Renuntarea la fumat. Cum se poate renunta la fumat?

Dependenta de medicamente
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma

Am fumat de la 16 ani, cu mici intreruperi (de cateva ori cateva luni) pana la 49 de ani , cel putin 15 tigari pe zi. Acum, la 49 de ani ( mai precis acum o luna FIX!!!) am hotarat sa ma las de fumat. Copiii au fost cei care au insistat. De multe ori am incercat , nu, mai precis nici nu am vrut sa incerc zicand ca este imposibil. Sa nu credeti ca sunt pocaita sau altele asemenea, dar acum cand m-am hotarat , mi-am dat seama ca trebuie sa pot atata timp cat Dumnezeu este cu mine. Vreau sa mentionez ca acum 5 saptamani mi-a murit tatal, pe care-l adoram , deci eram intr-o perioada f grea . Uite ca am reusit. Am mestecat guma, am supt dropsuri si mai ales am mancat seminte de dovleac. Sunt sigura ca NU ma voi mai apuca din nou. Succes celor care incearca.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (31)

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

eu fumez de 5 ani si vreau sa ma las din nou de fumat.cea mai mare reusita a mea a fost sa ma las un an si trei luni impreuna cu pritenul meu.cand m-am despartit de el am reinceput sa fumez.sunt convinsa ca putem renunta cu draga inima la mirosul persistent de tutun din par,haine,chiar maini.cat de mult ne invadeaza fumul de tigara!sta in puterea noastra sa suflam peste el cu o respiratie mai proaspata si sa-l indepartam!succes!eu am reusit in luna noiembrie sa nu fumez deloc 21 de zile.si apoi in lunile urmatoare circa 17-14 zile pe luna.asupra mea are un efect tonic incredibil renuntarea la fumat intrucat imi las libera puterea latenta din mine,energiile pozitive estompate de fum isi reiau circuitul prin trup,aducand armonie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicolae3189030 (acum 16 ani)

Azi e prima zi fara tigara! Am inceput de la 16 ani sa fumez, acum am 30 si niciodata nu mi-am pus problema sa ma las. De cateva zile mai exact de o saptamana am incercat sa fumez mai putin si am reusit ca in 5 zile sa reduc numarul tigarilor de la 30 la 5. Aseara mi-am spus ca ma las! Recunosc ca nu e usor dar e mai usor decat credeam:) oricum cred ca e inca devreme sa ma pronunt. A incercat cineva Nicorette? As vrea sa stiu daca ati incercat si daca v-a ajutat intr-adevar. Succes celor care incearca sa renunte!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tony (acum 14 ani)

am fumat 17 ani.dar nu mam lasat cu nicorette.bani aruncati pe fereastra..ambitia este singurul tratament

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mary (acum 13 ani)

Ajuta putin da trebuie sa ai si ambitie.Eu am acum unul, dimineata e ok da acuma imi cam arde buza dupa o tigara .Succes

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria (acum 12 ani)

Cunosc persoane care au reusit in scurt timp sa renunte la fumat cu acest metoda noua in Romania.Succes :)
http://www.iqstransilvania.com/ro/

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

catalina (acum 9 ani)

nicorette nu este nici bun nici rau ,parerea mea este ca ne lasam de fumat atunci cand exista vointa si dorinta ,eu asa am procedat si am reusit fara medicamente fara plasturi fara plasturi etc.succes tuturor

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Daniel15277165 (acum 16 ani)

Eu am fumat 6 ani si m`am lasat de un an si o luna. Nu am apelat la nicio metoda cunoscuta, nu am mai fumat si gata. In primele 2-3 luni e foarte usor cel putin asa mi s`a parut mie. Urmatoarele 5-6 luni a fost putin mai greu, de cate ori simteam fum de tigare simteam si nevoia sa fumez, dar m`am abtinut. Cel mai bun sfat pe care pot sa ti`l dau e sa ai tot timpul o ocupatie cat de mica sa nu ai timp sa te gandesti la fumat. Si ce iti mai recomand e sa faci sport, cat mai mult sport posibili. Asta nu e bun numai sa te lasi de fumat ci si pentru intretinere fizica si mai multe. Multa bafta in noua tentativa si sper sa fie ultima :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liliana24692370 (acum 16 ani)

E foarte simplu...si extraordinar de greu. Am fumat mai bine de 25 de ani, in ultimii 15 cam un pachet pe zi. M-am lasat de 6 ani. Cum? Cu pachetul in buzunar, in primele zile de concediu am avut atatea probleme de rezolvat incat trei zile n-am fumat. Nici nu m-a apucat vreun tremor, nici rau nu mi s-a facut. Si am conchis:deci pot trai fara sa fumez. M-a mai mancat de multe ori mana, dar apoi a fost o chestiune de ambitie. La ora actuala aproape ca nu mai suport fumul de tigara. Trebuie lucrat in plan psihic. In acest sens un exemplu ar fi ca aproape toti cei care se imbolnavesc de o boala grava renunta instantaneu la fumat desi nu li se cere asta. 85% din cei care fac cancer pulmonar sunt fumatori. Numai 15% dintre fumatori fac cancer pulmonar. Dumneavoastra printre care va aflati???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Beatrice Rodica (acum 16 ani)

eu folosesc plasturi nicorette cu 15mg de nicotina de trei zile. este foarte bun in sensul ca elimina efectele date de sevraj, dar tentatia psihica ramane. trebuie sa ai si vointa, nu rezolva un plasture o problema atat de grava. Eu am fumat trei tigari in aceste trei zile cu plasturele lipit pe mana, dar sunt optimista ca voi reusi sa ma las

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Incerc sa ma la s de fumat pentru ca imi doresc sa concep peste o luna un copil. Astazi e a doua zi. Nu pot sa spun ca ma simt rau, dar scurte momente de dorita foarte mare si renuntare pe moment exista. Vreau sa va intreb daca aceste momente neplacute: stari de agitatie, nervozitate, dor de a fuma pot fi periculoase in momentul in care voi ramane insarcinata? Astept cu nerabdare raspunsurile si sfaturile dumneavoastra. Va multumesc anticipat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Paul69 (acum 15 ani)

eu nu mai fumez de aproape 17 ani an urma unui diagnostic de lupus mi-a zis medicul de la cluj sa nu mai fumezdaca vreau sa-mi fie bine nu mi-a impus cred ca asta ma facut sa ma las acu de-a dreptul nu supost fumul deci daca vrei poti ancercati macar toti cei care nu mai vreti sa fumati va doresc succes

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Buna ziua. Am incercat si eu de cateva ori sa ma las de fumat dar de fiecare data mai mult de 3 zile n-am reusit. Cea mai mare problema a mea este starea de nervozitate, oboseala si lipsa de concentrare ce apar in perioada respectiva asadar v-as intreba daca exista ceva remedii pt toate astea adica nu stiu medicatie ceva, vitamine ceva revitalizant. Apoi intreb daca folosesc plasturi sau guma cu nicotina de fapt nu va fi mai greu pt ca practic renunti de doua ori , odata la dependenta de tic si apoi la dependenta de substanta?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

sa promiti unui prieten ca te lasi "din data de..." si sa-ti impui atunci, in momen-tul fatidic, sa nu pui mana pe tigara; nu are sens sa-ti propui sa te lasi de fumat, sa nu depinzi de tigari etc., este prea greu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

am deja doua saptamani de cand m-am lasat ma simt extraordinar din toate punctele de vedere, respir mai bine, mese echilibrate, sunt foarte energic etc. mai am stari nervoase dar sper in curand sa treaca

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

teoretic pot sa spun ca m-am lasat de tigari.De ce?pt ca cam de 3 sapttamani nu mai fumez un pachet la zi ci doar maxim trei tigari pe zi sau deloc.Vreau sa pot sper sa pot cat de curand ceea ce e mai greu e ca toti prietenii mei fumeaza,la scola se fumeza peste tot se fumeaza.Ar trebui sa facem ca americanii sa o campanie aniti fumat forte.Imi lipseste vointa .Unde e vointa despre care vorbeste toata lumea?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

delia3245088 (acum 14 ani)

Eu am aproape 2 ani de cand m-am lasat de fumat.Am folosit plasturi nicorette si guma timp de o luna si dupa aceea 2 luni doar guma cu o concentratie mai mare si inca o luna guma cu o concentratie mai mica, si cam atat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

NADIA (acum 13 ani)

EU M AM LASAT DE 10 ZILE SI MA SIMT FOARTE BINE BAFTA SE POATE DACA VRETI CU ADEVARAT.....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anda (acum 13 ani)

eu cand nu mai fumez devin newrvoasa rau,,,dar totusi vreau sa ma las de fumat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dan r (acum 13 ani)

si eu m-am lasat de 12 zile si ma simt f bine. cand m-am lasat acum 12 zile, ma dureau plamanii, respiram f greu, aveam ameteli, o stare generala f p***a si mi-am spus ca dupa 28 ani de fumat a venit vremea sa renunt pentru binele meu si al familiei mele. sper sa ma ajute Dzeu sa reusesc, sa rezist in continuare fara tigari, sper ca daca v-a trece un an fara tigari , nu ma mai apuc niciodata.
Nu este nici o smecherie cu fumatul asta, e doar un drog la care nu putem renunta. E si o chestiune de obisnuinta si asa zisa placere, cand fumezi de f mult timp este f greu pt ca te-ai obisnuit sa fumezi in toate situatii, la bucurie, suparare, petreceri, la meci, la cafeaua de dimineata, in cocediu, etc. E f greu sa renunti la toate astea, dar daca te gandesti la sanatatea ta, este f posibil. Mult succes si multa ambitie !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioan feros (acum 12 ani)

Pentru cei ce nu au renuntat la fumat si AU CURAJ…. sa intre si sa se inscrie la:

http://fumatulestebun.wordpress.com/

Daca e libertate de opinie, lasati si acest mesaj sa fie postat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Advertisement Advertisement
Pag 1 din 2