Bebe cu hidronefroza

Cresterea si dezvoltarea copiilor
Intrebare postata de rossana cu 12 ani in urma

Buna ziua!sunt insarcinata in 25 de saptamani,la ecografia de la 23 saptamani i-au descoperit lui bebe o dilatatie la bazinetul stang de 5 mm si la dreptul de 7mm. dupa 2 saptamani am repetat si dilatatia a crescut la 13 mm la stangul si ceva mai mica la dreptul plus uretra dilatata,daca am inteles bine.am fost sfatuita sa repet peste 2 saptamani sa vedem daca evolueaza ca oricum in stadiul acesta al sarcinii nu am ce sa fac. intrebarea mea este daca exista vreun tratament sau remediu pe care as putea sa-l urmez,sau ce se poate face?pot duce sarcina la bun sfarsit in cazul in care mai creste dilatatia? precizez ca sunt din ploiesti si as vrea sa consult un medic de specialitate din bucuresti daca puteti sa ma indrumati. va rog din suflet sa ma sfatuiti in vreun fel!as mai dori sa stiu daca dauneaza lui bb atatea ecografii,cred ca am facut vreo 10 pe parcursul sarcinii.va multumesc si astept raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (11)

geo (acum 12 ani)

Buna Rossana! Nu sunt medic si nu am nici cunostinte medicale, dar iti scriu pentru ca imi aduc aminte cat de disperata eram si eu cand la bebelusul meu i-a descoperit aceeasi problema si m-am gandit sa-ti spun pasii pe care i-am urmat eu.
Cam prin luna a 7-a s-a descoperit dilatatia la rinichiul stang. Medicul ginecolog, ne-a spus sa nu ne ingrijoram foarte tare pentru ca au fost cazuri in care, dupa nastere, dilatatia s-a retras de la sine. La noi nu a fost asa si Vlad a fost diagnosticat cu hidronefroza gradul I. Dupa nastere am facut urmatoarele:

1. am cautat un medic nefrolog si un chirurg pediatric. Primele 3 luni am mers lunar la ecografii. Pentru mine este foarte bine ca merg la 2 medici pentru ca medicul nefrolog monitorizeaza parenchimul (carnea rinichiului) iar chirurgul monitorizeaza hidronefroza.....si cei 2 medici se cunosc si iau impreuna decizii. De la nastere, hidronefroza a mai evoluat un pic (gradul II), dar de la 3 luni stationeaza si prin urmare, facem controale la fiecare 3 luni.....sau daca apare ceva alarmant.

2. lunar facem uroculturi ai analiza de urina pentru a vedea daca are infectie urinara. Deocamdata nu am facut.

3. la 3 luni am facut cistografie pentru a vedea daca are reflux urina. In cazul nostru, nu are reflux, ceea ce este foarte bine.

Hironefroza nu doare si nu l-a afectat pe Vlad in nici un fel, adica s-a dezvoltat foarte bine, a luat in greutate, s-a inaltat....rade, se joaca, este vioi, mananca bine etc.
Cei 2 medici mi-au spus ca exista posibilitatea ca hidronefroza sa stationeze si sa o duca asa toata viata. Eu nu am auzit de nici un tratament, in afara de cel chirurgical.

Ambii rinichi se dezvolta odata cu copilul si se afla in parametrii normali. Noi avem hidronefroza doar la rinichiul stang, si chiar daca rinichiul creste, hidronefroza stationeaza.

La inceput eram si eu foarte speriata, dar acum m-am mai linistit cand stiu ca stationeaza. Oricum, de fiecare data cand merg la contol am inima cat un purice. Am cautat si eu pe internet si am citit o gramada de articole....asa am ajuns sa intru in contact cu alte mamici cu aceeasi problema, unele dintre ele chiar si-au operat bebelusii si totul este ok.

Orice alte intrebari, poti sa mi le adresezi.

O zi frumoasa :-)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lena (acum 2 ani)

Salut si la mine sa depistat la 25 saptamini la baietel la rinichiul sting 7mm si acum am 30 saptamini si sa marit la 13mm retraiesc foarte tare dar dumnezeu e mare si are grija de toti.
Multumesc ca mai sunt mamici care te incurajeaza ...sanatate tuturor

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Florentina (acum 9 luni)

Unde pot vorbi în privat cu dvs ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anna (acum 3 luni)

Bună se poate te rog un nume al doctorilor și din ce județ sunteți? noi la 8 lunite am descoperit această cauză și sunt foarte speriată de situație. mulțumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

geo (acum 12 ani)

am uitat sa mentoinez adresa de e-mail [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vasi (acum 11 ani)

buna si noi santem cu aceiasi cauza la la 30 de saptamani de sarcina ginecologu a depistat copilul cu hidro frenoza stanga si a luat decizia sai faca cezariana la 33 saptamani a nascut si acuma ieste an spitat de o luna santem disperati ca medicul nea spuz ca a anceput sai atace si rinichiul drept

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ţarcă gheorghiţă (acum 10 ani)

buna ziua tuturor,am fost la un consult morfologie fetala la 20 saptamani la dr.socolov la iasi si fatul M a fost diagnosticat cu Hidronefroza Bilaterala......................la rinichiul sang: Hidronefroza grad 1-2,posibil Uretronefroza,cu dilatatie pielocaliciala 0, iar la rinichiul drept: Ureterohidronefroza grad 2-3,dilatatia pielocaliciala tot 0............................................la observatii :Ureterohidronefroza bilaterala,cu rinichi drept cu bazinet 14/11mm,si ureter dilatat de 10/7mm;.........cel stang cu dilatatie bazinetala 12/8mm,posibil dilatatie ureterala.Biometrie de 20 saptamani cu o saptamana sub varsta cronologica.Lichidul amiotic redus usor. Dopller cerebral normal.........................iar la concluzii: sarcina cu biometrie de 20 sapt.,fat viu unic

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11613064420 (acum 3 ani)

Buna ziua ce ați mai făcut cu aceea dilatatie, sa refăcut?!mie mia dat fetei sa I dau tratament 3 luni ,are dilatat un rinichi de 10 12 mm ,nu stiu dacă de la acest tratament se va retrage,aștept răspunsuri de la mămici.va mulțumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristina (acum un an)

Bună ziua!imi puteti spune, va rog, cum a evoluat hidronefroza după naștere?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Florin (acum un an)

Și noua ne-a gasit dilatatie pielocaliceala bilaterală pe la 20 si ceva de sapt(4,1mm si 4 mm).Valorile au mai crescut putin,iar spre sfaristul sarcinii au fost foarte mici incat doctora a zis ca nici nu le mai trece pe buletinul de analiza.Deci nu vă panicati.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena (acum un an)

Buna ziua
Ma puteți va rog consulta pe tema data , sunt o Mamica disperata și as vrea sa vb cu cineva care a trecut prin așa momente ce ați făcut?
Mersi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: