Ritm de crestere schimbat

Cresterea si dezvoltarea copiilor
Intrebare postata de mihaimihaelac cu 14 ani in urma

Am un baietel de 12 luni si sunt extrem de ingrijorata pt ca brusc i s-a diminuat ritmul de cresrtere.
la vizita de 12 luni am constatat cu stupoare ca aluat numai 200g si s-a inaltat numai cu 1 cm in 2 luni
ne preocupa in primul rand pt ca la nastere a avut o greutate buna de 3,400 si 50 cm lungime iar pana la 10 luni a fost tot timpul pe linia superioara de greutate si inaltime
mentionez ca il alaptez la san iar pana la 6 luni alimentatia lui a fost exclusiv materna
acum cantareste 9,000 si are 73 cm lungime
va multumwsc din suflet

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

Menekse. (acum 14 ani)

buna mihaela.
Ti-a zis medicul ca e cazul sa te ingrijorezi? Pentru ca eu sincer nu cred ca ai motive. Copiii nu cresc in mod constant, in unele luni cresc mai mult, in altele mai putin sau chiar deloc. Iar pe masura ce varsta lor creste, ritmul de crestere scade. Baietelul meu a avut luni in care nu a crescut deloc nici in greutate nici in inaltime, si imi amintesc ca a avut o luna in care a luat 8 sau 10 cm in inaltime, iar acum este printre cei mai inalti copii din grupa de la gradi. Ca sa iti dau un exemplu concret sa te linistesti baietelul meu are aproape 5 ani si 18 kg. Nu toti copiii sunt la fel, nu toti cresc la fel, nu te lua dupa nu stiu ce copil grasut si lung doar pt ca are aceeasi varsta cu al tau. Chestiile astea sunt cam genetice, copilul vostru va fi cam ca voi de inalt sau de gras sau slab. Doar daca , Doamne pazeste, nu sufera de vreo boala in sensul asta. In rest...cred sincer ca, cel putin pentru moment nu ai de ce sa te ingrijorezi. Mai asteapta cateva luni sa vezi cum va evolua. Imi amintesc ca in luna in care baietelul meu a luat aproape 8-10 cm in lungime nu a luat deloc in greutate, iar cand lua ceva in grautate lua mai putin in lungime si tot asa. In plus la 1 an cred ca nu e cazul sa iti mai faci probleme, mai ales ca din cate vad a fost hranit si foarte sanatos, exclusiv la san pana la 6 luni e perfect.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: