Mugure dentar lipsa

Dantura copiilor
Intrebare postata de lda cu 10 ani in urma

Fetita mea (10 ani) are lipsa mugure dentar incisiv lateral stang. Ce e de facut?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

tranca mariana (acum 10 ani)

-mai asteptati pentru ca s-ar putea sa erupa totusi ;
-se poate face implant dentar mai tirziu , daca ramine spatiu suficient sau lucrare dentara.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

radu (acum 10 ani)

este anodontie de incisiv lateral stang , este des intalnita mai ales in zilele de astazi , n u se poate face nimic special decat sa se astepte si eventual sa se mentina spatiul dintelui cu un mentinator de spatiu pt un eventual implant mai tarziu .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lda (acum 10 ani)

Multumesc pentru raspuns. Vom astepta pana ii vor cadea dinti de lapte (12,13 ani),apoi i se va pune aparat dentar cu mentinator de spatiu. La 18 ani va face implant.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: