Iubiul meu e dependent de droguri legale... raspuns medic

Dependenta de medicamente
Intrebare postata de inger mik cu 13 ani in urma

Vreau un sraspuns urgent ....am nevoie de indrumare si de sfaturi...sunt o tanara de 19 ani sunt iubita unui baiat de 21 ani... este dependent de droguri legale cand era mai mic se droga si cu heroina totul a inceput din cauza anturajului... a avut foarte multe probleme a intrat si in coma.... o perioada de cateva luni sa lasat a inceput cu "legale"...din cauza unor probleme care mie sincer nu mai sau parut atat de grave inact sa te reapuci...acum e dependent de droguri "legale" e din ce in ce mai rece cu mine cu familia lui ...noi toti incercam sa facem ce ne sta in putere....ne minte mere nu justifica bani pe moment nu recunoaste....dar dak sati de vb cu el si il iei mai tare spune tot....recunoaste....isi da seama ca greseste mereu zice vreau sa ma schimb sta zile intregi si nu consuma dar la un anumit tip ceva il impinge sa recurga la aceste lucruri ....astazi am hotart impreuna cu familia lui ca el sa nu mai iasa nesupraveghiat din casa sa nu mai aiba bani pe mana nema mai gandit sal internam in spital pentru in tratament.....credeti ca e bine va rog ajutatima indrumatima spunetimi cum sa ma port cu el....il iubesk enorm vreau sal schimb..va multumesk

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (59)

inger mik (acum 13 ani)

vreau sa cer scuze cititorilor....pt greselile pe care am facut mai sus sunt foarte tulburata,distrusa,trista....:(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iulia florina (acum 11 ani)

Poti sa ma cauti,te rog pe: [email protected]?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Trebuie dus la psihiatru pentru dezintoxicare. Alta solutie nu exista din pacate. Va recomand spitalyl Obregia din Bucuresti. Va doresc multa putere!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

inger mik (acum 13 ani)

va multumesk mult....am sa merg la obregia....puteti sami recomandati vreun doctor....:?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Ioana Panculescu MPsih. Ioana Panculescu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Dr Camelia Petcu

specializari psihologie clinica,psiholog psihologia muncii si organizationala,terap[ia prin jocul cu nisip (sandplay therapy),psiholog in curs de formare in psihoterapie psihanalitica

e-mai l: psiholog@consultant .com
[email protected]

Clinica CONTROL MED

tel: 0726.499.421

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Dependenta de medicamente.

andrei (acum 12 ani)

auzi tu esti intreg la minte ??? psihiatru pentru dezintoxicare ..... voi oare cunoasteti diferenta intre un psihiatru si un psiholog ???? Oricum la dezintoxicare nu e nevoie nici de unul nici de altu ... poate la final de un psiholog dar psihiatru pentru ce naiba .... doar nu e nebun omul ... e dependent ....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dar (acum 13 ani)

Da, TREBUIE neaparat sa-l schimbi, dar cu ALTUL. Nimeni nu merita sa-ti sacrifici viata, poate numai daca ar fi copilul tau. Dependenta de droguri, de alcool, nu are sansa de vindecare fara vointa celui dependent. Repet, esti tanara si nu are rost sa te sacrifici, sa-ti epuizezi argumentele pt o persoana care maine o va lua de la capat. Acum spui ca-l iubesti, dar cate mari iubiri nu se termina rapid si fara probleme de genul acesta? Parintii tai ce spun? Sunt sigura ca nu sunt de acord cu iubirea ta ''''''''enorma'''''''' pt un drogat care maine ar putea vinde totul pt viciul lui sau care te-ar putea strange de gat daca nu muncesti pt el si nu-i dai bani. Parintii lui te vor langa el, vor ca tu sa te sacrifici, sa-i fie lui bine, sa aiba aparenta normalitatii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

inger mik (acum 13 ani)

iti multumesk de sfat dar docamdat vreau sa mai incerc ceva imi spune sa merg mai departe alaturi de el...ai lui mi-au zi mereu k nu merita sa lupt dar iam incurajat si pe ei....k tr sa facem ceva....niciodata nu mai cerut bani de fiecare data dak a dorit ceva de mancare tigari sau altele mam dus peronal sa iau...el is cumpara din banii proprii pt ca lucra acum nu mai lucreaza este foarte slabit si nu mai poate....problema e el nu isi ia zilnic....doza....nu simte mereu nevoia de a se droga...si tocmai asta ma face sa cred k se poate lasa imi cere sal ajut si il voi azuta...mai bine regret ca nu am rezolvat nimik decat sa regret k nu am incercat.....iar ce tine de ai mei...ei nu stiu nimik....pt ca ai mei sunt ocupati foarte mult cu serviciul..si nu prea au timp sa ne vada impreuna orcum mai mult stam la el.....inca odata iti multumesk

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ilinca (acum 11 ani)

Dragul meu Dar, fata asta e fericită lângă el.. Cum ar fi el, drogat sau nu. Vrea să fie bine, să-l facă sănătos, să-l ajute, nu să-l părăsească la greu. Tu aşa ai face? Ai părăsi persoana pe care o iubeşti şi pe care o vezi că suferă, doar ca să-ţi fie ţie bine? Crede-mă, vorbesc din experienţă, şi iubitul meu consumă droguri şi nu aş putea să-l las baltă când ştiu că are nevoie de oameni, şi nu de narcotice. E vorba de sacrificiu, să-l pui pe altul înaintea ta. Numai asta e dragostea

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

inger mik (acum 11 ani)

asa este...ce om as mai fi fost eu dak il lasam sa se afunde si mai rau in lumea asta periculoasa...cum puteam sa mai pun capu seara pe perna si sa dorm linistita....multumesk li dumnezeu sa implinit 1 an de paste de cand sa lasat si acum e parca alt om de parca nu ar fi avut niciodata treaba cu drogurile

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Uitati-va pe site-ul spitalului obregia la sectiile 16 si 17, de toxicomanii. Doctorita pe care o cunosc se ocupa de altceva.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

inger mik (acum 13 ani)

am sa intru...multumesk din suflet....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Ioana Panculescu MPsih. Ioana Panculescu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

daca vreti sa va ajut pot vorbi cu dna dr Petcu ,eu sunt acolo in fiecare marti intre 10-12

specializari psihologie clinica,psiholog psihologia muncii si organizationala,terap[ia prin jocul cu nisip (sandplay therapy),psiholog in curs de formare in psihoterapie psihanalitica

e-mai l: psiholog@consultant .com
[email protected]

Clinica CONTROL MED

tel: 0726.499.421

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Teo (acum 13 ani)

si eu am prieteni pe heroina sau legale si inteleg perfect ce zici...nu i okey si trebuie sa l faci sa realizeze asta.n o s o faca din prima pt k sunt prea dominante...dupa parerea mea astea legale prezinta doar o dependenta psihica si ar fi okey daca a ti merge impreuna la un psiholog.succes si rabdare!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

inger mik (acum 13 ani)

iti multumesk de sfat cu aceasta ocaziie vreau sa multumesk celor care au fost langa mine si mau ajutat.. vreau sa va mai zik ce sa mai intamplat...ieri lam dus la ias la spitalul de urgenta mama lui a loat legatura cu un doctor bun de acolo....astazi la mutat la spital la socola (iasi) el nea rugat sa facem toate eforturile sal ajutam sa se schimbe k isi doreste lucru asta...va sta internat 2 saptamani....si in functie de starea lui ii va prelungi tratamentul sau il va externa...doctorii nea garantat ca va fi bine pt k el are foarte mare vointa...cazul nostru a ajuns si la presa...iar el povesteste cea mai urata perioada din viata lui si sfatuieste pe altii sa nu se apuce de asa ceva.....povesteste....starile trairile....intrun scurt reportaj.....va multumesk si dak veti dorii sa aflati ce se intampla pe parcurs va voi scrie.....multumesk sper sa maajute dumnezeu si sa ajute pe toata lumea

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea (acum 13 ani)

Da este foarte bine si eu am un vecin la fel si doar cu solutia asta se lasa...!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

inger mik (acum 13 ani)

buna andreea azi avea si eu o intrebare...vecinu a fost internat acolo la socola....sa lasat de tot...?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florin aparaschivei de jos (acum 12 ani)

Draga Corina si in cazul in care nu te numesti asa imi cer scuze ,iubi doreste sa se sinucida dar nu este incurajat daca il iubesti cu adevarat inteapa-te si tu, iubi o sa te invete.poate in felul acesta punem capat unui lung sir de discutii tampite. PS i love you, fain film

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

inger mik (acum 12 ani)

multumesk de sfat dar tocmai vreau sa te anunt k iubitul meu sa schimbat doctorii lau ajutat si a trecut peste tot are vointa a uitat tot din contra el acum la radu lui ajuta oamenii care isi fac rau cu mana lor ,ii ajuta sa isi revina ....acum face tratament e super nu am crezut ca se va putea intampla acest lucru ...nu ma numesk korina dar totus vad ca u nu faci decat sa razi de lume si sa ii jignesti inloc sai ajuti....cred k ar are trebui sa iti faci un control psiho....dak intelegi ce spun unt multi care gadesk ca tine...iar din cauza oamenilor ca tine noi restu nu putem sai ajutam pe cei aflat in dificultate indiferent de problema pe care acestea o au ...eu cred in dependenta si nu doresk nimanui sa treac prin asa ceava dar cred foart mult si in schimbare dak ai credinta vointa si incredere ....
acum totul e normal tot ce sa intamplat pana acum 2 luni este deja un intrecut indepartat el ne ajutat sa uitam...nu ne cunosti pt k dak neai cunoaste nai mai vb asa ...te rog nuti mai da cu parerea pe la alti oamnei necajiti ...k ai niste sfaturi idioate ....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dana (acum 12 ani)

fugi! Dependenta nu se rezolva cu una cu doua, ca sa aiba efect dezintoxicarea (sub supraveghere medicala) trebuie ca el sa vrea, ceea ce inca nu-i cazul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Advertisement Advertisement
Pag 1 din 3