Cum se administreaza furazolidon la copii? raspuns medic

Cresterea si dezvoltarea copiilor
Intrebare postata de o stea cu 13 ani in urma

Copiii mei au diaree nu foarte severa,si am cumparat furazolidon de 25mg,insa nu stiu cum trebuie adsministrat.cel mic are 1 an si 7 luni si aproape 11kg,iar fetita 9 ani si 26 kg.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Iuli (acum 13 ani)

Scrie pe prospect!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Bună ziua,
Dacă aveti comprimate de 25 mg şi nu aveti prospectul , Furazolidonul se adminostrează , la copii d-voastră astfel :
La cel mic de 11 Kg , zece mg pe kg corp greutate si zi. Deci 4 compr. de 25 mg de 4 ori pe zi câte una :
La Fica de 9 ani (26 kg ) : de 4 ori pe zi câte 1 comprimat si jumătate de 25 mg
Pentru adulti 4 ori pe zi câte 1 comprimat de 100 mg .
Sănătate Dr. Emil otesteanu

Sănătate Dr. Emil Otesteanu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Cresterea si dezvoltarea copiilor.

Andrada (acum 11 ani)

Buna ziua, am un copilas de 1 an si 6 luni si imi face diaree de trei zile vreo 4,5 scaune pe zi i-am dat smecta si biotics dar tot nu si-a revenit as vrea sa ii dau fruarolidon se poate este de 100 g???va rog sa ma ajutati nu am prospectul la medicament va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ion mihaela (acum 9 ani)

am u aietel de un anisor i as vrea sa ii dau furazolidon vreau sa stiu cat sa ii dau?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vant ioan (acum 7 ani)

Am o fetita de 10 lunite si vreau sa stiu cum sa ii dau furazolidon ??

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vant ioan (acum 7 ani)

Am o fetita de 10 lunite si vreau sa stiu cum sa ii dau furazolidon ??

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: