Urgent raspuns medic

Cresterea si dezvoltarea copiilor
Intrebare postata de bubu&bala cu 9 ani in urma

Buna,si baietelul eu de 1 jumate are spasmul hohotului de plans ( asa ni sa spus )totul sa intamplat cand eram la prietena mea si a cazut de pe o masinuta mica nu sa lovit deloc dar a inceput sa planga la luat prietena mea in brate si atunci sa oprit brus din plans si a intepenit gu mainie in sus si gura deschisa la maxim dupa care ia cazut capul si am inceput sa il scuturam si nu reactiona ,am fost la spital am stat o sap acolo si nu stiam nimic ce are copilul nuci cand am iesit afara din spital a scris ca suspect de epilepsie si lichid la cap ,eu cum nu am fost multumita de raspunsuri am mers la alt medic care a spus ca are spasmul hohotului de plans si ia dat PEDIAKID NERVOSITE, BIOCEBRAL , MAGNE B6 ,ii dau medicamentele pana de curand cand a facut alta criza dupe ce lam tuns si a plans lam spalat si lam pus in pat sa ma joc cu el si atunci miam dat seama ca ceva nu ii bine era prea serios si lam luat sus si mi lam pus pe picioare si are exact ca un copil cu handicap parca ii erau sucite oarele iam ridicat capul si ia cazut ochi de data asta erau deschisi si privirea fixa acum am fost iara la doctor si a spus la fel ca are spasmul hohotului de plans si ca de fiecare data cand o sa planga o sa faca criza acum nu stu ce sa cred ca fiecare spune ba ca are spasmul hohotului de plans ba ca epilepsie nu stiu efectiv ce sa mai cred una ca ii groaznic sa iti vezi copilul facand asa si doi ca ce are defapt am uiat sa specific ca la spital ii dadea 3 feluri de calmante de 3 ori pe zi 2 care imi amintesc sunt nitrazepam si diazepam si era ca o leguma si a spus ca timp de 3 luni trebuie sa ii dau acele calmante ( eu nu ii le dadeam numa seara ) va rog sa imi dati un rapuns cu ce sa fac sa ma duc la un medic neurolog pediatru sau chiar are spasmul hohotului de plans

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Dr. Tamara Marcovici MDr. Tamara Marcovici este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Buna dimineata. Trebuie examinat urgent de un medic neurolog si trebuie efectuata electroencefalograma. Convulsiile pot avea diverse cauze si manifestari clinice iar instituirea tratamentului adecvat necesita evaluare de specialitate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Cresterea si dezvoltarea copiilor.

bubu&bala (acum 9 ani)

pai i sa facut cand a fost internati eeg si fund de ochi dar medicul la care am fost nu stia niciodata nimic si cand vb cu ea parca era pe luna oricum vreau sa ma duc la particular sa ii faca iara eeg ( la spital a iesit cu mici modificari)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nicoleta (acum 7 ani)

Si fetita mea are spasmul hohotului de plans. Sfatul meu este sa mergi la un neurolog si sa vorbeati cu el. Eu am fost si m a ajutat mult sa inteleg fenomenul cat de cat.

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Larylary (acum 7 ani)

Luati de la farmacie siropul VITAMINA B COMPLEX EPICO si o sa vedeti ca functioneaza. Medicul mi-a spus ca copilul are lipsa de B-uri in corp. Si acuma e bine.

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ana (acum un an)

Mergeți la institutul inimi din Cluj Napoca dacă are hohotul plănsului nu are voie să face crize 🙏🤗

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: