Eticheta NONI raspuns medic

Deficiente minerale si vitamine
Intrebare postata de Liliana201 cu 12 ani in urma

Buna ziua,
Am o nelamurire in legatura cu sticla de 1l de la tahitian noni juice si anume am obs. ca eticheta difera de ceea ce scrie pe eticheta sticlelor de pe brosuri.
Pe sticla pe care eu am achizitionat-o de la o cunostina scrie" mixed fruit juice beverage", iar pe spate undeva jos cu litere mici scrie ca e fabricat in Germania.
Am vizitat site-ul celor de la tahitian noni juice si am obs. ca scrie " Liquid dietary supplement (from concentrated) Processed in Tahiti from the fruit of the Morinda citrifolia" si scrie tot pe site ca e fabricat in SUA si imbuteliat in Germania.
Va rog lamuriti-ma, numai inteleg nimic. Tatal meu este bolnav si as vrea sa stiu daca consuma produsul original.
Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (13)

colnago (acum 12 ani)

Liliana, ma ocup de 4 ani de Tahitian Noni.
Deci, fructul e cules in Tahiti, iar firma are sediul principal in SUA, orasul Provo si are patru fabrici de imbuteliere, in SUA, Germania, Japonia si China. Pentru Europa imbutelierea se face in Germania. Sucurile sunt identice de la cele patru fabrici de imbuteliere, contin 89% suc din pulpa noni si 11% afine, struguri rosii, zmeura. Nu au adaos de apa, zahar sau conservanti, chimicale. Sticla arata asa:
http://products.tni.com/romania/romanian/nonistore/product/438235/269579/
Acesta este produsul noni cel original.
Pot sa va intreb pentru ce o consuma tatal Dv.? nu o recomandam ca ceva care vindeca vreo boala ci care poate eventual sa ajute organismul in o mai buna functionare. Nu se recomanda la toate afectiunile, doar in cazurile in care stim ca poate sa aiba efect pozitiv. De pl. la diabet insulinodependent de obicei nu are efectul asteptat, nu ajuta la renuntarea la insulina, eventual la diminuarea efectelor secundare aler diabetului, probleme reumatice, probleme cu vederea...
Sper ca tatal Dv. va simti o imbunatatire a sanatatii.
Daca doriti va trimit derscrieri, recomandari, dozaj etc, email [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liliana201 (acum 12 ani)

Sticla arata asa cum este pe adresa pe care mi-ati aratat-o dvs. ca si design, dar nelamurirea mea era si este in legatura cu eticheta. Ia pe spate scrie ca are 89% piure de noni si 11% suc concentrat natural de struguri, afine si arome naturale de fructe. Pasteurizat.
Cam in cat timp isi face efectul, daca asta e originalul?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

colnago (acum 12 ani)

Scuze ca va raspund cu intirziere.
Efectul sucului depinde mult de virsta si starea de sanatate, dozaj. Nu ar fi corect sa o recomandam ca ceva care vindeca vreo afectiune ci doar ca poate sa ajute organismul in o mai buna functionare prin substantele din componenta, xeronina, dalmachantanul, iridiozii, etc., sinergic. Efecte pot aparea in 2 saptamini, 3 luni, pina la 6 luni, depinde de organism.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna ziua,

ne-ati putea spune despre ce boala este vorba? deoarece, desi tratamentele adjuvante sunt binevenite uneori, ele raman in continuare adjuvante (adica ajuta, dar nu trateaza). recomandat este sa urmeze tratamentul prescris de medic, iar in functie de boala dansului, poate sau nu sa consume si acest produs.

va urez o zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Deficiente minerale si vitamine.

Liliana201 (acum 12 ani)

Va multumesc pentru raspuns. Tatal meu are 70 de ani.Acum 2 ani i s-a descoperit o tumora klatskin - tumora de cai biliare. Tumora nu poate fi operata si i s-a facut un drenaj intern - extern la Spitalul Sf. Spiridon Iasi.
Pe langa asta este si cardiac si evident hipertensiv.
As dori sa stiu daca ceea ce consuma este produsul original.
Se simte bine de cand ia noni, pt ca a avut si un reflux gastro esofagian, si noni pare ca l-a rezolvat, dar tot de cand consuma noni a slabit, nu f mult, dar in cazul lui orice kg conteaza.
E posibil ca noni sa slabeasca? La inceput a avaut si cateva scaune moi, dar s-a reglat pe parscurs fara nicio problema, dar de ce nu ia in greutate?
Sunt zile cand are pofta de mancare, dar sunt si zile cand mananca mai putin.
Cu respect.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

colnago (acum 12 ani)

Liliana, scaunele moi se datoreaza faptului ca noni "curata organismul" de toxine, asta se observa de obicei in primele zile Tatal Dv. consuma/a consumat originalul noni.
Slabitul nu este cauzat de suc. Ma bucur ca problema cu refluxul s-a rezolvat.
De cind consuma sucul? trebuie sa aveti rabdare, este vorba de un supliment alimentar, "tratament naturist", efectele benefice apar dupa o perioada mai lunga, mai ales la o virsta mai mare...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liliana201 (acum 12 ani)

Mi-ati solicitat sa va spun ce boala are tatal meu, ca sa-mi spune-ti daca poate lua noni sau nu?
N-am mai primit niciun raspund din partea dvs.
Pt ca nu am mai primit niciun semn din partea dvs., am intrerupt noni sa vad daca tatal meu slabeste sau nu de la el si daca ii revine pofta de mancare/

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna seara,

am incercat sa va spun ca important este sa urmati tratamentul prescris de medic, inainte de a apela la tratamente homeopate. puteti continua acest noni, dar trebuie a stiti ca acesta nu este un tratament in sine, ci doar un adjuvant.
pentru a afla mai multe detalii despre acest produs, puteti da cautare pe internet dupa acesta, si pe site-ul producatorului veti gasi un numar de telefon pentru comenzi, dar si detalii despre acesta.

va urez o seara buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liliana201 (acum 12 ani)

Buna ziua, in cazul bolii de care sufera tatal meu nu se prescrie niciun tratament pt ca nu exista.
Daca avea un tratament, normal ca l-ar fi urmat. Stiu ca noni e doar un supliment alimentar si nu un medicament.
Nelamurirea mea consta in ceea ce scrie pe eticheta de noni, cel comercializat in Romania.
Dvs. ca si d-nul colnago mi-ati solicitat data privind boala pt a-mi spune daca il ajuta sau nu cu ceva daca ia noni.
V-am oferit aceste date, iar dvs. imi spuneti sa caut pe net pt detalii.
Multumesc, dar nu credeti ca daca am ajuns sa scriu pe sfatul medicului si daca am nelamuriri privind eticheta produsului comercializat in Romania, am cautat mai intai pe net? Ba chiar pretind ca sunt mult mai informata decat dvs.
Daca nu aveti cunostinte despre un anumit subiect e bine sa stati deoparte si in felul acesta ne respectam reciproc si nu mai pierdem nici timp noi cei care asteptam un raspuns, care oricum nu vine, pt ca subiectul, in mod clar, va depaseste.
Cu respect.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

colnago (acum 12 ani)

Liliana, imi cer scuze din nou, v-am trimis raspunsurile fara sa fiu logat, ca atare sistemul nu m-a anuntat automat ca am primit raspunsuri/postari...
La diferite tumori poate sa ajute, din pacate am gasit descriere mai serioasa in acest sens doar in engleza, sper sa gasiti pe cineva capabil sa va traduca esentialul:

Hiv: Hornick CA, Myers A, Sadowska-Krowicka H, Anthony CT, Woltering EA.
Inhibition of angiogenic initiation and disruption of newly established human vascular networks by juice from Morinda citrifolia (noni).
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?cmd=Retrieve&db=pubmed&dopt=Abstract&list_uids=14739620&query_hl=1

Hiv: PROCEEDINGS OF THE WESTERN PHARMACOLOGY SOCIETY, 1994, 37: 145-146.

Anticancer Activity of Morinda citrifolia (Noni) on Intraperitoneally Implanted Lewis Lung Carcinoma in Syngeneic Mice
A. HIRAZUMI, E. FURUSAWA, S.C. CHOU & Y. HOKAMA
http://www.noniresearch.org/united_states/english/research/published_1991_to_1995.html

ACTA PHARMACOLOGICA SINICA 2002 DEC; 23 (12): 1127-1141.

Morinda citrifolia (Noni): A Literature Review and Recent Advances in Noni Research.

WANG, Mian-Ying, WEST, Brett J., JENSEN, C.J., NOWICKI, D., SU, Chen X., PALU, Afa K., ANDERSON, Gary.
http://www.noniresearch.org/united_states/english/research/published_2001_to_2005.html

Sucul TN nu are nici un efect secundar nedorit, poate fi consumata la orice virsta, asta reiese si din acordul Novel Food al UE:
ACTA PHARMACOLOGICA SINICA 2002 DEC; 23 (12): 1127-1141.

Morinda citrifolia (Noni): A Literature Review and Recent Advances in Noni Research.

WANG, Mian-Ying, WEST, Brett J., JENSEN, C.J., NOWICKI, D., SU, Chen X., PALU, Afa K., ANDERSON, Gary.

http://www.noniresearch.org/united_states/english/research/published_2001_to_2005.html

ACTA PHARMACOLOGICA SINICA 2002 DEC; 23 (12): 1127-1141.

Morinda citrifolia (Noni): A Literature Review and Recent Advances in Noni Research.

WANG, Mian-Ying, WEST, Brett J., JENSEN, C.J., NOWICKI, D., SU, Chen X., PALU, Afa K., ANDERSON, Gary.

http://www.noniresearch.org/united_states/english/research/published_2001_to_2005.html

Cercetari ample cu TN:
www.noniresearch.org

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

colnago (acum 12 ani)

Liliana, inteleg supararea Dv., aveti un tata bolnav si doriti sa il ajutati...
Inca o data in legatura cu etichetarea produsului: firma are sediul in SUA, insa fructul este cules in Tahiti, curatat, presat in containere speciale, iar pentru Europa imbutelierea se face in Germania, dupa ce fructul (sucul si pulpa fructului sunt trimise in containere speciale, pe vapor, in Germania. TNI detine controlul in totalitate: de la cules pina cind ajunge sticla la consumator, dupa un control riguros.
Puteti fi sigura ca tatal Dv. a avut oroginalul produs!
(preturile de depozt, cele mai mici sunt: 1L 160 Ron, 2L 190 Ron, 4L 520 Ron).
Din pacate, in limba Romana nu au aparut inca descrieri mai importante, stiintifice, doar cu gust de reclama, tot ce va pot oferi este acesta: www.noniresearch.org, in limba engleza.
sau eventual puteti lua legatura cu biroul central al Europei Rasaritene:
0 800 894 312 (număr gratuit din reţeaua Romtelecom), puteti sa va adresati in limba Romina, poate ca cei din birou va pot da mai multe amanunte.
Eu va pot sa va trimit, daca doriti, descrieri in limba romana, email: [email protected]

Cu sau fara sucul TN, doresc tatalui Dv. insanatosire, si cu ajutorul lui Dumnezeu!
Sa auzim de bine!

Zoltan Fazakas
www.tni.com/fazakas
www.tahitiannoni.ro/zoli

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

stefania (acum 11 ani)

Buna seara,
Imi spuneti si mie va rog daca suscul noni este benefic in spondilita anchilozanta?! am citit ca ar ajuta in aceasta afectiune, insa din cate stiu eu sucul acesta creste imunitatea, ori boala mea fiind autoimuna nu cred ca ar fi bine sa-mi cresc imunitatea, nu? Astept un raspuns va rog si alte sfaturi in legatura cu aceasta boala.. Eu am 31 ani si boala s-a declansat acum 3 ani.. mi-ar placea sa o tin sub control.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

colnago (acum 11 ani)

Stefania, imi cer scuze, se pare ca sunt un "expert" in a da raspunsuri cu mare intirziere.
In cazul artritei cronice, de lunga durata, ca de obicei in cazul problemelor autoimune, se spune ca Noni regleaza sistemul imunitar, intarind sau micsorind activitatea acestuia, dupa caz. Se recomanda si in asemenea cazuri acest tratament, dar doar complementar, adjuvant.
Este antiimflamator, combate durerile de diferite feluri. Insa daca problema Dv. are un fond genetic, noni nu va actiona direct, doar poate sa ajute la diminuarea simptomelor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: