Transpiratie excesiva si durere abdominala

Cresterea si dezvoltarea copiilor Fibroza chistica cu ileus
Intrebare postata de vera_2209 cu 11 ani in urma

Buna ziua, fetita mea are 5 anisori si transpira fff mult.Chiar si cand sta linistita (lucru mai rar) si atunci transpira .O alta problema este aceea ca din cand in cand imi spune ca o doare in partea dreapta chiar sub coaste.Care poate fi cauza in cele doua situatii ? Ar trebui sa ma ingrijorez?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

Cornelia (acum 11 ani)

Buna,
Ar fi bine sa mergeti cu fetita la un medic homeopat bun, deoarece Homeopatia are foarte bune rezultate in problemele de sanatate, iar copiii raspund foarte bine la vindecarea prin Homeopatie. Dar este foarte important sa gasiti un medic homeopat bun. Cautati, informati-va despre Homeopatie si medicii homeopati si sa va ajute Dumnezeu sa gasiti un medic homeopat bun. Eu am rezolvat multe probleme de sanatate ale familiei mele prin homeopatie, mai ales ale copiilor. Mi-a ajutat Dumnezeu si am gasit un medic homeopat cu dragoste de oameni si de Dumnezeu, cu rabdare si blandete, care are grija de familia mea.
Multa sanatate si Doamne ajuta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena (acum 11 ani)

Analize urgent- poate sa aiba o sursa de infectie , poate e o raceala ascunsa, poate mananca alimente - nu neaparat prajite sau greu digerabile, este destul sa manance un mar imediat dupa masa dar cel mai bine ar fi sa merge-ti urgent la medic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cezara (acum 11 ani)

Sunt necesare analize parazitologice( oxiurii sau tenia pot da acele dureri in partea dreapta) si analize de sange pentru determinarea calcemiei(transpiuratiile abundente sunt simtome de inceput de rahitism-fiul meu cel mare a avut aceleasi transpiratii abundente,se remediaza cu tratament adecvat!
multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gina (acum 11 ani)

mergi la spitalul Budimex la medicul Stanciu Adrian, dar mai intai trimite un email sa te programezi. Adesa de email este :[email protected]. Iti raspunde cam in doua zile. Ai incredere este un medic extraordinar. Nu primeste fara programare. Il gasesti dupa ora 9 la parter in policlinica spitalului.
Multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana felicia (acum 11 ani)

DA TRANSPIRATIA ABUNDENTA , SPECIAL NOAPTEA ,TREBUIE SA TE SPERIE
nu pierde timp ,du-te cu ea la un doctor bun sa-i faca numaratoarea globulelor albe.
dar si de i se pune un diagnostic grav,nu dispera.acum exista tratament eficient si pentru leucemie care are principal simptom transpiratia abundenta.
nu vreau sa te alarmez ,dar paza buna trece primejdia rea.
durerea in partea dreapta sub coasta poate fii de la ficat.
dar repet ,nu sta o clipa fa-i analize .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vera_2209 (acum 11 ani)

Multumes frumos pentru raspunsuri o sa ajungem in cel mai scurt timp la un medic si sper sa fie totul ok

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana felicia (acum 11 ani)

ma simt vinovata ca te-am alarmat si poate nu e cazul.iti trimit raspunsul unui doctor in situatii similare,dar du-te la endocrinolog ,te rog.
fratele meu a zis ca nepotica mea de 4 ani nu are nimic fiindca e vesela,dar din pacate nu a fost asa.
Transpiratiile nocturne la copiii mici pot semnala o lipsa de calciu

Share on facebook Share on twitter Share on email More Sharing Services 11
- +
xp U

Prof. dr. Marin Burlea, directorul Spitalului de Copii „Sf. Maria Iasi:

„Astfel de probleme sint destul de frecvente in rindul sugarilor si al copiilor in primii ani de viata. Nu trebuie sa va speriati pentru ca, de cele mai multe ori, transpiratia abundenta, in special nocturna si cefalica ( la cap) este unul dintre simptomele clasice ale lipsei de calciu. In situatia in care un sugar sau un copil in primii 3-4 ani de viata are transpiratii abundente se poate pune problema in primul rind a unei lipse de calciu sau chiar a unei lipse de magneziu.

Trebuie incercat un tratament cu calciu timp de 10 zile pe luna, trei luni de zile. O data cu acesta trebuie administrata si vitamina D - sub forma de picaturi. Vitamina D actioneaza la nivelul intestinului, la cel al sistemului osos, la nivelul rinichilor, musculaturii, sistemului endocrin si al metabolismului in general.

La nivel intestinal, vitamina D creste absorbtia de calciu si fosfor si mentine sanatatea mucoasei intestinale. Deci, practic, Vitamina D ajuta la fixarea calciului. De asemenea, se recomanda sI o dieta bogata in produse lactate - brinza de vaci, lapte, iaurturi - produse care au un continut mai ridicat de calciu. Iaurturile trebuie sa fie simple, nu cu fructe, pentru ca acestea din urma contin multi conservanti.

Daca micutei ii plac iaurturile cu fructe puteti cumpara un iaurt simplu la care se poate adauga o lingurita - doua de dulceata facuta in casa. Rezulta un iaurt la fel de gustos, dar fara conservanti si coloranti. Mai trebuie spus ca foarte rar o astfel de transpiratie, daca nu este rezultatul unei lipse de calciu, poate fi semnul unei tulburari metabolice mai complexe si mai profunde.

Daca se incearca un tratament cu calciu si nu se remarca o ameliorare certa, copilul trebuie investigat din punct de vedere al fibrozei chistice de pancreas. Aceasta afectiune se manifesta prin transpiratii abundente, prin emiterea de scaune grasoase si diareice si fenomene respiratorii cronice. Dar, dumneavoastra nu mentionati inimic despre astfel de simptome, deci banuiesc ca este vorba doar despre o lipsa de calciu.

Asa cum spuneam, fibroza chistica de pancreas reprezinta mai rar cauza transpiratiilor la copii. Bineinteles, este bine ca medicul de familie sau pediatrul care se ingrijeste de nepotica dumneavoastra sa o consulte initial si apoi sa-i recomande tratamentul adecvat cu calciu si vitamina D si eventual un supliment de magneziu".

Cuvinte cheie:
Share on facebook Share on twitter Share on email More Sharing Services 11

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vera_2209 (acum 11 ani)

Sincer m-a socat un pic primul raspus deoarece asa cum spuneti si despre nepotica dvs este foarte vioaie, mananca bine este dezvoltata normal pentru varsta ei deci nu ar avea alte simptome care sa ma duca cu gandul la ceva grav dar pentru linitea mea o sa consult un medic si asa o sa aflu cauza.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana felicia (acum 11 ani)

imi pare rau ca te-am alarmat,dar am motive serioase sa ma tem cind aud de transpiratie abundenta.
nepotica mea era singurul copil al fratelui si abia la bucuresti i s-a pus teribilul diagnostic.
crescuse cu alimente nanurale si a fost vesela vesela si pina in ultimul timp mincacioasa.
si cu 3-4 ani in urma ,eu am inceput de asemeni sa transpir abundent pe tot corpul mai ales noaptea.
la un control de rutina cu numararea globulelor albe,am fost diagnosticata cu leucemie st 4,dar sint in chimoterapie si imi merge excelent.

traiesc de aproape 20 ani in california si am ingrijire medicala buna.
cu siguranta copila ta are ceva lipsa de calciu,dar cerceteaza te rog ca sa te linistesti si sa ma linistesti si pe mine.
imi cer scuze fiindca cu boala mea si a nepotelei poate sint prapastioasa ca ala cu grunjul de sare.nu fii suparata pe mine te rog ca te-am alarmat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nu conteaza (acum 11 ani)

eu nu va inteleg serios..astepti aici pe net raspuns de la alti parinti cateva zile in loc sa mergeti la medic cu copilul?!? poate au avut sau nu aceeasi problema sau Doamne iarta-ma..la ce sunt doctori pe lumea asta? din ce citim toti suntem medici si e simplu..atunci nu stiu ei d ece mai fac scoala, facultate..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: