Neurologie pedriatica

Cresterea si dezvoltarea copiilor
Intrebare postata de taz132701 cu 14 ani in urma

Intr-o seara fiica mea in varsta de 7 luni in urma unei bai normale de seara a avut o reactie in urma careia buzele, palmele si fata (pe alocuri )s-au invinetit, privirea i-a devenit fixa si nu a mai avut nici o reactie (statea in bratele mele ca o carpa).Dupa aproximativ 1-2 minute, timp in care am frecat-o pe spate si mainile, si-a revenit.
A doua zi s-a trezit transpirata desi nu era cald tare in camera si nici febra mare nu avea (37.5).Dupa ce ne-am jucat putin cu ea au revenit simptomele prezentate anterior care s-au repetat de 2 ori in interval de 2 ore.
V-as ruga daca se poate sa-mi spuneti daca manifestarile prezentate mai sus sunt unele ale unei boli ale sistemului nervos si ce ma sfatuiti.
Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

chik (acum 14 ani)

cianoza(invinetirea) de care vorbiti arata faptul ca in acel moment copilul a avut o scadere de concentratie a oxigenului in sange..cauzele acesteia pot fi cardiace sau respiratorii..exista si cazuri in care sugarii prezinta cianoza periorala(invinetirea in jurul gurii) in momentele in care plang foarte tare sau le este frig..acum eu v-as recomanda sa mergeti la un pediatru caruia sa ii explicati situatia prin care ati trecut..trebuie neaparat sa o vada un pediatru pt a exclude problema cardiaca sau respiratorie..doar medicul dupa consult amanuntit poate pune cert un diagnostic!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

taz (acum 14 ani)

va multumesc
deja a doua zi eram la urgente la spital unde a si internat-o iar acum e bine, dar ramane intrebarea dc va mai avea manifestarile acelea

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

chik_ (acum 14 ani)

depinde care a fost diagnosticul la externare si ce va spus medicul ca are.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ella (acum 10 luni)

Aceeași problema o avem și noi bebe 5 săptămâni a avut doua episoade de "sufocare " sa zic asa ...scotea limba afara și numai avea aer am mers la pediatru și a spus ca sunt crize de cianoza 😔

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: