Polipi la copil raspuns medic

Cresterea si dezvoltarea copiilor
Intrebare postata de o stea cu 13 ani in urma

Medicul ORL mi-a spus sa duc fetita de 8 ani sa -i scoata polipii.Din cauza ca se teme foarte tare si stiu ca e neplacuta operatia,am hotarat cu sotul sa nu o ducem.Ar mai fi alta solutie?Ar putea pati ceva rau daca nu o mai ducem?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Bună seara,
Pentru a rămâne în cadrul întrebării d-voastră :vă informăm următoarele
1 . Polipii , sau vegetaţiile adenoide formate dintr-un ţesut limfatic ,localizate în caviatea oro-rino-faringiană (înapoia coanelor nazale ) şi au rol de apărare contra propagării infecţiilor spre urechi si arborele respirator . Structura si rolul lor este similară cu cea a amigdalelor .
2 . Dacă până la această vârstă - 8 ani- nu s-a pus problema unei interventii chirurgicale, ne face să credem că nu arfi motive acum pentru o operaţie !
3 . Ele sunt active cam până la vârsta de 12 - 13 ani când se atrofiază( îsi pierd din structura si rolul lor) şi nu mai sunt periculoase (nici necesare organismului). Deci trebuie lăsate în pace. ÎNSĂ...
_ Indicaţiile operatorii ( chiuretarea lor ) sunt următoarele situaţii ,în principiu :
Scăderea acuităţii auditive ( o oarecare hipoacuzie ),dar aţi fi sesizat-o ,
Modificare a timbrului vocal ( voce asa zisă nazonată )
Participarea lor frecvent în procesele infecţioase adeno - amigdaliene ,
Tulburări ale funcţiei respiratirii
Somnul zgomotos sau trezirea din somn cu senzaţia că se sufocă etc
Toate acestea sesizate pe parcursul celor 8 ani de vârstă şi confirmate de medici .
Operaţia, în sine , se practică numai cu avizul d-voastră , rolul nostru al medicilor este de a o propune pe baza indicaţiilor operatorii.
Sănătate Dr. Emil Otesteanu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Cresterea si dezvoltarea copiilor.

o stea (acum 13 ani)

Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: