Cum tratam rosu in gat

Cresterea si dezvoltarea copiilor
Intrebare postata de andreea_c cu 12 ani in urma

Buna ziua,

As dori si eu un sfat. Am un baietel de 2 ani si 3 luni, care o data cu intrarea in colectivitate a inceput sa faca raceli repetate. In principal ne confruntam cu rosu in gat care de cele mai multe ori ajunge la puroi si deci la antibiotice.
As dori sa stiu cu ce anume se poate trata rosu in gat in faza incipienta? Medicul ne-a recomandat nurofen dar nu-si prea face efectul.
Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (47)

Numai homeopatia il poate ajuta (acum 12 ani)

Numai homeopatia il poate ajuta, cu antibiotice ii distrugeti doar flora intestinala si il faceti un bolnavicios pe viata. Nurofenul este foarte toxic si opreste doar inflamatia, care este un proces prin care corpul incearca sa limiteze daunele la o zona locala.
Daca tot ce se face in medicina este pe dos, este firesc sa nu ajute la nimeni.
Mergeti la un medic homeopat bun si daca nu cunoasteti scrieti un email aici: *** (la yahoo).
Pt faza incepienta exista 2-3 remedii care ajuta cel mai des (Aconitum, Belladonna, Apis), pt. cea cu puroi altele (Mercurius solubilis, Hepar, etc). Aceste remedii in mana unei mame inteligente fac de 1000 de ori mai multe minuni ca 1000 de doctori-profesori la un loc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

stefanescu adina (acum 10 ani)

doresc si eu sa aflu numele unui homeopat bun in galati

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea_c (acum 12 ani)

Imi pare rau dar trebuie sa va contrazic. Am incercat cu cea mai renumita pediatra homeopata din Timisoara dar fara nici un rezultat. Dimpotriva, dupa aceste tratamente raceste chiar mai rau decat inainte. Nu sunt inconstienta sa abuzez de antibiotic, dovada ca pana la aproape 2 ani nu i-am administrat antibiotic decat o singura data, dar sunt situatii cand nu exista alternative. Tocmai din motivul ca nu doresc sa ajung la antibiotic am cerut sfatul unui medic, ca sa pot sa previn.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adi (acum 10 ani)

Nu asculta de toti ignorantii. Ceaiurile sunt bune, dar de boli de tratam la spital, nu la mahala. Sanatate! :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr.Marcovici Tamara (acum 12 ani)

Buna seara. Intercurentele respiratorii la copilul mic sunt inerente. Profilaxia acestora este importanta: fie se limiteaza contactul cu persoane bolnave (copii "raciti"), se evita expunerea la conditii ambientale necorespunzatoare, noxe, etc., fie se recurge la imunostimulare nespecifica. Ar fi de luat in considerare evaluarea biologica , examenul ORL, etc. Consultati un medic pediatru. Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea_c (acum 12 ani)

Multumesc pentru raspuns.
Conditiile ambientale sunt corect: temperatura constanta, umiditate 50%, nici un fumator in familie, etc.
Contactul cu persoane bolnave nu prea poate fi evitat deoarece copilul e la cresa.

Examenul ORL a fost facut, nu exista probleme.

Ca imunostimulante am folosit pana acum imunorezistan, imunice, viusid extract de pin si coacaz negru, etc. Fara prea multe rezultate.

Am apelat chiar si la ribumonil, deja suntem in a 3-a luna.

Am consultat chiar 3 pediatrii si tot nu reusim sa prevenim.

As dori sa aflu daca la aceasta varsta pot administra anumite medicatii care functioneaza la adulti pentru prevenire si tratare in faza incipienta, gen: tantum verde, faringosept, propolisC, etc.

Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oana (acum 10 ani)

p***alul meu an varsta de 10 luni a facut febra 40 am chemat pediatru mia zis ca are rosul an gat si mia dat antibiotic si aerosol desi au trecut 4 zile el anca mai are febra si respira rau.vas ruga foarte mult sami recomadati dumneavoastra ce as pute sai dau multumesc mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina (acum 8 ani)

ar fi mai bine sa il vada un medic daca are bronsolita nu ai voie sa ii dai antibiotic asa am patit si eu cu bebe al meu si cand am ajuns la spital mi-a spus doamna doctor ca nu trebuia sa ii dau antibiotic mai bine mergi la spital stai cateva zile dar iti faci copilul bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

O randunica (acum 12 ani)

Cu o randunica nu se face primavara. Homeopatia facuta de un medic bunevindeca in peste 80% din cazuri, medicina alopata facuta de un medic bun nici macar in 3% din cazuri.
Nu am auzit inca de vreo homeopata "renumita" printre homeopatii in Timisoara, poate pt. pacienti sa fie renumita, nsa aceastia nu au mare habar de homeopatie sic e inseamna un medic bun. La nivel national sunt f. putini medici homeopati cu adevarat buni, insa pt. cele mai multe afectiuni si medicii mai putini renumiti au randament bun.
Acum a doua problema: faptul ca copilul dvoastra nu a fost vindeca de un anumit medic homeopat nu inseamna ca homeopatia nu functioneaza. Aici pe forum vin mii de oameni nevindecati de medicina alopata si asta ar insemna ca cea alopata nu functioneaza de loc.
Cu o randunica nu se face primavara.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea_c (acum 12 ani)

Daca ati citi cu atentie ati constatat ca am scris clar ca in cazul copilului meu nu a functionat nu ca nu ar functiona in alte cazuri. O prietena isi duce copilul la acelasi medic si in cazul lor functioneaza tratamentele.

Am observat in mai multe postari de pe acest forum ca faceti reclama intensa medicinei homeopate, dar asta nu inseamna ca toata lumea trebuie sa o si accepte ca atare.

Eu in mesajul meu m-am referit clar la un remediu alopat si nu homeopat.

Fiecare parinte isi creste cum considera copilul si nu cred ca sunteti in masura sa faceti astfel de remarci rautacioase la adresa unor medici pe care nu-i cunoasteti doar de dragul de a obtine dumneavoastra mai multi clienti.

Asadar, ca o concluzie, va multumesc pentru intentie dar prefer sa primesc sfatul unui medic alopat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pena (acum 12 ani)

I s-a facut vreodata exudat faringian? Aceasta este o analiza care i se ia din gat/gura, pe nemancate, dimineata. Se constata daca are in gat un stafilococ sau streptococ care duc la imbolnaviri repetate. In urma acestei analize, daca exista streptococ/stafilococ, antibiograma da si antibioticul la care este rezistent, la care este sensibil si cedeaza. Este recomandata administrarea antibioticului dupa exudat pt a nu i se administra unul nepotrivit .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea_c (acum 12 ani)

I s-a facut si exudat faringian si nazal. L-am facut chiar si sanatos pentru intrarea in colectivitate si cand a fost bolnav dar nu s-a descoperit nimic care sa justifice imbolnaviri repetate.
Nu e nimic anormal in racelile astea repetate daca compari cu ceilalti colegi de grupa care racesc la fel de des. Sunt zile cand din 35 de copii sunt prezenti doar 10-15.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alinacosmina (acum 12 ani)

scuze de interventie!
este doar parearea unei mamici poate de neluat in seama!
nu v-a spus nimeni ca potae fi vb. de vreo alergie?
am doi copii de 1,6 ani resp. 3 ani si am patit la fel pana ce am ajuns la pneumolog si diagnosticul a fost > astm alergic!
daca doriti sa mai vb. scriti-mi pe mail> [email protected]!
sunt interesata sio de parerea d-vostrra despre homeopatie!
va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea_c (acum 12 ani)

Eu i-am facut toate testele de alergie si au iesit foarte bine. Adica a iesit un singur x (foarte foarte putin) la praf. In rest nu e alergic la nimic. Nici noi nu suntem alergici sau astmatici deci nu prea are pe cine sa mosteneasca.

Pentru astm ce pot sa-ti recomand eu, sfat primit de la alte mamici cu copii cu probleme, este o vizita la salina Paraid , la 6 luni (primavara si toamna), in reprize de minim 10 zile. Se pare ca functioneaza si chiar foarte bine.

Multi zic ca functioneaza si in cazul racelilor asa ca ne-am facut rezervari pentru sfarsitul lunii aprilie sa incercam si asta.

Oricum am inceput in noiembrie tratamentul cu ribomunil si se pare ca de data aceasta nu mai facem puroi in gat ci ne rezumam la rosu in gat si tuse. Sper sa fie asa si in continuare sau chiar mai bine.

Nu sunt impotriva remediilor homeopate. Am zis doar ca in cazul copilului meu (cel mare) nu functioneaza.
Cel mic e putin racit si ii administram oscilococinum si se pare ca functioneaza.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

De ce molipsesc copiii la gradinita ? (acum 12 ani)

Copiii romani sunt inoculati in primele 3 zile de viata cu vaccinul BGC (in alte tari se face mai tarziu), adica cu microbul modificat al tuberculozei.
O forma diferita de TBC este inculat in organsism, ataca corpul si ramane latent in organsim fara a se manifesta ca o tuberculoza clasica. De indata ce intra in contact cu anumiti patogeni boala iese la suprafata si se manifesta ca o boala acuta. Acest lucru se petrece de ex. la intrarea in contact cu alti copii care, ac***a un sistem imunitar mai slabi dezvolta patogeni mai agresivi. Nu este deloc asa cum crede medicina, ca microbii raman la fel, ei se schimba si evolueaza. De aceea nici nu pot fi depistati caci medicii cauta numai anumiti patogeni si pe cei modificati nu-i cauta.
Pe langa acest vaccin facut chiar in primele 3 zile de viata cand chira medicina spune ca copilul nu are sistem imunutar format, foarte multi copii mostenesc in mod natural forme de TBC de la parinti si bunici. Chiar si fara vaccinu exista deci aceasta tendinta.
Sistemul imunitar al acestor copii poate profita foarte mult de cateva doze de remediul homeopatic Tuberculinum in dilutii mai inalte (CH200, 1M) asa cum arata practica homeopata, ceea ce reprezinta dovada ca aceasta teorie veche de cateve decenii este reala. Degeaba faceti tot felul de analize ca nu veti descoperii CAUZA niciodata cu metodele medicinii. Medicina nu este interesata de adevar caci in spatele ei stau enorme interese financiare si ca umare doctorii sunt ameteti cu teorii gresite. Un astm este o boala sau urmarea unei imbolnaviri, la fel si un patogen din sange. Microbul sau boala in sine nu pot fi deci cauza. Astmul are si el o cauza si daca este alergen este de la toxine sau microbi din exterior. Medicina confunda cauza cu urmarea bolii. Si astmul are o cauza, deci a spune ca astmul este cauza bolii este ca si cum am spune ca gaura facuta de un glont este cauza gaurii si nu glontul.
Pe lange bolile inoculate (intentionat) prin vaccinuri si cele mostenite de la familie mai exista un pericol permanent care vine din "cer" de vreo 2 decenii si anume microbi si mucegaiuri patogene care se sprayeaza non-stop din avioane (daca ati remarcat acele dare albe lasate de avioane care raman chiar zile intregi pe cer spre deosebire de cele normale care dispar imediat - se cumesc chemtrails). De aceea si explozia bolilor respiratorii in ultimile 2 decenii. Guvernele ne iubesc atat de mult ca au hotarat sa reduca pop**atia globului cu 2 treimi si pt. aste se folosesc de orice mijloc, de la vaccine pana la arme biologice si arme climatice. S-au gasit deja multi patogeni folositi in arme biologice. Printre acestea se numara si stafilococul. Probabil de aceea se infecteaza atatia cu acest patogen in spitale sau cand exista rani deschise. Oricat ai dezinfecta spitalul si instrumentele daca aerul contine zilnic patogenii nu ai cum sa-i eviti. Sistemul de aclimatizare ii poarta permanent prin spitale. In Germania mor anual in spitale peste 50.000 de oameni de pe urma stafiloculului si daca nici Germania nu stie sa dezinfecteze atunci nicaieri nu se stie. Insa sporii de mucegaiuri reprezinta un pericol mai mare fata de stafilococ. Iata catave cauze adevarate a acestor contagieri si imbolnaviri de care bietii medici nu stiu nimic (si nici nu vor sa stie) Bineinteles ca este greu de crezut asa ceva si tocmai de aceea stiu putini. Pentru adevar iti trebuie curaj. Exista remediul homeopat Staphylococcinum care poate ajuta si ajuta des.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alinacosmina (acum 12 ani)

si atunci mie cu doi 3 asmatici ce imi recomandati? singulairul, ketoful si aerius-ul pot fi inlocuite cu tratament homeopat!
daca da, va rog , daca puteti sa imi recomandati un homeopat bun in cluj

va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Madalina Ionela (acum 11 ani)

rosu in gat se trateaza f bine cu spray de gat Tantum Verde, este f eficient. intrebati la farmacie care i se potriveste pt varsta lui, dar cred k cel cu concentratie 0,15 e bun.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anda (acum 10 ani)

La imunolog ati mers? Pateam si eu la fel cand eram mica si m''''a dus mama la imunolog. Diagnostic: pelimba mea de atunci, sistem imunitar deficitar sau ceva in genu. Am luat probiotice si mi''''am revenit. Incercati si dvs. poate aici e problema. Si sfatul meu este sa nu ii mai dati antibiotice, daca e ceva viral, pana nu isi face virusul de cap nu rezolvati nimic, ci doar ii omorati ficatul de pomana. si puteti sa mai incercat inghetata sau gheata (de supt) in prima zi a eruptiei.

Sanatate multa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea din sighisoara (acum 10 ani)

sunt o mama disperata care nu mai stie la ce soluti sa apeleze am un baietel de 3 anisori de 1 an am tot probleme cu el tot timpu are amigdalitele inflamate , face direct puroi in gat,si se manifesta cu o febra foarte mare aproape ca mi-a intrat in convulsi am incercat cu toate felurile de medicamente naturiste, cu injecti recomandate de medici ,cu medicamente pentru imunitate si nici un efect va rog daca ati fost in sitoatia mea si ati rezolvato va rog sa-mi raspundeti cu un msg

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea_c (acum 10 ani)

Andreea din Sighisoara,
Cum am scris mai sus ne-am confruntat cu aceiasi problema. Orice rosu in gat se transforma in puroi si ajungeam la antibiotic. Febre chiar si 40. Racea foarte des.
Am rezolvat-o din fericire.
Am stimulat imunitatea cu septilin sirop 5 ml de 2 ori pe zi (3 sticlute). Apoi pauza 1-2 luni si am reluat dar cu viusid tot 5 ml de 2 ori pe zi si tot 3 sticlute.
Foarte util este si un probiotic. Medicul ne-a recomandat enterolactis in fiecare zi in perioada sezonului rece dar si primavara si toamna daca avem probleme. In perioada racelilor inlocuim enterolactis cu linex. Important e sa se consume probioticul imediat dupa preparare.
In plus ne-a mai dat diverse bilute homeopate care sa le luam la primele semne de raceala: Ferum phosphoricum la cele mai banale sau Belladona + mercurium solubilis cand e putin mai nasol.

Pe langa acesta de 2 ori pe an mergem cate 1 saptamana la Praid.

Ceva ce poate parea ciudat, dar medicul nostru homeopat este de parere ca majoritatea rosu in gat se face de la un sistem imunitar slabit bazat pe factori psihici. Adica, teama copilului, nesiguranta, etc.
Posibil sa fie si asta, deoarece racelile dese au inceput o data cu intrarea in colectivitate si erau mai dese in perioada cat fregventa cresa si apoi gradinita. Imediat ce nu l-am mai lasat pe copil sa doarma la gradi si l-am luat dupa pranz, racelile s-au rarit semnificativ.
Nu pot garanta ca aceasta a fost cauza, deoarece asa cum am scris mai sus am lucrat si la sistemul imunitar.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Advertisement Advertisement
Pag 1 din 3