Structura maxilo-faciala asimetrica. raspuns medic

Cresterea si dezvoltarea copiilor
Intrebare postata de popaion cu 12 ani in urma

Buna ziua am o fetita nascuta pe 12.01.2012,si de curand am observat ca prezinta o usoara deformatie a fetei in special a mandibulei care este mai apropiat de maxilarul superior in partea stanga as vrea sa stiu daca este ceva grav si daca se va corecta pe viitor si la ce medic trebuie sa ma adresez pentru control.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Dr.Marcovici Tamara (acum 12 ani)

Buna dimineata. Medicul pediatru/medicul de familie va poate ajuta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

ar fi bine ca medicul de famile sau medicul pediatru sa obiectiveze eventuala asimetrie faciala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Cresterea si dezvoltarea copiilor.

A (acum 10 ani)

Fetita mea a avut asimetrie datorita nasterii rapide si fortate. Am incercat multe metode nefolositoare in Germania: terapie cranio sacrala cu Bobath, apoi Voita. Voita e cea mai teribila, copilul plangea foarte tare si nu a avut decat un efect negativ: un copil foarte sensibil, irascibil. In sfarsit dupa 1 an a reusit o metoda pentru KISS syndrom (cautati pe net detalii, aplicarea unui impuls osului Atlas de la gat). Este foarte dureros, frustrant...aici in Germania a fost foarte greu pana am gasit informatii si pana am reusit sa o tratam. Sunt doar cativa doctori pentru Kiss syndrom. Pediatrii ne-au sugerat sa lasam natura ca se corecteaza in timp. Multi din ei nu au nici o idee ce trebuie facut. Cativa comenteaza impotriva metodei care a avut efect...La ea asimetria era asociata cu reflux, adormit foarte greu (2 ore), plansete. Acum are 3 ani si este perfecta. Poate se rezolva doar la un ostepat bun? Apoi incercati alta metoda.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alex713 (acum 8 ani)

Buna
As dori daca se poate sa-mi spuneti medicul care a reusit sa va ajute (din Germania sau daca exista in Romania). Si eventual mai multe informatii despre aceasta metoda (pt Kiss Syndrom).
Va multumesc anticipat,
Alex

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: