Ajutor , fetita 5 luni numai vrea lapte praf

Cresterea si dezvoltarea copiilor
Intrebare postata de mele cu 13 ani in urma

Buna ziua ,
Va rog frumos sa ma ajutati , fetita mea de 5 luni refuza laptele praf.
Nu imi dau seama de ce , pana acum manca cu placere 120-130 ml la fiecare masa.
Ii dau milupa de la 3 luni.
De 3 saptamani mananca cereale cu lingurita cate 3 ,4 masuri amestexate cu apa ,
dimineata si seara , iar la masa de 10 am inceput sa-i dau fructe , mar , para , mandarina. Am observat ca ii place sa manance cu lingurita .
Sa ii schimb laptele ?
Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

Dr. Ionescu (acum 13 ani)

Fetita desteapta, copilul dvoastra. S-a prins si ea in sfarsit ca acest lapte nu e sanatos
si v-o arata in mod clar. Laptele praf este plin de chimicale, toxine si medicamente, taurina si alte p***ai care nu ar avea ce sa caute in laptele la un bebelus. Dintre toate optiunile posibile - in ordinea calitatii lor - lapte de vaca de tara diluat cu ceva apa, lapte pasteorizat si lapte omogenizat - foate fierte- laptele praf este oricum cea mai p***a alegere. In plus lapte mai bun ca Milupa nu gasiti, celelalte sunt mult mai proaste. Ascultati de ce va arata copilul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anda (acum 13 ani)

Ionescu, termina cu tampeniile, escrocule!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dana (acum 9 ani)

Asta nu e doctor..e un escroc..ce doctor da asa raspuns..cum sa ii dai copilului de 5 luni lapte de vaca..un lapte bun ar fi Humana..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Loredana (acum 10 ani)

Buna ziua,
Si eu ma aceeasi problema cu baietelul meu de 6 luni si jumatate, problema la mine insa e ceva mai complicata decat la tine deoarece am incercat si laptic cu cereale dar nu papa decat cateva lingurite si daca azi ii dau cerereale maine nu ii mai vrea sa pape tot cereale,chiar daca le combin cu fructe, am incercat si cu supa de legume si tot doar o singura zi si tot 2-3 lingurite.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Stef (acum 10 ani)

Dl/Dna. Ionescu...daca v ati documenta mai bn ve ti sti pe viitor ca laptele de vaca dat atat de devreme bebelusilor nu le fc bn deloc. Pot suferi de lipsa de calciu...etc. Poate laptele praf nu i ce l mai bu dar ii asigura nutrientii necesari.
In alta ordine de idei mamicilor...bebelina mea are 9 luni jumatate...si de 2 luni aproape imi accepta legumele, carnea, pestele...etc. Nu disperati ca intr un final le vor manca. La fel de speriata eram si eu pt ca manca f putin sau se ingretosa si vomita. Acum insa avem problemute cu laptele ca nu l prea accepta. Ii voi schimba marca si sa speram ca va fi bn. Rabdare atat avem nevoie!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sabau (acum 10 ani)

cumparai NAN 1 E MULT MAI BUN !!!!!!!!!!!!!!!! ASSCULTAMA..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sabau (acum 10 ani)

ce vorbesti stef esti prost sau asa tea facut parintii ba cretin hellaw laptele praf e mult mai bun decat laptele de mama :) e mult mai bogat in proteine iar laptele de vaca contine mult mai mult sodiu decat potasiu ...bolovanule care esti

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lucian (acum 9 ani)

Cel mai bun aliment pentru copii este laptele matern, toate formulele de lapte incearca sa copieze compozitia acestuia!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ana Maria (acum 7 ani)

Buna ziua!acelasi problema o am si eu cu fetita mea de 7luni .Nu mai vrea sa manance mai deloc lapte,dar in schimb mănâncă f bine cereale,fructe ,legume ,ciorbica etc.este bine sa ii schimb laptele acum ii dau aptamil .Daca da cum?

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21603216555 (acum 3 ani)

va rog din suflet renuntati sa hraniti bebeii cu chimicale ,detectorul lor natural au identificat problema ! felicitari aveti copii foarte inteligenti in stare sa se apere singuri: Ingrediente: Lactoza (din lapte), lapte degresat solid, uleiuri vegetale (ulei de palmier, ulei de rapita, ulei de cocos, ulei de floarea-soarelui, SC0), maltodextrina, faina de roscove, carbonat de calciu, ulei de peste, hidroclorura de L-cisteina, acid L-ascorbic, lecitina din soia, taurina, clorura de colina, L-ascorbat de sodiu, sulfat feros, inozitol, sulfat de zinc, sare 5''-monofosfat uridina de sodiu, 5''-monofosfat citidina, DL-alfa-tocoferil-acetat, 5''-monofosfat adenozin, sare 5''-monofosfat inozin de sodiu, nicotinamida, sare 5''-monofosfat guanozin de sodiu, L-carnitina, sulfat cupric, acid pteroilmonoglutamic, D-pantotenat de calciu, sulfat de mangan, retinil palmitat, DL-alfa-tocoferol, D-biotina, hidroclorura de tiamina, ciancobalamina, colecalciferol, hidroclorura de piridoxina, iodura de potasiu, tomenadiona, selenit de sodiu. clarificati singuri cu ajotorul google in care categorie de otrava se incadreaza fiecare ingredient ...sa nu vorbim de conditiile de procesare....DESTEPTAREA si ceaiul de frunze nu cumparat , sau o apa cu legume fierte strecurate sunt mai bune! atentie la biscuiti majoritatea contin gramaje de soda caustica si alte chimice

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: