Evitati afectiunile dentare ale copiilor!

Dantura copiilor
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma

Fetitei mele de 3 ani si 7 luni ai miroase gura dimineata indiferent daca se spala pe dinti.Ce sa-i fac?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

simona166117244 (acum 15 ani)

Buna Irina,
Halena sau respiratia urat mirositoare poate fi cauzata de tulburarile digestive dar si de afectiuni dentare si poate fi trecatoare sau persistenta.Trecatoare este atunci cand apare in urma consumului unor alimente ca usutori, ceapa, praz, ridichi.
Halena perisistenta e cauzata de: infectii dentare (carii netratate) , infecii ORL, boli respiratorii, dereglarea tubului digestiv, dabet zaharat. gura uscata, limba incarcata, resturi alimentare in curs de descompunere.
Cauzele sunt multiple, tocmai de aceea iti recomand sa consulti medicul pentru a afla adevarata cauza a acestei probleme si cum poate fetita sa scape de aceasta halena.
Sanatate maxima!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dorina6899908 (acum 15 ani)

Poate fi si o afectiune digestiva, de fermentatie. Pediatrul sau medicul de familie cred ca ar fi in masura sa va spuna pasii de urmat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

paula53117606 (acum 15 ani)

Buna Irina,
Daca mirosul urat al gurii fetitei tale este ceea ce ai simtit, ce poti sa-mi spui de sanatatea dentara a ei? Verifica-i gurita la lumina zilei si vezi daca dintisorii de sus sau cei de jos prezinta puncte negre sau cavitati. Dupa ce se spala pe dinti,inainte de culcare nu-i da nici un fel de lichid dulce (vitamine sirop,sucuri acidulate,ceai indulcit)decat apa plata .Evita sa-i dai in timpul zilei produse dulci de tipul: bomboane,caramele,ciocolata.
Inlocuieste dulcele cu sarat ;schimba-i preferintele cariogene in alimente care nu produc aciditate- pufuleti,sticksuri .Si gata cu sucurile din comert! Poti sa-i dai apa simpla sau ceaiuri facute de tine (capsuni,fragi,chiar salvie)neindulcite ,light .Eventual ,daca apelezi la un indulcitor incearca fructoza sau zaharina (fara ciclamat).Nu uita ca atunci cand folosesti zaharina sa o adaugi in ceaiul usor racit,altfel se amareste.Oricum nu abuza de ele.Nu stiu ce obiceiuri i-ai creat la micuta ,dar daca ai obisnuit-o sa-i placa gustul dulce intens v-a trebui sa-i reduci treptat zaharul din alimentatie.In nici un caz nu-i mai da bomboane ,caramele-
eventual incearca cateodata o bucatica de ciocolata.Bomboanele(dropsurile) sunt foarte periculoase ,copii le tin prea mult in gura producandu-si aciditate crescuta si in final sfaramarea lor intre dinti ducand la spargerea smaltului si asa insuficient mineralizat.Placerile de acest gen sunt urmate in timp de suferinta pentru ea ...si pentru tine.
Iti ramane sa observi cum evoleaza situatia,daca persista acest miros al gurii. Si oricum sa nu te simta ca te obsedeaza aceasta problema.
Nu uita sa-i schimbi periuta de dinti -pentru
inceput ,chiar la o luna. Succes Dr.Korina

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vrc (acum 14 ani)

Cauza acestei probleme, cea mai frecventqa, este giardioza. Trebuie facut un examen coproparazitologic pentru depistarea acestor paraziti. Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

liliana (acum 10 ani)

are 10 ani si de aprox. 2 luni ii miroase gura .nu are carii si nini vreo problema stomacala

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: