Vitamine pentru copii raspuns medic

Cresterea si dezvoltarea copiilor
Intrebare postata de Dorin55 cu 12 ani in urma

Care este perioada cea mai favorabila pentru a verifica nivelul vitaminelor din corpul copiilor , iar in cazul deficientei acestora ce se recomanda?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Dorin55 (acum 12 ani)

Scutecul nu incomodeaza nici o clipa mersul copilului ci din potriva ii da libertate in miscare ,la alergare cu unconfort foarte bun si delicat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

În primul rând copiii trebuie să primească vitaminele necesare printr-o alimentaţie echilibrată, dar în cazul în care numai din aceasta nu se va asigura necesarul de elemente nutritive de care organismul fiecărui copil are nevoie, se pot administra multivitamine pentru copii (sub formă de siropuri sau care se mestecă). Trebuie însă ţinut cont de faptul că supradozarea unor vitamine poate împiedica absorbţia altora. Referitor la prima întrebare - ce vreţi să spuneţi prin perioada cea mai favorabilă pentru a verifica nivelul vitaminelor din corpul copiilor?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Cresterea si dezvoltarea copiilor.

Carmen (acum 11 ani)

Cred ca administrarea de vitamine trebuie sa inceapa la o varsta frageda, intrucat produsele din zilele noastre sunt deficitare, datorita factorilor cum ar fi poluarea si agricultura intensiv chimizata.
Mai multe informatii interesante despre vitaminele pentru copii am gasit aici,
http://www.vitamine-naturiste.com/22_Multivitamine-pt-copii.htm

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Catalina (acum 8 ani)

Fructele si legumele sint cele mai bune vitamine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: