Perfectil+ calciu,magneziu,vitamina D3 si zinc(osteocare) raspuns medic

Deficiente minerale si vitamine
Intrebare postata de Drinny cu 13 ani in urma

Buna seara...as avea si eu o intrebare.iau de o luna Perfectil,in special pentru par fiindca am probleme cu caderea lui.am facut acum o saptamana analize la sange si mi-a iesit o lipsa de calciu.astazi am cumparat Calciu,magneziu,vitamina D3 si zinc,dupa cum mi-a recomandat medicul de familie.insa m-am uitat la continutul ambelor suplimente si am vazut ca zincul si vitamina D3 sunt in doza de 100% in cazul Perfectilului.este vreo problema daca iau si suplimentul cu calciu,ac***a si acela aceste vitamine si astfel iesind o doza de peste 100%.
sunt ingrijorata fiindca am citit undeva ca un exces de zinc sau de vitamina d3 este daunator....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Bună seara ,
Tratamentul trebuie să fie ,pe cât posibil ţintit , fără a fi supradozaj . Polipragmazia şi supra dojazul dăunează sau pot determina reacţii adverse .
Sănătate Dr. Emil otesteanu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Deficiente minerale si vitamine.

Drinny (acum 13 ani)

am facut acum un calcul si ar iesi zinc 133,3 % si vitamina D3 150% din doza zilnica recomandata daca iau un comprimat din ambele suplimente. este o valoare prea mare?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Bună seara ,
Organismul o suportă căci are posibilitatea să elimine ceea ce-i prisoseste , dar nu este recomandat pe o perioadă prea îndelungată . După prima serie , reveniţi la dozajul normal .
Sănătate Dr. Emil Otesteanu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Eu nu cred in astfel de "ajutoare" pt par. Ceea ce fac de cele mai multe ori este sa creasca pofta de mancare exponential din cauza complexului de B-uri. Mie asta mi s-a intamplat cel putin. Rezultate la nivelul parului = 0. Ai mers sa faci niste investigatii pt a vedea de unde vine caderea parului? Poate fi un dezechilibru hormonal (endocrinolog - analize hormonale), o problema dermatologica sau chiar genetica. Cred ca trebuie investigat suplimentar. Daca ai o lipsa de calciu, ia strict calciu (sau calciu cu vitamina C). Eu am cumparat Cal-D-Vita (si este f bun din punctul meu de vedere - Calciu cu Vitamina D) si Magne B6. Mai departe cred ca ar fi bine sa investighezi ca sa nu iti bombardezi corpul cu vitamine degeaba...
Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ecy (acum 13 ani)

Forte buna , e si solutia , alopexi'''''' pentru caderea parului am avut mari probleme, si ma ajutat f. mult ma bucuri de aaceata pagina putem sa ne impartasim experientele . Momentan ma chinue o micoza printre degete si la unghile inelare ce ma sfatiuti? multumesc .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

viorica (acum 13 ani)

tratamentul cu clciu magneziu cu vit d3 este daunator pt organism daca este indelungat ? de ex un an

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

pop ileana (acum 8 ani)

Am fost diagnosticata cu osteopenie,va rog sa-mi recomanda ti un tratament naturist.multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabi (acum 13 ani)

Pentru detalii si lamuriri puteti vizita www.gabrielahripcaru.mycali.biz. Multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioana maria (acum 8 ani)

se ia una pe zi DRINNY timp de 10 zile apoi pauza 10 zile apoi din nou ei....timp de 3luni si se va fixa in org...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: