Carie de biberon raspuns medic

Dantura copiilor
Intrebare postata de angelica56 cu 13 ani in urma

Copilu meu are 2 ani si 2 luni.Incisivi de sus i s-au mancat pana la gingie si am observat si cariarea maselor de sus.Ce as putea face in afara de spalat pe dinti ca sa inlatur pericolul cariilor de la ceilalti dinti? cu multumiri anticipate pentru orice raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

Dr Stefanescu Bogdan MDr Stefanescu Bogdan este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Orice carie trebuie tratata de catre un medic stomatolog.Igiena dentara este obligatorie.O zi frumoasa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Dantura copiilor.

angelica56 (acum 13 ani)

va multumesc pentru raspuns.Dar suplimente nutritive gen fluor, calciu ar influenta cu ceva?I-am dat mereu osteocare la recomandarea pediatrului, dar se pare ca nu prea l-a influentat pozitiv.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

laura (acum 13 ani)

baietelul meu de 4 ani are maselutele de sus si de jos cariate, dintii din fata cariati si una dintre maselele cariate s-a rupt in bucatele. O bucatica am scos-o si au mai ramas altele. De ce? Cat de grav este?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Flori (acum 13 ani)

Tare mult v-as sfatui sa ajutati copilul cu produse naturale ,nu trebuie doar ingrijire externe,trebuie si intern pentru inlaturarea orcarei probleme.Eczista produse naturale si chiar foarte bune pentru copii,este foarte indicat de mici copii sa le ingrijim organismul.Sunt foarte convinsa de cit de bune sunt aceste produse si cu caldura vi le-as recomanda.Tel.0745753653

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tirex (acum 13 ani)

De ce dati vina pe biberoane..........un copil, nu bebelus, sta in medie 10-15 cu indulgenta la o masa cu biberonul. Daca nu are o igiena bucala stricta, degeaba, putea sa bea si din cana ca poate tot acolo ajungea ( depinde ce mananca copilul in special dulciuri). Dar nici dulciurile nu ar face atat de rau daca s-ar spala pe dinti. Am o fetita de 3,8 ani care bea si acum din biberon si are o dantura impecabila, deoarece o spal pe dinti de 2 ori pe zi, dim. si seara dupa masa cu biberon, am insistat si insist pe fiecare dintisor si maseluta sa fie bine spalate dar nu si in ultimul rad limba care este si ea foarte importanta. Am uitat sa spun ca mananca dulciuri aproape in fiecare zi si bomboane.
MAMICILOR SPALATI COPII PE DINTI, MACAR, DACA NU SI PE LIMBA!!!!!!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

amalia407 (acum 12 ani)

Nu e nici intr-un caz de la biberon .Eu am o fetita de 5 ani,iar de la 2 anisori au inceput sa i se strice dintii de sus, are partea de sus toata stricata, masele negre iar dintisorii mancati pana la gingii.Am fost cu ea la medici ,iam dat fier,calciu dar degeaba.Medicul de familie mi-a spus ca toti copii nascuti in lunile de vara trec prin asemenea chinuri,cica ar fi de vina poluarea.Tin sa mentionez ca am alaptat fetita pana la 1 an si o luna dar degeaba si o spal pe dinti regulat dimineata si seara caci la noi in familie este o regula de baza.Am si un baiat de 12 ani dar cu el nu am avut asemenea probleme.Va doresc multa sanatate iar daca mai aflati ceva accept si eu orice sfat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: