Febra mare la copil raspuns medic

Cresterea si dezvoltarea copiilor Febra galbena
Intrebare postata de o stea cu 13 ani in urma

Buna seara...Copilul meu de 1 an si 2 luni are rosu in gat si nu ia scazut febra dupa ce am pus un supozitor de paracetamol..Ce as putea sa-i mai dau acum?AM PUS SUPOZITORUL DE O JUMATE DE ORA...Sa-i dau algocalmin fiola o jumate...?I-AM DAT SI eritomicina sirop si nurofen..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (17)

elena (acum 13 ani)

Dar ce temperatura are? Sa stii ca la copiii mici temperatura de 38-39 de grade nu este chiar de speriat, ca la adulti. Cand aveam fetele mici faceau deseori ''''rosu in gat'''' cu temperatura mare. Cred ca ar trebui sa astepti sa-si faca efectul tratamentul dat si supozitorul pus. Poti sa-i pui in picioare sosete ude, reci , poti sa-i pui pe burtica o compresa rece si pe cap deasemenea compresa rece. Daca temperatura creste poti chema salvarea acasa. Dai lichide, ceai sau apa suficiente, dar nu reci ci la temperatura camerei. Sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Tamponeaza-i mainile si picioarele cu apa rece (chiar daca nu ii face placere). La un copil atat de mic, orice febra peste 39 de grade este periculoasa (nu stiu de ce zice elena ca nu e, ba dimpotriva, e mai periculos la copii mici, pentru ca pot face convulsii si leziuni cerebrale). Mai asteapta o jumatate de ora si daca nu ii scade deloc, da-i algocalmin fiola, este cel mai bun. Paracetamolul este apa de ploaie, ca si nurofenul. Trebuia sa ii dai direct algo...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena, Iasi (acum 13 ani)

Febra mai mare de 40 de grade la copii duce la convulsii. Poate ca unii stiu mai bine decat tine, Iuli, din proprie experienta. Cati copii ai facut/crescut??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

o stea (acum 13 ani)

Va multumesc pt raspuns...Incerc si cu compreseAre 38 febra,dar avea frisoane...la maini era rece...si tremura tot...acum i s-au mai incalzit putin manutele..dar fruntea e tot fierbinte.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alina Iatan, recuperare medicala MAlina Iatan, recuperare medicala este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

buna seara! temperatura la copil inseamna peste 38.5. se da nurofen sirop, doza recomandata specific varstei, apoi la 4 ore daca febra persista se da panadol, si tot asa. daca avem febra mare peste 39 atunci daca i-am dat siropelul si am mai putin de 4 ore si nu pot sa-i dau altul atunci punem supozitor si facem impachetari cu fese caldute spre reci si sosetute in apa calduta eventual cu f putin otet...daca nu cedeaza nici asa atunci suna la salvare sau du-te la spital la urgente sa nu fie altceva! daca e rosu in gat tantum verde spray pt copii de 2-3 ori pe zi si badijonari cu solutie din 100ml apa si o lingurita de bicarbonat solutie in care ii inmoi suzeta daca foloseste , daca nu iti imbraci degetul intr-un pansament si ii speli obrajorii pe interior, pentru a schimba ph din gurita. l-a vazut medicul? poate e nevoie de antibiotic...
sanatate multa si curaj ca va creste mare si sanatos! cu drag, Alina Iatan.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Cresterea si dezvoltarea copiilor.

Alina Iatan, recuperare medicala MAlina Iatan, recuperare medicala este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

acum daca are 38 lasa-l in pace! e bine! isi vor face efectul antitermicele si ai grija sa nu dam in extrema cealalta! o seara buna, fara febra!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena.iata un articol de pe google (acum 13 ani)

Ce trebuie sa faci daca copilul tau are febra?

Primul pas este acela de a privi febra ca pe un lucru care ajuta, nu ca pe ceva daunator. Astfel, vei fi ceva mai linistita atunci cand copilul tau traverseaza o stare febrila. Iata cateva masuri pe care le poti lua atunci cand copilul are febra:

# Prima regula: trateaza febra doar daca cel mic pare sa se simta rau. Multe virusuri provoaca o temperatura ridicata a corpului fara a provoca alte probleme. In asemenea cazuri, trebuie doar sa lasi corpul sa lucreze.

# Nu exista studii care sa demonstreze ca tratarea febrei duce la scaderea starilor febrile. Totusi, daca copilul are stari letargice, este apatic sau irascibil, este indicat sa incepi tratamentul. Alte simptome care pot aparea sunt scaderea apetitului, dureri de cap sau dificultati de respiratie.

# Tratamentul standard impotriva febrei include medicamente pentru reducerea febrei precum Tylenol, Panadol, Ibuprofen sau Paracetamol. Dozajul depinde de greutatea copilului si mai putin de varsta.

Ai grija insa sa nu combini medicamentele decat daca acest lucru a fost recomandat de medic.

Desi aceste medicamente pot fi cumparate si fara prescriptie medicala, daca nu sunt administrate corespunzator, pot provoca efecte adverse serioase, precum sangerari gastrointestinale sau intoxicare a ficatului.

Asa ca ai grija sa ii administrezi copilului doar cantitatea necesara de medicamente si sa consulti intotdeauna un medic daca nu esti sigura asupra dozajului recomandat.

# Daca temperatura copilului este foarte ridicata, mai mare de 39 grade Celsius, compresele cu apa rece vor ajuta la reducerea ei. Totusi, atunci cand compresele reprezinta singura metoda de tratament folosita, febra revine destul de rapid la valorile initiale.

Opreste aplicarea compreselor daca copilul are frisoane.

# Astfel, folosirea compreselor in acelasi timp cu tratamentul medicamentos ar putea duce la o reducere mai rapida a febrei.

# Parintii ar trebui sa stie ca nu sunt recomandate frectiile cu alcool, acesta putand fi absorbit in piele, ducand astfel la hipoglicemie sau chiar coma indusa de alcool.

# Daca ai incercat toate aceste metode si copilul tau pare sa se simta inca rau sau daca febra nu scade de mai bine de 3 zile, vizita la medic este neaparat necesara.

De obicei, o infectie virala care provoaca febra dureaza de la 3 la 5 zile.

NOTA BENE: Este foarte important ca atunci cand copilul trece printr-o stare febrila, sa-i asiguri un aport mai mare decat de obicei de lichide.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

"Buna seara...Copilul meu de 1 an si 2 luni are rosu in gat si nu ia scazut febra dupa ce am pus un supozitor de paracetamol..Ce as putea sa-i mai dau acum?AM PUS SUPOZITORUL DE O JUMATE DE ORA...Sa-i dau algocalmin fiola o jumate...?I-AM DAT SI eritomicina sirop si nurofen.."

"Are 38 febra,dar avea frisoane...la maini era rece...si tremura tot...acum i s-au mai incalzit putin manutele..dar fruntea e tot fierbinte."

Doamne, cate greseli ati mai putut face. Cauza bolilor la copii sunt in 90% din cazuri mamele grabite si fricoase !

1. 38 de grade nu este febra. Febra este un mecanism de aparare si nu se combate pana la 39 de grade. Chiar si atunci este folositoare,d ar trebuie supravegheata si ajutata.

2. Paracetamolul este f. toxic si blocheaza ca si nurofenul sistemul de aparare al corpului ducand la prelungirea bolii.

3. Eritromicina data asa aiurea iara este o greseala.

4. La febra nu se fac comprese reci - este chiar pe dos - ci comprese caldutze cu ceva otet. Focul combate focul. Acest lucru este valabil si la insolatii si arsuri. Otet diluat si nu apa rece !
Un beduin nu bea apa rece cand e inferbantat, dar un european face p***aa asta.

Exista febra de 3, 4 si 5 zile. Toate trec de la sine dupa aceste zile.
Fara nici un medicament, si fara convulsii si alte lucruri. Cu astfel de medicamente si combaterea inutila a febrei bagati doar boala mai adanc in trup sau nu o lasati sa iasa afara.

Alimentatie cat mai simpla, ceaiuri si ceva rabdarea in acest timp sunt mai folositoare decat toxinele chimice pe care le luati fara rost si in mod daunator sanatatii. Pe urma va mirati de unde apar bolile ulterioare si sistemul imunitar slabit. Din astfel de greseli.
Febrele periculoase si cele care duc la convulsii au alt parcurs si nu este cazul sa intrati in panica
de la orice febra.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexandra (acum 10 ani)

Buna dimineata! fetita mea are 3 luni si a facut miercuri seara 39 temperatura, joi am mers la medic si mi-a spus ca nu are rosu in gat si nici la plamani dar are otita,mi-a dat sa ii pun picaturi (Otis) si mi-a mai dat in caz ca face iarasi febra antibiotic (amoxacilina)si (ibalgin) sa ii dau in fiecare zi. Vineri seara mi-a facut iarasi temeratura 38,5 azdimineata iarasi mi-a facut 38,5 am inceput sa ii dau si antibioticul nu siu ce sa fac, daca e bine, si nu stiu de ce face temperatura, se poate de la otita?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ramona (acum 10 ani)

Ionescu, gresesti!! Tot patitu-i priceput!
Febrele peste 38 cu 5 sunt extrem de periculoase!! Asa am ajuns la 39 cu 8 cand a facut convulsii! In 45 de minute a crescut de la 38 cu 4 la 39 cu 8!
Deci faceti impachetari cu apa calduta fara otet deoarece nu are nicio actiune terapeutica otetul! Apa sa fie cu 2 grade mai rece decat temp interna a copilului!
Alternati nurofen cu panadol la 4 ore si daca tot urca temperatura de la 38 cu 9 deja puneti supozitor cu NOVOCALMIN! Stiu nu este recpomandat pana in 4 ani, insa este ultima solutie! Atentie: antitermicele trebuie dublate de impachetari cu apa calduta si chiar dusuri caldute! Nu lasati febra sa creasca!
Copilului meu ii creste repede febra, iar nurofenul si supoz cu paracetamol isi fac f greu efect, cam in 40-50 de minute!
Nu zice nimeni sa fiti paranoia sa puneti antitermice sub 38 cu 3 dar nici sa mergeti cu capul inainte ca tie nu ti se poate intampla si ca alimentatia e totul! Sunt glume!!
Multa sanatate si mergeti la dr sau chemati ambulanta in cazul in care sunteri depasiti!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alex (acum 8 ani)

Nu stiu daca ai copii,dar in caz ca ai,si va face temperatura 39.8 ,eu iti recomand o "alimentatie cat mai simpla,ceaiuri si ceva rabdare" ...sa vedem..ai rabdare in fata propriului copil care arde si e pe cale sa lesine nemaiputand face fata unei simple temperaturi,dupa cum sigur asa o numesti?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

trfftttt t eeeeeee (acum 8 ani)

David

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Tabita (acum 8 ani)

Copilul meu are 7luni si are febra 38 eam dat nurofen dejaba nui trece ce fac

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marcu anca (acum 7 ani)

Bună ziua , și eu am o fetiță de 6 luni are rosul în gat ai dau nurofen și panadol dar cam greu ai trece febra .

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Boghean Vasilica (acum 7 ani)

Am o fetita de 2 ani si 9 luni, este alergica la alvotor si ilbagin si i-am administrat paracetamol supozitor de 125mg si am inpachetato si tot nu scade febra cu ce medicament o mai pot ajuta sa scada febra are faringita acuta

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1481148003 (acum 7 ani)

Vasilica, si ai mei fac reactii la medicamentele astea si tratez doar cu supozitare. Trebuie un pic de rabdare. Pentru gat rosu le dau pastile *** de supt [e baza de lichen islandez care le reduce frt rapid durerea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Laura (acum un an)

Buna copilu meu are 4 ani 7 luni mi a facut acum febra 41 i am dat supozitor paracetamol si 2,5 ml ibuflam . Credeti ca e prea mult sau nui ok ca le wm combinat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: