Dintisorii de lapte raspuns medic

Dantura copiilor
Intrebare postata de roberta66 cu 12 ani in urma

Buna ziua...am o fetita de 5 ani si se misca un dintisor din fata dar am observat ca in spatele la care se misca ia crescut deja cealalta definitiva.ce as putea sa fac sa ma duc sa scoata care se misca sau sa las sa cada singur?va creste stramb daca nu i se extrage cea de lapte?ce sfat imi dati?astept raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Cineva mai curajios din familie, cu doua degete si un tifon sau o batistuta curata prinde dintisorul care se balangane cu putere si il trage spre exterior, fara probleme, apoi tamponeaza locul su tifonul . Sau mergeti la stomatolog sa faca el acest gest. Trebuie scos,daca celalalt se vede deja. Curaj, fara probleme dar nu-i spuneti in prealabil fetitei. Ii spuneti ca il incercati numai sa vedeti daca se misca. Nu are radacina , se desprinde usor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Dantura copiilor.

roberta66 (acum 12 ani)

Va multumesc de raspuns dar inca nu se misca tare si e cam dureroasa...am incercat si nu am reusit a curs un pic de sange si sa speriat insa daca nu reusesc sa scot pana luni atunci voi apela la medic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pena (acum 12 ani)

Pune-o sa-si miste singura dintisorul. O VA DUREA DIN CE IN CE MAI PUTIN si se va misca din ce in ce mai tare. Este destul de marisoara sa inteleaga ca TREBUIE sa-i cada acel dintisor, si altii mai apoi, pt a fi fetita mare. Incercati acasa mai degraba pt ca la dentist s-ar putea sa nu aiba prea multa rabdare. Uneia dintre fetele mele i-au iesit ambii dinti din fata, partea de jos, fara ca cei de lapte sa dea semne. Am observat intamplator. Am mers la dentist cu spaima ca dintii nou iesiti vor ramane in interior. Dentistul a amortit-o putin cu un anestezic local si i-a facut extractia ambilor dinti ''''''''pe viu''''''''. A fost o experienta foarte dureroasa pt fetita, traumatizanta. Multi ani nu a vrut sa mai mearga la dentist. Desi a avut probleme cu toti dintisorii in sensul ca ii apareau ceilalti inainte de a cadea cei de lapte, nu ne-am mai dus la dentist. Am tot pus-o sa-i miste pana cand puteau fi scosi fara durere prea mare. Sange oricum curge, dar va rade cu dintisorul in mana. Personal nu i-am scos niciodata. Sora mea se ocupa de asta. Ii lega cu o ata si dintr-o smucitura, ii scotea. Nu va faceti probleme ca i-a iesit celalalt dinte. Cand dintele de lapte va fi scos. in scurt timp celalalt ii va lua locul. Va trebui sa-l impinga cu limba cate putin. Nu are cum sa ramana in alta parte, nu are loc. Succes.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

GABRIELA (acum 11 ani)

hmm,o experienta asemanatoare am avut si eu cu baiatul meu .nici macar nu l-a dat cu nimic si i-a smuls dintele cu ditamai radacina .eram disperata tot asa ca ii crestea un dinte stramb si trebuia scos cel de langa ca sa faca loc dar caruia nu-i venise sorocul sa cada.si acum am remuscari ca l-am dus.cand mergi la medic ai incredere ca stie ce face dar se pare ca noi traim inca in evul mediu .niste incompetenti si macelari.informati-va bine cand va duceti copilul si unde va duceti cu el.in ultimul timp lucrurile s-au mai schimbat si la noi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: