Nudism sau exibitionism parental? raspuns medic

Cresterea si dezvoltarea copiilor
Intrebare postata de Psih. Delia Aldescu cu 13 ani in urma

Recunosc, nu stiu ce titlu sa pun acestui articol. Voi descrie in urmatoarele randuri starea si putin din parerea mea despre un lucru pe care il observ de cand plec la un centru de fitness. Lansez o provocare pentru fiecare dintre cei care vor citi aceasta abordare si astept cu interes fiecare parere. La un moment dat, voi relata si punctul meu de vedere ca specialist in psihoterapie de familie si cuplu, mai ales fiindca lucrez si cu copii.
Frecventez de mai bine de 4 luni un centru mare de fitness. Vestiarele femeilor sunt separate de cele ale barbatiilor. In interiorul fiecarui vestiar nu exista separeuri unde sa te dezbraci, sa te schimbi, sa te dai cu crema, sa te masezi, sa te fardezi etc. Asa este si la barbati. Pana aici este ok, desi la inceput mi-a venit greu sa stau despuiata printre atatea femei pe care nu le cunosteam, sau sa dau cu ochii peste tot de sani, funduri si alte zone intime pe care fiecare le ascunde si protejeaza cum poate mai bine in restul timpului. Am inteles ca aici va trebui sa fac o exceptie.
Incet, incet am observat ca mamele vin cu proprii copii, fie fete, fie baieti, fie de 5 ani, fie de 10. Acesti copii au inceput sa-mi creeze o stare de vadita stanjeneala. Cu siguranta au mai simtit si alte persoane, dar de dezbracat tot e nevoie sa te dezbraci si fiindca nu exista prea mult spatiu o faci la distante de 2-3 metri fata de copil.
Apoi am observat ca vizitele mamelor cu baietii au devenit uzuale, dar stanjeneala mea nu a disparut si gandul ca atat pentru copil cat si pentru noi, restul femeilor de acolo, a hotarat un singur om ce este bine si cum este bine cu impartasitul goliciunii m-a infuriat.
Mamele se comporta docil si firesc cu copiii, in timp ce ei curiosi si uimiti de asa mare adunare nuda se inholba si casca gura la toate fetele si femeile ce umbla goale. Unele frumoase, altele mai putin si altele dizgratioase.
Oare la ce le vor folosi aceste experiente copilului sau viitorului adolescent sau adult?
Oare acest lucru - de a-si vedea mama goala si inca alte zeci de femei - il vor afecta si traumatiza sau dimpotriva, ii vor face mult bine, desensibilizand viitorul adolescent de dorinta de a vedea o femeie goala, ori dezinteresul fata de pornografie sau senzualitatea unei tinere, sau il vor satura si scarbi incat sa nu pofteasca la intimitatea trupeasca?...
Ceea ce m-a impins sa scriu despre aceste intamplari au fost cele auzite din gura unui barbat care s-a trezit la vestiar cu un tata ce si-a adus fiica cu el. Dupa ce s-au dezbracat amandoi si s-au dus la dus in cabine separate, fetita terminand mai repede, a stat in fata cabinei de dus a carei usi era intredeschisa si, si-a privit tatal cum isi spala tot corpul. Cel care relata aceasta intamplare, spunea ca s-a abtinut mult sa nu-l strang de gat pe tatal acestei fetite.
Dar ceea ce m-a fortat cu adevarat sa public acest articol este consimtamantul ambilor parintii la aceasta parada. Adica, cand tatal a iesit din vestiar cu fiica, mama ii astepta sa mearga impreuna la piscina.
Poate nu stiu eu, este un trend? A cui a fost ideea? Merita un premiu? Sau trebuie sesizata protectia copilului?
Astept cat mai multe pareri ca sa vedem cum merg lucrurile in aceste vremuri, tare diferite de copilaria mea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (16)

Iuli (acum 13 ani)

Dupa parerea mea, dezbracatul in vestiar, la comun, deja nu este ceva normal. Una este sa mergi dezbracat in fata sotului, sau eventual a parintelui de acelasi sex sau a surorii, si alta este dezbracarea in fata unor oameni straini, fie ei si de acelasi sex. Se numeste exhibitionism. Exceptie ar face poate plaja de nudisti...intr-un fel.. La vestiar insa exista prosoape, toalete, sau alte posibilitati. Personal ma duc la sala cu hainele de sala pe sub cele obisnuite. Imi scot pantalonii grosi si raman cu cei de sala, nu fac dus acolo. Este adevarat ca sala mea se afla la 2 strazi de locuinta mea.
In legatura cu copiii, nu mi se pare neaparat exagerat sa obisnuiesti copilul cu goliciunea parintelui, intai a celui de acelasi sex, apoi cu delicatete si limite, cu cea a parintelui de sex opus, intr-un mod firesc, natural, nu conotat. Sa duci insa copilul intr-un loc plin cu adulti de ambele sexe in pielea goala este exagerat. Nici un exces nu este bun, nici asa nici asa. Greu de zis ce urmari psihologice poate avea. Eu am avut notiuni de anatomie inca de la o varsta frageda, insa le-am primit intr-un mod firesc, nici prea ascuns, nici prea explicit. Consider ca am avut parte de o educatie echilibrata din acezt punct de vedere, care nici nu m-a facut excesiv de pudica, nici excesiv de deschisa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Filipa (acum 13 ani)

Sunt mama a doua fete mari, de 17 si 20 de ani. Nu mi se pare normal ca o mama sa stea despuiata complet in fata copilului sau. Personal, nu am stat niciodata cu fundul gol in fata lor, chiar daca acum sunt mari si suntem de acelasi sex.Daca as avea un baiat, nici nu s-ar pune problema. Am constatat acceasi lipsa de decenta si de bun simt la plaja Purcica din orasul in care locuiesc, Iasi. Vin mame cu fetite si baieti care se uita curiosi la femeile dezbracate din jur. Mie mi se pare o forma de abuz. Nu este obligatoriu ca un copil sa invete sa cunoasca in felul acesta. Diferentele dintre femeie si barbat le afla oricum si nu trebuie sa se intample asta vazandu-si proprii parinti despuiati. Mi se pare de-a dreptul grotesc/criminal ca un tata sa stea cu ''''''''talangile'''''''' spanzurand in fata fetitei lui, iar o mama sa-si arate sanii si fundul, baiatului ei....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iasmina (acum 13 ani)

Mi se pare foarte scarbos in primul rand ..in al doilea nu ar trebui sa se dea voiea ca intrºun vestiar de barbati un tata (un tata prost sau mai putin dotat cu creier) sa vina cu fetita lui unde sunt numai barbati sai vada `pe ei dezbracati sau sa il vada pe el in .........gol cum face bae ...mi se pare oribil nu cred ca asa ceva se poate intampla in primul rand nu cred ca e voie..bine cand o fata merge cu mama ei intre femei nu stiu daca ar fi o problema dar atunci cand un barbat isi ia fetita intrºun vestiar de barbati ..sau o femeie isi ia baietelul intrºun vestiar de femei mi se pare foarte penibil ..eu nu as accepta asa ceva probabil ca se poate face o reclamatie ..cu siguranta se pot face ...refuz sa cred ca exista asemena oameni ......atunci la ce ne mai miram ca tatal isi violeaza fica sau baiatul isi violeaza mama si se ajung la multe alte p***a??...oare unde a disparut acel respect? parinte copil si copil parinte?..pt ca un copil sa aibe respect pt parinti trebuie intai ca parintele saºl invete ceºi ala respect ..iar respectul nu tine doar de cuvinte si de fapte ..ce respect are un tata ce isi ia fetita cu el saºl vada dezbracat sau o mama un baiat ?? oare in ce lume traim ? mi se pare foarte dar foarte revoltator..in primul rand nu stiu cum accepta acele persoane de acolo eu nici nu as sta la discuti cu ei si repet cu siguranta se pot face reclamati...fetele sa mearga cu mamele iar baieti cu tati.....nici cu asta nu prea as fi de acord dar nu mi se pare atat de grav :) insa invers niciodata ..nu stiu ce fel de parinti sunt acei oameni :) in fine ..problema lor.....dar sa nu ne mai miram ca baiatul vrea sasi violeze mama sau sora ...iar tatal fica ...o doamne :) scarbossssss..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Tata a 2 fete (acum 13 ani)

Bun si daca am mers cu ele (6 si 4 ani) la piscina ce era sa fac, sa le trimit la vestiarul femeilor sa se descurce singure? Noroc ca erau mai multe vestiare si nu era multa lume. Copilul nu are aceleasi conceptii despre corpul uman ca si noi adultii, pentru el lucrurile sunt mult mai naturale, deci cu putin bun simt si fara exagerari se poate trece si peste aceste bariere si etichete de gen: "tata prost", "scarbos", samd. Poate ar fi mai oportun sa ne analizam propria parere despre propriul corp si apoi sa atribuim etichete celor din jur.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

interesant (acum 13 ani)

Dar pana la urma D-na Ciobancan (scuze daca inca nu e d-na) de ce nu-si exprimna parerea in acest caz? Problema este cu sala respectiva sau cu goliciunea parintilor in fata copiilor?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cori76 (acum 13 ani)

nici mie ,nici sotului nu mi se pare normal un asemenea comportament ca cel relatat mai sus;credem ca e lipsit de orice valoare morala;mentionez ca,suntem parintii unei fetite si avem varsta de 35,respectiv 36 ani;suntem curiosi sa aflam parerea unui psiholog

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bexi (acum 12 ani)

este normal din punctul meu de vedere ca intre parinti si copii sa nu existe inhibitii de acest gen. caz concret, sotul meu a fost crescut explicandu-i-se ca si organele genitale fac parte din corp si le are toata lumea. baietii ca baietii, fetele ca fetele, lucru pe care am sa il fac si eu cu copii meu, desi parintii mei au fost foarte retinuti in privinta asta. dar ce au facut acei oameni acolo este dezgustator...nu este normal sa vada un copil corpul altei persoane...eu n-as putea sa ma dezbrac in fata altui copil in afara de al meu, mai ales daca este de alt sex...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Viorel (acum 10 luni)

La noi in casa toată lumea stătea nud, toți, mama, tata, sora și eu, normal că se întâmplă să am erecție, mama spunea că e normal și că nu am de ce să mă rușinez, din contra

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

unul (acum 12 ani)

a-ti stat si va-ti gandit vreun pic la ceea ce spuneti cei asa zis pudici sau indignati de goliciune sau cum spuneti voi ,,tate si cur" semn ca gandul vostru nu este decat la sex si nu vedeti intro persoana de sex opus indiferent daca are 2 ani doar un partener de sex.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

radu (acum 12 ani)

Salutare,
Marea majoritatea a vestiareleor sunt separate, asta est un lucru stiut, insa sunt convins ca lucrurile acestea pot fi evitate. Merg destul de des la mine in oras la un complex cu piscina, impreuna cu prieteni. Intr-una din zile un domn a venit si a rugat-o pe sotia mea dc poate sa o insoteasca si pe fata lui sa faca un dus, pt motiv ca vestiarul de la barbati nu putea sa-l foloseasca pt ca lumea acolo era nud. Nu este de condamnat ca oameni fac baie nud sau se schimba de haine, in afara este ceva normal. Cei care fac asocieri sexuale cu astfel de pers..deja avem o prob cu modul de a relationa si de a gandi. Da este de condamnat parinti care fac lucruri cum a facut acel om de a o pune pe fica lui da ia parte la o asemenea scena ...insa cred ca si ceilalti care nu au reactionat sunt din aceasi actgorie....deci au gresi. Cred ca este important ca in astfel de cazuri sa ne spunem parerea dc ne deranjeaza...si sa atragem atentia oamenilor din stuff-ul complexului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

laos (acum 11 ani)

Daca acei copii sunt expusi de mici la astfel de situatii, este in regula.
Probleme apar doar daca dintr-o data sunt expusi la acest tip de nuditate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aveti exact ce meritati (acum 10 ani)

aveti exact ce meritati! ati contribuit din plin la propasirea unei societati abulice, bolnave unde toti bolnavi sunt persoane importante, vedete, S-a pus accent in acesti 23 de ani pe vulg, destrabalare spirituala , libertinismmsi rezultatele incep sa se vada.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nudistu` (acum 10 ani)

S-o luam pe rand:
- vestiarul salii de fitness: din moment ce exista persoane deranjate de goliciunea comuna, ar trebui sa se deranjeze sa puna cel putin niste paravane/perdele; pe de alta parte, din moment ce lumea nu reactioneaza decat vag (pe un forum), e greu sa reprosezi ceva conducerii clubului - poate ca starea aceasta a devenit deja normalitate...
- copiii: parintii isi cresc copiii asa cum considera de cuviinta (in anumite limite, desigur) - cam aceasta este regula unanim acceptata deocamdata; or, cum nudismul este acceptat ca un stil de viata, nu mi se pare nici deosebit si nici periculos ca tatal sa faca dus in prezenta fiicei (probabil ca la fel procedeaza si acasa, probabil ca merg la mare la nudisti etc)

Parerea autoarei articolului se observa printre randuri. Totusi, as fi foarte curios sa aflu, concret, in ce fel ar fi (in opinia autoarei) vatamatoare pentru copil o asemenea atitudine "libertina" a parintilor. Cunoaste d-na psiholog cazuri de copii de nudisti care au avut probleme mai tarziu din cauza acestei educatii? Si ce fel de probleme? Au devenit dezinteresati de sex ori, dimpotriva, obsedati sexual? Sau oare copilaria obisnuita (clasica, conservatoare, traditionalista) a d-nei Ciobancan estompeaza profesionalismul cu care ar trebui sa priveasca lucrurile...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dan (acum 9 ani)

Nu are rost sa comentam nudismul in familie , pe plaja s.a.m.d., la un camping specializat, o treaba foarte bine inteleasa in tari dezvoltate si fata de care noi din punct de vedere al mentalitatii suntem inca la ani lumina.

Aici problema se pune pentru faptul ca vorbim de un spatiu limitat de cativa metri patrati in care un parinte are nesimtirea de a aduce un copil de sex opus fara a exista consimtamantul celorlalti. Este ca si cum cineva care merge la un ginecolog de acelasi sex se trezeste deodata ca doctorul intra in cabinet cu copilul sau pe motiv ca n-are unde sa-l lase... Vi s-ar parea normal sau este o forma de umilinta strigatoare la cer ? Nu simtiti cumva ca cineva va violeaza intimitatile fara a va cere in prealabil voie?

Intr-un cuvant, este ca si cum ai fi la plaja de nudisti, vezi un cuplu si hop si tu langa lipit de ei cu paturica dar de mana cu un puradel marisor.

Adica trebuie sa intelegeti ca si pe plaja de nudisti exista anumite norme de bun simt, nu poate face orice orice de capul lui, iar la sala de fitness ar trebui sa existe reguli clare de folosire a dusului si vestiarului, acolo nu este o camera de gazare si nici laborator de anatomie umana.

Mai apoi , cam pe la sfarsit , este si vina celui care se simte pe buna dreptate lezat deoarece nu anunta pe cei care se ocupa de sala de ceea ce se intampla. Aia poate nu au de unde sa stie cum stau lucrurile in anumite momente la dus sau la vestiar.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Delia Aldescu MPsih. Delia Aldescu este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Apreciez fiecare comentariu venit in urma solicitarii mele de a va exprima punctul de vedere cu privire la acest delicat subiect - educatia sexuala (acasa sau in public).
Dupa 3 ani de la postare, deloc surprinsa de nr. mic de comentarii la un subiect inca tabu, voi incerca sa dau dreptate fiecarui parinte care are intentia de a face in asa fel incat sa fie bine pentru copil. Ceea ce ne diferentiaza ca parinti nu este intentia ci comportamentele prin care credem ca ne pastram intentia.
In ceea ce priveste educatia copiilor, ceea ce aplicam azi se poate masura bine daca efectul este azi sau maine. Efectele stilului de educatie influenteaza dezvoltarea personalitatii adultului dar timpul scurs de la comportament la efectul lui sterge din mintea parintilor cauzalitatea actiunilor educative.
Ca si in cazul dependentei - sa zicem de fumat - nu se moare imediat, dupa prima tigara fumata. Unii fumeaza o viata, ca sa afle daca mor inainte de vreme din cauza tutunului!
A testa pe propriul copil o idee furnizata de o persoana oarecare, desigur, cu intentii bune, cu argumente, presupune asumare de riscuri. Sursa multor idei este creativitatea, este opusul a ceea ce nu ne place, este cum credem ca ar fi mai bine, este altceva de ceea ce au facut sau fac altii, de aceea, cu cat plaja de pareri este argumentata ad-hoc este necesara interventia acreditata a specialistului din domeniul reprezentativ care sa-si expuna ideile pe baza studiilor sau cercetarilor.
Este greu de sustinut ca ceea ce recomanda un specialist in cabinet difera de ceea ce crede el in privat.

Formarea unei atitudini responsabile fata de sex incepe de acasa. Primul pas pentru a contracara efectul mass media asupra deciziilor sexuale de mai tarziu ale copilului il reprezinta educatia sexuala care ii este oferita acasa. Educatia sexuala incepe de la varste mici, in familie.
Si nu inseamna doar a vorbi despre sex, ci mai ales cum ma raportez ca adult, ca parinte, la acest subiect.
Nuditatea este in legatura directa cu sexul. Cand vedem o persoana dezbracata nu ne preocupa ce culoare are ochii ei si nici nu ne gandim la ce am mancat ieri.
Daca cred ca prin a-mi arata corpul dezbracat fie al meu sau al altora il invat anatomie, sau asa ii dovedesc copilului ca nu-i ascund nimic, sau ca sunt o persoana care nu ma rusinez cu partile intime, trebuie sa ma responsabilizez nu de intentie ci de efectele ei. Mai ales daca nu-i explic copilului de ce am aceasta atitudine sau de ce am un anumit comportament.
Exact asa cum fiecare ne argumentam in aceste comentarii.
Imi amintesc de vizita mea la Palatul princiar din Monaco unde barbatii care si-au lepadat partea de sus a imbracamintei sau si-au deschis prea multi nasturi erau atentionati sa respecte locul unde se afla si pe cei aflati aici. La fel de bine imi amintesc vizitele la biserici si alte obiective turistice unde ptr. a intra era necesar ca femeie sa ai fusta lunga si pieptul acoperit, iar ca barbat sa ai pantaloni lungi si nu maieu. In unele locuri am fost surprinsa de faptul ca iti dadeau haine la intrare.

Probabil singura regula pe care este bine sa o respectam ca parinte este aceea de a tine cont de particularitatile de varsta ale copilului si de dezvoltare atunci cand expunem anumite idei, atitudini si comportamente. Daca cautam sa
intelegem modul copilului de a gandi, care ii sunt curiozitatile si intrebarile la care si-ar dori sa afle raspunsul, va fi mult mai usor sa punem pe primul loc binele copilului.

Deoarece cu totii avem pareri si atitudini diferite fata de sexualitate, felul in care abordam educatia sexuala a copilului (ce, cum si cand ii spunem) depinde in mod esential de valorile, convingerile si opiniile fiecaruia.
Pentru a usura munca parintilor exista cabinete de consiliere, cursuri de parinti, carti care au ca scop educarea parintilor inainte de educarea copiilor.

    Psiholog Delia Aldescu
Cabinet Individual de Psihologie
Adresa: Str. Doamna Ghica, nr. 32B
Sector 2, Bucuresti
Tel:  + 40 733 098 444
E-mail: [email protected]
http://cabinet-psihologic-online.ro/

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Cresterea si dezvoltarea copiilor.

Utilizator11598594441 (acum 3 ani)

Buna.
Din pacate mintea omului este foarte bolnavă iar multi sunt total lipsiți de cei 7 ani de acasa... Am o cunostinta care face nudism impreuna cu copiii ei si cu prietena ei tot cu copii mici. Culmea, lor li se pare foarte normal. O numesc ,,libertate". Si eu am fost crescut liber dar cu bun simt. Din pacate exista foarte multi ca cei de la sala pe care o specificați. Cred ca avem de ales între specia de turma si specia decenței. Ca parere daca mie nu mi place ceva, schimb tocmai sa nu iau parte turmei. Exact cum unii se tatueaza si vad in asta ceva cool si la moda, exact ,,ăștia'' sunt si cei fara inhibiții. mai pe ro... needucati. Deci putem sa ne alegem tabara. Oi moderne sau oameni moderni !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: