A pierde e tot ce stiu sa fac....

Depresie
Intrebare postata de doar eu cu 13 ani in urma

Mereu am fost singura..fara prieteni..prietene.....de cateva seri ies cu o fata pe afara...am cunoscut un baiet de car imi placea...dar acea fata e acum iubita lui..mereu aceasta fata "mi''a luat toti baietii de car imi placeau" ..acum nu mai vb q fta aceea ....am ramas singura singura ....si in depresie..nu mai am incredere in mine....in nimeni....... de cateva luni ma gandesc numai la moarte ...la tentative de suicid...imi fac planuri.....ma gandesc cum sa fac.....ma simt foarte singura si abandonata....nu stiu ce sa fac....sunt in depresie de cateva luni si e din ce in ce mai rau..ma gandesc numai la moarte...nu ma pot abtine sa nu ma duc la cutia q pastile...sau sa iau un cutit ceva sa ma tai.....sunt disperata .....ce sa fac ???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (16)

elena1087 (acum 13 ani)

Nu stiu ce varsta ai dar ar fi bine sa stii ca in viata daca arati ca nu esti timida si afisezi veselie ( chiar si atunci cand nu esti ) vei fi incojurata de fete si de baieti. Trebuie sa pui punct gandurilor negative si incearca sa traiesti cu adevarat . Chiar daca la inceput vei juca teatru cand esti vesela , vei constata ca intr-o buna zi vei fi vesela si fericita cu adevarat. Daca crezi ca nu vei putea sa faci asta de una singura te rog sa aplelezi la sfatul unui specialist psiholog sau spihiatru fara nici un fel de jena.
Nu exista persoana in aceasta lume sa nu fie iubita de cineva , sunt sigura ca si tu esti iubita , insa tu nu cred ca esti suficient de atenta in jurul tau sau daca esti totdeauna vezi partea negativa ,incearca sa gasesti ceva pozitiv in tot . Un exemplu ar fi sa gandesti cam asa: acel baiat nu te merita pentru ca tu esti superioara si poate ca nu a indraznit sa-ti faca avansuri deci el este o fire sp***a in consecinta nu te merita nu te merita. Asa zisa prietena a ta daca stia ca tie iti place de el si nu a discutat mai intai cu tine acest lucru, ar insemna ca nu tie prietena adevarata deci nu ai pierdut nimic. Incearca sa te aranjezi tot timpul, sa arati veselie si vei vedea o rasturnare de situatie. Nu uita familia nu ti-o alegi dar prietenii da. Prietenii se aleg in functie de caracter nu de frumusete-frumusetea trece caracterul ramane. Aseara s-au implinit 2 saptamani de cand am pierdut o persoana draga -MAMA.E cumplit sa pierzi o persoana draga .Plang cand iti scriu si te rog sa lasi cutia cu pastile sau cutitul.Daca vrei o prietena cu care sa discuti problemele tale eu sunt disponibila ,te ajut cu orice sfat si tu o sa judeci daca e bun si il urmezi sau nu. Ma poti contacta pe mail-ul :
[email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena1087 (acum 13 ani)

Totusi sa nu uiti ca sunt specialisti care pot sa te ajute cu siguranta, apeleaza cu incredere la un cabinet specializat si vei fi sigura de rezultate pozitive.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

doar eu (acum 13 ani)

multumesc mult pt sfaturi ...dar mam saturat sa fac mereu pe fta vesela ...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

doar eu (acum 13 ani)

ai mei nu ma duc la specialisti....nici vb sa dea ei banii pe aja ceva...tre sa ma descurc singura cum pot...:(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena1087 (acum 13 ani)

In adolescenta am trecut prin ceea ce ai scris tu si sa stii ca am devenit in timp o persoana foarte puternica. Deci-fruntea sus-se poate cu siguranta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena1087 (acum 13 ani)

Da-mi mai multe detalii pe mail sau aici unde preferi tu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

doar eu (acum 13 ani)

ia idul meu : stefyx_0

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena1087 (acum 13 ani)

Vezi ca nu ai pierdut tot ? Deja ai gasit in mine o prietena.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

doar eu (acum 13 ani)

mas bcurca dak , chiar asi gasi o prietena in tn...cati ani ai ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena1087 (acum 13 ani)

ok.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

o stea (acum 13 ani)

Eu sunt de parere ca trebuie sa privesti spre Dumnezeu,sa ai incredere ca el este la carma tuturor lucrurilor.Biblia spune ca si la isaia 42.3 scrie asa:Trestia franta n-o va zdrobi si mucul care mai arde inca ,nu-l va stinge. eu zic sa te pui pe genunchi si sa te rogi cu cuvintele tale.spune-i totul ceui mai bun (Dumnezeu)si El nu te va lasa.Ba mai mult vei primi o bucurie si o nadejde in suflet REALE.apoi ia biblia si citeste proverbe,psalmi...vei gasi adevarate cuvinte de incurajare. RECUNOASTE-L IN TOATE CAILE TALE SI EL ITI VA NETEZI CARARILE.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

pena (acum 13 ani)

Vad ca ai numai 15 ani. Chiar nu ai motive sa te plangi. La varsta ta, ai destule lucruri de facut. Unul dintre ele este sa citesti si sa inveti sa scrii corect. Vad ca intampini dificultati in a-ti exprima starile. Cartile iti pot fi cei mai buni prieteni. Restul sunt copilarii. Daca te vei gandi mai mult la moarte, s-ar putea chiar sa ti se intample. Crezi ca pe lumea cealalta vei avea mai multi prieteni? Lumea in care traim este frumoasa si mai frumoasa chiar putem s-o facem noi. Incearca sa citesti, cum ti-am spus, carti specifice varstei tale. Vei descoperi minunatii, vei trai aventuri, vei cunoaste oameni. Incearca!! Daca nu reusesti, spune parintilor ceea e ti se intampla si consulta un psiholog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

doar eu (acum 13 ani)

stiu foarte bn sa scriu , sa stiiiiii !!!!!!!!!!!!! pe mess.....sau site-uri nu mai stau sa scriu q " - " ....p**auri deastea....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lavinya (acum 13 ani)

Salut.Incearca sa privesti spre Dumnezeu.Asta iti spun si eu.El stie toate lucrurile cu ce scop se intampla ...Si prietenii intr-adevar tii alegi singura.Prietena ta nu te merita daca incearca sa iti sufle baietii care iti plac.Si nici ei nu sunt potriviti din moment ce merg la ea..incearca sa fii stapana pe tine, sa pui pret pe chipul tau, sa te ingrijesti si sa incerci sa iti placa te mai intai de ce vezi in oglinda.Atunci cu adevarat vei fi altfel si in ochii celorlalti...uite, daca vrei mai putem sa vorbim pe mess...lavinianarcisa34.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

diana (acum 13 ani)

trebuie sa faci sex draga mea!! lasa cutilee plang de ras dupa ce am citit!! ai grja de tine si pe pritena ta paruieste-o sau evita sa mai te vezi cu ea.....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea121140227 (acum 13 ani)

nu trebuie sa te mai gandesti la moarte,la varsta ta abia ai intrat in lumea reala daca acuma vrei sa te omori la 25-30de ani cu familie cu copii ce o sa faci.nu fi trista totul este trecator,ce trebuie sa faci este sa nu mai pui la suflet si sa mergi mai departe

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: