Sunt disperata

Cresterea si dezvoltarea copiilor Sindromul McCune Albright
Intrebare postata de cerica2007 cu 14 ani in urma

Buna,am o fetita de 2 ani.La varsta de 1 an si 2 luni, a avut o sangerare vaginala(menstra).De atunci aceasta se repeta cam la 3 luni.A fost vazuta de dr.Ion Gabriela dela Sp.Grigore Alex, i s-au facut analize, urocultura si sumar urina din 2 in 2 saptamani,crezandu-se ca este vreo infectie urinara.Acestea au iesit bine, am ajuns la endocrinologie, s-a facut o testare cu hormoni, rezultatul a fost neconcludent.Acum in cateva zile repetam testarea cu hormoni.Se BANUIESTE ca este pubertate precoce.Dar nu suntem siguri.Deci cam de 10 luni,incercam sa afkam un diagnostic.Mentionez ca nu are alte simptome.Nu sani mariti, nu pilozitate,doar sangerare sub forma de 1-2 chegulete.A mai patit cineva asa ceva?Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (15)

Aylin30 (acum 14 ani)

Stimata doamna,

Am citit ce ati postat pe acest forum. E trist ce povestiti si aici ma refer ma medicina din Romania... caci nu sunt in stare sa puna un diagnostic corect... si va spun asta caci am patit-o si eu pe pielea mea si am ajuns la probleme grave descoperite tarziu, aici in China, nicidecum in Romania...

Ce va sfatuiesc e bine de urmat : mergeti cu fetita sa faceti un RMN abdominal (daca se face in Romania la copii de sub 3 ani) sau o tomografie , dar RMN e mai indicat caci radiaza mai putin, nu va sfatuiesc sa alegeti tomografia, decat in caz ca nu se face RMN la sub 3 ani in Romania. Problema fetitei dvs. se pare sa fie una de cauza organica, nicidecum de cauza hormonala la varsta asa frageda, sangerarea aceea fiind din 3 in 3 luni cum spuneti dvs. Daca puteti , va sfatuiesc sa mergeti sa repetati si analizele hormonale, dar nu in Romania, repet , nu in Romania ! Poate aveti posibilitatea sa mergeti in Ungaria cel mai aproape sau Germania. Va spun sincer ca stiu cum se fac analizele in Romania... mai bine zis nu se fac decat la rude, cunostinte, prieteni, caci nu au reactivi si se face o economie drastica la reactivii pentru analize in Romania.

De asemena sa faceti analizele de la A -Z , adica ficat (funtie si valori), rinichi (test din sange pt functia rinichilor) , sa nu fie vb de o anemie de altfel. Urmariti cand urineaza fetita mai mult, ziua sau noaptea, e de altfel foarte important pentru functia rinichilor.

Incepeti cu RMN-ul si analizele din sange. Urocultura e ceva aiurea facut, pentru ca asa cum ati spus, nu a avut febra saua lte simptome inafara de sangerarea aceea, deci eu exclud infectia urinara. De altfel daca elimina cheag ci nu sange curat si proaspat, e ceva de cauza organica, interna deci. Daca elimina sange curat si proaspat, atunci ar fi o piatra la rinichi eliminata si in urma careia ar curge sange, piatra zgariind ureterul. Puteti face si ecografie D3 sau D4 daca exista in Romania D4 (dimensiunea 4 marit) sa vedeti si rinichii sa nu fie calculi.

Daca doriti sa imi scrieti, astept sa-mi spuneti ce ati rezolvat, cum decurg lucrurile dupa RMN. Adresa mea este [email protected]

Sanatate multa va doresc !

Aylin

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adrian468 (acum 14 ani)

poti intra pe [ desprecopii.com iar la forumuri te autentifici
acolo sunt multe mamici care posibil sa se fi intalnit cu aceasi problema

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabriela413 (acum 14 ani)

practic trebuie gasit, cred eu, un pediatru cu subspecializare in ginecologie... ma gandesc ca pentru a fi pubertate precoce ar fi si alte semne...
categoric as merge la institutul parhon (e pe langa pta dorobanti) au medici buni si sectie de pediatrie...
Trebuie neaparat gasit un medic bun...
Si ceruta si adoua, si atreia, si a 10 opinie...
Dar sigur cei de la parhon sunt mai competenti de cat cei de la alexandrescu pe probleme endocrine/ginecologice...
este excusa posibilitaea ca cineva sa o atinga/raneasca acolo? cine sta cu ea?
Daca are problema asta de asa mult timp si a crescut si dezvoltat normal, e un semn bun, dar din ce am mai citit eu pe net trebuie neaparat adresata problema UNUI MEDIC COMPETENT!!!
imi poti scrie la: [email protected]
mult succes!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cerica2007 (acum 14 ani)

Buna, multumesc oricum tuturor pentru sfaturi si nu numai.
Da, am fost si la Parhon.Acolo i-am facut fetitei o radiografie de pumn, care arata cat sunt oasele de dezvoltate, in raport cu varsta.Medicul care a facut radiografia(deci radiologul) a spus ca oasele sunt ca ale unui copil de 2 ani.Radiografia a fost facuta cand ea avea 1 an si 8 luni.Asta mi-a spus si medicul in a carei observatie este, d-na dr Luiza Vitan care este la policlinica Dorobanti, de fapt este ambulatoriu al sp.Grigore Alex.Dar bineanteles ca radiografia a fost citita si de dr.Popa de la Parhon, medic endocrinolog pediatru, un medic cu vreo 40 ani experienta.Si stupoare, dupa ce a vazut radiografia a spus ca nu i se pare ca oasele sa fie mai dezvoltate, si ca sigur are vreo infectie urinara.Asa am ajuns eu la Grigore Alex.Oricum sincera sa fiu medicul respectiv mi s-a parut ca ar cam fi scarbit, in general, probabil asteptand pensia, cine stie.Si am fost dezamagita ca am crezut ca la o asa experienta ar fi trebuit sa se implice mai mult, eventual analize, testari.
Multumesc tuturor

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cerica2007 (acum 14 ani)

Buna
Multumesc pt tot ceea ce ai scris.De 2 zile tot caut prin Bucuresti o clinica, undeva unde sa ii fac fetitei un 3D sau 4D.Nici o speranta pana acum.De RMN imi este cam frica pt ea, pt ca eu am niste episoade triste in viata mea cu RMN si alte tomografii etc.Am 2 operatii pe coloana, hernie de disc si prima am avut-o la 17 ani.La 17 ani nu se prea face hernie de disc, chiar daca eu am facut sport de performanta,iar medicii ca sa fie siguri ca este hernie de disc si nu tumoare, m-au investigat de m-au tampit la propriu si figurat.Si oricum dupa teste, spitalizari,dupa ce am si paralizat de la mijloc in jos pe o perioada de 5 luni, dupa ce am stat prin spitale poate mai mult de 1 an, tot nu au stiut ce am si atunci s-au decis sa ma opereze.Era ceva de genul "nu te operez ca esti prea tanara, dar nici nu te las asa".Si sanse mi-au dat 50% ca mai merg.Si am si mers, si imi este si foarte bine, si am si nascut la 39 ani.Cred ca imi este inteleasa teama pt Daria, fetita mea.Dar o sa o scot eu la capat cu ea, o sa gasesc un medic competent pt ca TREBUIE.Este frumoasa, desteapta, si este fetita mea.
Mersi frumos.Pupici tuturor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AncaAlbu (acum 14 ani)

Citat:
Buna,am o fetita de 2 ani.La varsta de 1 an si 2 luni, a avut o sangerare vaginala(menstra).De atunci aceasta se repeta cam la 3 luni.A fost vazuta de dr.Ion Gabriela dela Sp.Grigore Alex, i s-au facut analize, urocultura si sumar urina din 2 in 2 saptamani,crezandu-se ca este vreo infectie urinara.Acestea au iesit bine, am ajuns la endocrinologie, s-a facut o testare cu hormoni, rezultatul a fost neconcludent.Acum in cateva zile repetam testarea cu hormoni.Se BANUIESTE ca este pubertate precoce.Dar nu suntem siguri.Deci cam de 10 luni,incercam sa afkam un diagnostic.Mentionez ca nu are alte simptome.Nu sani mariti, nu pilozitate,doar sangerare sub forma de 1-2 chegulete.A mai patit cineva asa ceva?Multumesc.

Raspunsul pentru problemele dvs. cred ca il aveti deja....
1.ori pubertatea precoce:
2.ori dvs. sau sotul luati ceva tratament pe baza hormonala,e bine de stiut ca daca e asa acesti hormoni sunt peste tot in casa dvs. adica tot ce ati atins, clante,pahare,cani, chiar hainutele si jucariile fetei,ar trebui sa renuntati la tratament,verificati toate frodusele medicamentoase din casa,renuntati sai la anticonceptionale pt un timp.
va rog sa imi dati un raspuns urgent daca nu este din cauza hormonala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Aurel15113730 (acum 14 ani)

vreau sa va spun ca trebuie sa mergeti pe mana medicului specialist , asta pt. ca din pct. de vedere juridic nu poate fi practicata medicina fara sa fie atestat, cel putin asa spune legea , eu cu pregatirea mea ,nu medicala , ci juridica , nu va sfatuiesc sa recurgeti decat la medicul specialist , sper sa fie bine pana la urma , imi pare rau nu pot sa va dau decat acest sfat , si cred ca trebuie sa fiti linistita , si sa incercati sa fiti cat mai buna moral vorbind, salutari

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

Sunt tare curioasa..........de unde ai scos aceasta " teorie " ? caci nu are nicio logica si cineva ,chiar s-ar putea, sa o ia in serios. Nu stiam ca hormonii invadeaza lucrurile din jur.......

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cerica2007 (acum 14 ani)

Stiti ce se intampla?Consider ca in momentul in care faci o facultate (medicina), cand un pacient, indiferent de varsta, vine la tine, sa ii pui un diagnostic in urma analizelor si sa faci tot ce se poate pt a-l trata, nu mergi pe "ori este pubertate precoce", "ori nu este".In asemenea situatii iti iei diploma si o papi.Eu nu am cerut un diagnostic pt fetita mea in 24 ore, numai ca tot i se fac analize de 10 luni de zile si tot ce se spune este ori-ori.Cand este sanatatea si viata unui om in mainile tale nu mergem pe ori-ori.De fapt in alte tari nu se merge asa, doar in scumpa ns tara.
Nimeni din casa mea nu face tratament hormonal si anticonceptionale nu am luat, nu iau si nu voi lua.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabriela413 (acum 14 ani)

La clinica medicover au clinica specilizata de pediatire si au ecograf.
Daca ati gasit un medic ce nu va placut la Parhon, nu inseamna ca intreaga clinica e la fel.
Am auzit de un medic SANTIMBREANU de la Policlinica Eforie ca ar fi foarte bun.
in toata lumea sunt si medici buni si p***a; trebuie insistat...
succes

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

Iti inteleg perfect supararea,dar nu are rost. Prin postarea pe forum a unei intrebari ,trebuie sa te astepti la tot felul de raspunsuri, unele dintre ele chiar ciudate. Cred ca stii ca, nu vei primi aici raspunsuri de la medici ci de la oameni ca si tine,care-si dau si ei cu parerea mai mult sau mai putin, in urma experientelor prin care au trecut sau de care au auzit. Unii, cred ca ar trebui sa foloseasca DEX-ul pentru a intelege termenul de "pubertate precoce ". Daca tot m-am apucat de vorba,as putea sa-ti spun ce am inteles si eu,din aceasta problema. Pubertatea precoce are doua cauze : Activitatea prematura a centrului hipotalamic din creier si Cresterea nivelului unor hormoni numiti " gonodotropine ". Aceasta crestere, a acestor hormoni este provocata de " Sindromul McCune Albright ",mai ales la fetite. Este o boala genetica. Investigatiile pornesc de la a depista cauza aparitiei pubertatii precoce. In prima faza se vor exclude cauzele tumorale [ analize legate de hipotalamus ] sau bolile genetice [sindromul de care am vorbit ].In final, daca nu se descopera o cauza evidenta,se poate pune diagnosticul de " pubertate precoce idiopatica [fara cauza cunoscuta ] ". Majoritatea cazurilor de pubertate precoce idiopatica se intalneste la fetite. Deci, in concluzie,eu m-am informat ca si cum as avea eu aceasta problema...........as merge pe setul de analize hormonale,ecografie abdominala, CT,RMN [ dar la aceasta varsta nu cred ca sta un copil......]. Acea analiza a oaselor de la manuta, tocmai acest sindrom l-a urmarit [ poate ca totusi are dreptate medicul care a spus ca nu exista modificari de crestere a oaselor.......nu ai vrea sa fie el cu dreptatea ? ]. Chiar si cu acel sindrom genetic, poate avea o viata normala. Eu inchei aici si daca vrei cauta pe net informatii,gasesti mult mai multe si mai competente decat pe forum. Ac***a informatiile, poti hotara singura incotro s-o apuci si sa faci totul pt. fetita ta. Drumul va fi greu si plin de obstacole fie datorate lipsei de interes sau a incompetentei dar trebuie insistat,facut un tel in viata din sanatatea fetitei. Multa sanatate pt. fetita si sa va ajute D-zeu !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Crisu38206 (acum 14 ani)

Eu ti-as recomanda ca in paralel sa il vezi si pe Dr Chirila, homeopat cu har care are o intuitie aparte si iti poate sugera eventual pe ce cale sa o apuci alopat daca nu cumva va considera ca are o solutie chiar dansul.
Il gasesti la [url]www.naturalia.ro[/url]
Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

omamika (acum 14 ani)

buna.as dori sa stiu ce sa intamlat cu fetita.dak sa gasit diagnosticul corect si dak acum e bine?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adutzu (acum 14 ani)

buna sunt tata unei fetite de 2 ani si 4 luni care trece aproape prin cceeasi problema cu a Dv . am facut aproape toate analizele .ramane ca luni 14 dec sa facem RMN , la care trebuie anestezie totala de care ne e f frica . daca aveti ceva sa ne spuneti ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ion madalina (acum 10 ani)

sper ca sunteti sanatosi! Dumnezeule mare cate sunt in lumea asta!CATI DOCTORI HABAR NU AU DE MESERIA CE O PRACTICA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!VA SPUNE O MAMA CE A TRECUT PRIN INCERTITUDINI INGROZITOARE! ATI AFLAT DIAGNOSTICUL?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: