Extractie 4 masele la copil? raspuns medic

Dantura copiilor
Intrebare postata de o stea cu 12 ani in urma

Fetita mea are 9 ani,si in urma unui control la stomatologie,i-am facut o radiografie a intregii guri.Medicul stomatolog a vazut radiografia si a spus ca trebuie extrase toate 4 maselele de lapte desi nu se misca,si nu sunt cariate.E bine acest lucru? va rog sa-mi raspundeti!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Ratiunea medicului stomatolog a fost (cred) ca intarzierea caderii celor de lapte, constituie o pedica in aparitia si pozitia normala a celor definitivi,care trebuia sa inceapa deja sa erupa .Ac***a , probabil, in fata radiografia panoramica a cavitatii bucale cu pozitia dintilor, si vazand iminenta eruptie a celor definitivi, a cautat sa elibereze lacasul. Discutati cu d-sa pentru alte,lamuriri.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Dantura copiilor.

Dr. Nicoleta Grosu MDr. Nicoleta Grosu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

"Medicul stomatolog a vazut radiografia si a spus ca trebuie extrase toate 4 maselele de lapte. E bine acest lucru?"

In principiu nu. Dar exista uneori motive pt care se face acest lucru (de exemplu, daca dintii definitivi deja erupti sint inghesuiti, incalecati) si procedeul se numeste extractie dirijata.
Va sfatuiesc sa consultati un medic ortodont pt a fi sigura ca decizia este corecta. O extractie prematura ne-necesara a dintilor de lapte poate crea alte probleme ulterioare.

www.drgrosu.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

angy.h (acum 12 ani)

Imi puteti recomanda un medic ortodont in Cluj?Sunt din Ocna Mures si aici nu avem medic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Cu radiografia dentara, puteti merge la Clinica de ORTODONTIE Universitara din Cluj,cu sau fara bilet de trimitere de la medicul de familie , mai ales ca un asemenea caz prezinta o situatie mai deosebita din care pot invata si cei ce fac aceasta specialitate. Succes.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

o stea (acum 12 ani)

Va multumesc mult,pentru raspunsuri!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Nicoleta Grosu MDr. Nicoleta Grosu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Am vrut sa va trimit mesaj privat cu o recomandare, dar vad ca nu exista aceasta optiune aici pe forum.
Sunati-ma pe nr de la cabinet 0264-452.150 si va voi recomanda un ortodont.

www.drgrosu.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: