Dintisori galbeni raspuns medic

Dantura copiilor
Intrebare postata de winnerson cu 12 ani in urma

Baiatul meu(7 ani) a avut o dantura foarte alba(dinti de lapte)dar acum cei noi au iesit galbeni.care ar fi cauza?ce se poate face?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Pena (acum 12 ani)

Sunt antibiotice care determina ca dintii copiilor sa se ingalbeneasca, mai bine zis, sa creasca galbeni.. Stiu sigur ca tetraciclina este unul dintre antibiotice.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marin Cosmin Horatiu M Dr. Marin Cosmin Horatiu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Dentitia permanenta este mai galbena decat cea temporara...eu sunt de parere ca nu este nimik nelalocul lui...asta daca nu exista o diferenta fff mare de culoare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Dantura copiilor.

winnerson (acum 12 ani)

multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ely (acum 11 ani)

In cazul in care copiilor li se administreaza cantitati mari de tetraciclina (antibiotic), dintii acestora pot dobandi pete de culoare de la galben-brun pana la gri-albastru. In al doilea rand, copiii care inghit mult fluor (de exemplu de la pasta de dinti cu care se spala), pot manifesta fluoroza, boala care cauzeaza pete sau linii albicioase pe dinti. Unii medici stomatologi considera ca majoritatea copiilor sub 5 ani inghit aproape toata pasta de dinti, de aceea, aceasta se va doza cu atentie pe periuta de dinti a micutilor. De asemenea, femeile gravide trebuie sa evite aceste substante chimice, din cauza efectelor nocive pe care le pot avea, asupra embrionului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea Albotica (acum 9 ani)

iti recomand pentru o ingrijire corecta a dintilor si gingilor sa folosesti o pasta de dinti naturala.
doctorul mi-a recomandat o pasta de dinti naturala cu ulei 100% pur din arbore de ceai(tea tree oil) de la Thursday Plantation.
eu o folosesc de ceva timp si sunt tare multumita de ea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: