-a albit parul si sunt praf de tot,nu credeam ca asa ceva te poate face una cu pamantul(pt.ca am iubito foarte mult).Am intrebat-o ca de ce a facut daca stia ca ma iubeste si ca nu poate sta fara mine,si mi-a raspuns ca nu si-a dat seama niciodata ca insemn atat de mult pt. ea.Ma supara faptul ca am avertizat-o cand a inceput sa vorbeasca cu ala;”vezi sa nu se dea la tine, ai grija ce faci ,sa nu intrii in taine prea mari cu el”(parca am presimtit)iar raspunsul ei “hai ma pui ,e un sp***anog un ariciul dracu ,ce naiba”si uite ariciul ne distrusa fericirea.Tot timpul cand ea o vrajea cu ala aveam presentimentul ca ma inseala dar parca ceva ma oprea sa nu fiu mai atent nu stiu ce dar ma oprea,acum ziceam sa ma uit la telefon sau sa fiu atent acum imi zburau gandurile in alta parte. Ce am realizat acum dupa ce am aflat ca aparuse cat de cat monotonie in relatia noastra dar asta nu cred ca poate fi o cauza sa faci asa ceva sa dai cu piciorul la un viitor fericit pt. un “arici” din toate punctele de vedere.Si cea mai tare sa va spun: Mama ei a facut la fel,dupa intamplare am aflat de la socru.Cum sa faca un om asa ceva cand am avertizat-o toata viata ca asa ceva nu accept macar zvonuri dar fapte?NU STIU CE SA FAC?).VA rog un sfat,mai merita un om care ti-a tradat sentimentele si toate asteptarile o sansa?si credeti ca va mai face?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (16)

lacrimioara 99 (acum 10 ani)

Eu zic sa incercati sa va impacati ! Va iubiti prea mult ...! A fost ceva de moment, care nu a implicat sentimente din partea ei ... si cum spui tu, abia dupa si-a dat seama ce a facut . Va trebui sa munciti mult, la partea cu incredere ... asta ca sa nu ajungeti sa va terorizati cu banuieli tot timpul de genul parca, daca ... .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ajutor.ajutor (acum 10 ani)

dar ce o putea impinge sa faca asta?nu stiu ce sa zic,ceva ceva sentimente au fost ,nu stiu cat dar cred ca au fost,cand plecam la servici cum ieseam il suna,cand eram plecat il suna,vorbeau la servici cate 1-2 ore zilnic mesaje(la servici vorbeau treburi de servici in mare parte),era uneori cam ganditoare ,a renuntat in momentul in care m-am cam prins(eram cam suparat).dar nu imi dau seama de ce sa faca ,eu o mangaiam ,o sarutam, ii spuneam ca o iubesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cryare (acum 10 ani)

Sfatul meu este sai mai dai o sansa....gandestete bn orice om merita o sansa...a facut un lucru rau...dar acum ii pare rau....iart-o asa cum DUmnezeu te-a iertat pe tine de fiecare data cand ai gresit...acesta este sfatul meu...bafta si multa fericire....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eu (acum 10 ani)

pe tine te intereseaza doar de ce a facut-o....

Mai multe posibilitati reale:
- tipul a vrajit-o si i-a sucit capul...exista multi dinastia
- a vrut sa vada de curiozitate ce inseamna sex cu altul dupa 9 ani doar cu tine
- nu a putut sa spua nu caci tipul a reusit sa-i faca atatea complimente ...

Locul si ora nu conteaza. Ratiunea nu mai exista in cazuri dinastea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ajutor.ajutor (acum 9 ani)

ma intereseaza mai multe:
- imi spune ca ma iubeste enorm(dar nu inteleg cum sa te i-a capul dupa altul daca iubesti)
- cum putem trece peste asta(e teribil de greu am 4 luni si nu pot),ea incearca, accepta orice, regreta ,promite,dar ceva nu imi da pace,cum sa te "indragostesti " (daca zic bine) cu mine langa ea vorbind despre viitor,sunandu-i ca o iubesc,vorbind despre un copil.pur si simplu nu inteleg.
-te poti indragosti de o persoana si in acelasi timp iubind pe alta?oare se poate?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cineva (acum 10 ani)

Poate ca cel mai bine ar fi sa o intrebati pe ea de ce a facut ce a facut.
Pe de alta parte,dupa parerea mea,ar fi bine sa puneti deoparte sentimentul de tradare,de disperare si absolut tot ce simtit,oricat de greu ar fi, stati jos amandoi si incercati sa discutai si sa clarificati de ce,cum s-a intamplat,cum s-a ajuns aici, daca se poate salva relatia, sunteti de acord amandoi,subliniez: amandoi sa acceptati ca ati gresit (Este foarte important ca si dumneavoastra sa admiteti ca ati gresit undeva pe parcurul acestiroi ani,altfel celalta persoana va putea sa ajunga sa se simta singura vinovata pt. toate cele intamplate, sunt posobilitati sa refuze sa mai comunice,deoarece nu va mai vedea rostul, va pune in practica mechanismele de autoaparare banale cum ar fi "Da stiu,dar si tu..." si va fi mai greu sa reusiti sa comunicati cu ea.),sa clarificati sentimentele si sa stabiliti daca mai vreti sa contiunuati sau nu aceasta relatie. Daca raspunsul este da, trebuie sa ajungeti sa faceti compromisuri reciporc,sa priviti cele intamplate ca o pilda si sa incercati sa invatati din ea si in viitor sa nu o folositi ca un repros sau punct slab prin care puteti rani celalta persoana.
Tineti minte, raspunsurile nu le aflati de la mine sau de la ceilalti citirori ci de la persoana care "v-a tradat sentimentele", asa ca cel mai important este sa comunicati cu ea, dupa aceea sa puneti in balanta raspunsurile ei si ce ce simiti dumneavoastra.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ajutor.ajutor (acum 10 ani)

am intrebat si a spus ca nici ea nu isi da seama ,parca i s-au intunecat mintile (a cam luat-o valul),ea imi spune ca nu s-a gandit niciodata pe parcursul celor 9 ani sa faca asa ceva nici macar din curiozitate ,am discutat si ea a spus ca vrea sa continuam (daca vreau eu) indiferent de conditii si cu orice pret,dar tot nu imi explic cum un om cinstit ,corect si sufletist sa faca asa ceva ,nici ea nu isi poate explica cum a fost capabila sa faca ce a facut ,zice ca parca i-au fost luate mintile.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lia (acum 10 ani)

Sotia ta nu este proprietetea ta.
Am inteles bine, ai lovit-o ? Daca da, aceasta spune multe despre caracterul tau, educatia ta si despre toleranta ta la situatii pe care nu le poti controla.
Acum este evident ca ea este vulnerabila, are nevoie de protectie si nu ar fi fair play sa obtii de la ea in aceste conditii promisiuni pentru totdeauna. Daca o iubesti poti sa ramii linga ea cu orice risc si este posibil ca ea singura sa aprecieze aceasta atitudine, care impreuna cu experienta prin care a trecut, sa o ataseze mai mult de tine.
Nu pot sa fiu de acord sub nici o forma, deci chiar din postura ta de sot, sau cu atit mai mult, sa vrei sa ai detalii despre momentul lor de intimidate. Aceala este momentul lor, pentru ca asa cum am spus, sotia ta nu este proprietatea ta, dimpotriva este un om liber sa aleaga in orice situatie a vietii sale, are voie chiar sa si “greseasca”. Am pus ghilimele pentru ca din felul cum ai descris, ea chiar a fost atrasa de acel barbat.
Eu cred ca atunci cind vrei sa fii sincer intr-o relatie, cind iti pasa si ii respecti demnitatea, incerci sa o intelegi pe ea si mecanismul care a facut sa se ajunga la aceasta situatie si este posibil sa gasesti ca tu ai avut o contributie insemnata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ajutor.ajutor (acum 10 ani)

am zdruncinat-o mai mult nu am lovit-o,momentul lor de intimitate trebuie sa-l stiu pt.ca imi fac fel si fel de inchipuiri,timp de 9 ani nu am jignit-o cu absolut nimic.eu nu am pus-o sa imi promita nimic ea imi promite,ea vrea sa ramana cu mine ,iar despre greseala nu prea sunt de acord eu am avut cel putin 5,6 propuneri si le-am refuzat pt ca nu era corect fata de ea.pt.ca atata timp cat apreciezi si iubesti un om nu poti sa ii faci rau,nici odata in 9 ani nu i-am facut rau,ne-am iubit foarte mult si tot timpul am fost langa ea la nevoie.ea a fost totul pt mine ,greseala mea este ca am iubit-o prea mult si am uitat si de mine.si sincer as da orice sa pot da timpul inapoi sa fie totul ca inainte .iti scriu acum cu o durere imensa si insuportabila in suflet sper ca nici cel mai mare dusman al meu sa nu treaca prin asta.e cumplit

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lia (acum 10 ani)

Imi pare rau pentru durerea ta imensa si insuportabila si in general pentru impasul prin care treceti si apreciez sinceritatea cu care scrii.
Tu si sotia ta va aflati in fata unei mari dileme si asa cum spunea cineva raspunsul este doar la voi.
Si parerea mea ar fi sa nu luati decizii impulsive, sa va acordati timp si pentru ca suntem inaintea sarbatorilor pascale, sper ca acestea sa va aduca linistea si speranta de care aveti nevoie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cryare (acum 10 ani)

Daca ai iubito si iti dorestii sa fie ca si inainte dai o sansa...uite nu vreau sa ma bag...dar vreau sati povestesc ce am patit eu...ma numesc cristina am 18 ani si sunt cu iubitul meu de 6 luni...noi ne iubim foarte mult...dar vreau sati zik ca in primele 2 luni de relatie sa intamplat exact ce ai patit u...adika eu lam i,selat...bn inselat nu prea pot sai zik pt ca nam intretinut relatii intime cu acel baiat doar ca am vb cu el pe net si iam,zis mi amore trebuia sa vin la tine cand am avut ocazia....atat iam zis ....alceva nimikk....dar si vorba asta a fost indeajuns ca iubitul meu sa nu mai aiba incredere in mine....el a aflat am incercat sa ma scot spunandui ca nu eu am scris ci cumnatul meu dar in zadar...el nu a mai vrut sa stie nimik de mine...dar eu nu lam lasat asa pana la urma iam zis adevarull de ce am facut gestul acela...si iam promis ca nu o sal mai fac....am lucrat foarte mult pe partea cu increderea e drept, dar a meritat tot efortul...a fost o invatatura pt amandoi....acum ne iubim enormm...si ii sunt recunoscatoare pt o a doua sansa....sper sa iti dai seama de ce tiam povestit aceasta intamplare...acum e alegerea ta...dar nu uita orice om merita o sansa....bafta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adevar (acum 9 ani)

ajutor ....tu fa ce te indeamna inima ...nu te uita la ceilalti din jur mai ales de sex feminin ca stii cum e CORB la CORB nu-si scoate ochii ...eu am avut o relatie de 5 ani cu cineva si imi dovedea iubire de ziceai ca e chiar adevarat ....dar ce am aflat si am descoperit dupa acei 5 ani mama .mama ...ASA CA REPET FA CE SIMTI TU ,CREZI CA POTI TRECE PESTE ASTA IARTA SI DACA NU , NU....e strict alegerea TA

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

danstefan150 (acum 9 ani)

Eu daca as iubi o cu siguranta as ierta o

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

danstefan150 (acum 9 ani)

Daca nu o mai iubesti atunci nu are rost sa continui dar daca o iubesti da o dracu de mindrie prosteasca si iart o mai departe nu se stie ce se va intimpla dar daca o iubesti si olasi vei regreta toata viata p***aa asta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

danstefan150 (acum 9 ani)

Eu as ierta o

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

danstefan150 (acum 9 ani)

Iart-o

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: