Lecitina?

Deficiente minerale si vitamine
Intrebare postata de catasat6355 cu 14 ani in urma

Buna ziua. Sunt student si as vrea sa iau niste Lecitina pt ca tot sunt in sesiune dar am unele nelamuriri:
- Am auzit ca aceasta isi face efectul mult mai tarziu...cam dupa o luna de cand incepi sa o iei, e adevarat?
- Chestia mai grava e ca am intrebat la o farmacie de Lecitina ci farmacista mi-a spus ca nu ma sfatuieste sa iau lecitina pt ca mai nou s-a descoperit ca aceasta nu ajuta memoria ci din contra, are efecte negative....distruge neuronii, e posibil asa ceva? Mi-a recomandat Memo plus.
- Tin sa precizez ca Memoplus am mai luat si in anii trecuti si a fost ok...chiar am simtit o revigorare; si Lecitina am mai luat ai imi aduc aminte ca atunci cand luam intr-adevar parca era mai rau decat cand nu luam...adica mi se parea ca nu mai pot gandi asa clar...era o senzatie destul de ciudata. Cum explicati acest fenomen?
- Cam ce perioada se recomanda sa se ia?
Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (58)

Razy (acum 14 ani)

Efectele ale acestor medicamente - lecitina sau memoplus nu se pot analiza decat pe o perioada lunga - 6 luni, poate 1 an.

Efectul pe care l-ai simtit la Memoplus este unul autoindus.

Nu-ti pot confirma sau infirma despre lecitina insa sunt sigur ca ti s-a recomandat Memoplus datorita unor avantaje pe care farmacia le capata vanzand acel produs. Nu contest deasemeni efectul benefic al medicamentului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

coca andrei (acum 14 ani)

lecitina este buna si are rol si in ajustarea ficatului are efecte bune deoarece am luat cu 5 ani in urma tot asa pana sa dau examenul de capacitate si leam luat dar am luat cu 3 luni inainte de a da examenul si ma simteam mai cumulativ de cunostinte eram mai doritor de cultura deci are efecte bune nu am auzit sa aiba efecte negative si nici nu am simtit pe pielea mea .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

pol (acum 14 ani)

Poate ca stai bine cu memoria insa la gramatica stai foarte rau.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mir (acum 12 ani)

corect:))))

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

catasat6355 (acum 14 ani)

Mai pe tot netul gasesc informatii precum ca Lecitina ajuta memoria si scade colesterolul dar daca ne uitam pe acest site vedem ca nici unul din cele doua studii nu a fost demonstrat...atunci de ce se spune ca ajuta daca nu s-a cercetat indeajuns?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

parker (acum 14 ani)

Domnilor, in secolul 21 vorbim de ceva nestudiay? Intradevar despre efectele curative putin cunoscute, am citit si eu Dar se cunoaste ca lecitina are 2 componente principale : colina , care intra in structura membranelor celulare si inozitolul care se gaseste in proportie mare in structura creierului.Ambele componente contribuie la arderea si descompunerea grasimilor, impiedicand depunerea lor in ficat, reduce colesterolul,intensifica functiile cerebrale. Mie mi s-a recomandat lecitina si pentru intretinerea memoriei dar si pentru reducerea grasimilor din ficat si buna functionare a colecistului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nicole (acum 14 ani)

Dragii mei, fiecare cu parera lui...dar eu iau o capsula de lecitina pe zi. De ce? am avut un accident de masina si am usoare pirderi de memorie. Imi fac analizele la 6 luni si stau foarte bine cu colesterolul. Nu am probleme cu ficatul in ciuda alimentatiei...proaste. Iar memoria...nu mai am probleme. Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ElenaC (acum un an)

Bună ziua,vă rog să mi spuneți ce lecitina luați căci vreau sa iau și eu....adresa email
elenaciortea91@ adresa_web_filtrata Mulțumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mary (acum 13 ani)

Si eu am luat lecitina si mi s-a parut, tot asa, ca mi-a fost mai rau decat atunci cand nu am luat. Daca sunt si alte alternative... Cine stie care e explicatia ...? Poate ca fiecare organism reactioneaza in felul sau.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mary (acum 13 ani)

.... Sau se va descoperi (sau se stie deja) ca are efecte contrare...?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nely (acum 13 ani)

deci parerile sunt ampartite ,ideea e ca orice medicament are efecte secundare dar variaza de la o persoana la alta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cris (acum 13 ani)

Nici un medicament din lumea asta nu functioneaza daca nu credem in el!
Sfatul meu e ca mai bine renunti la lecitina si memo plus si la cate ai mai luat pentru ca aceste suplimente se iau pe scurte prioade de timp, adica inainte de examen cu 2-3 saptamani si apoi gata, nu le mai iei. Secretul meu in sesiune era ca nu stateam ore intregi sa studiez. Faceam pauze dese si mai ales, ma autosugestionam: o sa reusesc la examen pentru ca sunt o fata inteligenta. Gandirea pozitiva bate efectele oricarui medicament. Spre invidia colegilor! =)) Si cel mai important, dupa ce ai parcurs materia nu mai sta sa te gandesti : o sa trec, nu o sa trec? aia stiu, ailalta nu stiu! Tot ce inveti nu se pierde! Ramane imprimat in memorie si la momentul potrivit, adica la examen, va reiesi la suprafata. Nu toci pentru ca omori neuronii, invata logic si daca ai timp, fa-ti niste scheme in timp ce inveti, asa cateva notite. Te ajuta sa iti fixezi informatiile. Ce vremuri, studentia...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Danna (acum 13 ani)

Sunt de acord cu tine! Mare dreptate ai! ;)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Danna (acum 13 ani)

:) Faza cu lecitina tine de autosugestie,putem invata si fara lecitina!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vio (acum 13 ani)

buna.. am citit discutia.. sipe mn ma nate gandul sa iau lecitina sau memoplus insa imi e putin frica deoarece mi e teama de reactiile alea adverse... vreau sa iau deoarece am mult de studiat si imi e foarte greu sa ma mai concentrez din cauza unor probleme din familie... un sfat va rog...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vio (acum 13 ani)

revin... scuze pentru greseli... oboseala

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

[email protected] (acum 13 ani)

Sal all !!! ... eu iau MemoPlus de cateva zile si rezultatul a fost simtit de la primele pastile.Eu iau 2 pastile ( 1 dimineata si 1 dupa-masa in timpul mesei ) pretul unei cutii cu 60 de comprimate este de 45 de ron.Eu le folosesc k mam apucat de invatat pt sc de soferi .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cipi tm (acum 12 ani)

ai nevoie de lecitina pt scoala de soferi?:))))foarte tare:)))

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bubuu (acum 12 ani)

MemoPlus :))nu lecitina

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

io (acum 12 ani)

ce prost esti ma:)))

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 3