Sa fie alergie la proteina laptelui de vacă ? raspuns medic

Cresterea si dezvoltarea copiilor
Intrebare postata de Utilizator11528342708 cu 5 ani in urma

Bună ziua. Am un băiețel de 3 lunite si de la 5 săptămâni suntem pe refuz de hrana. Ne chinuim sa papam mililitru cu mililitru. Plange cum simte biberonul in gurita. Am schimbat laptele praf, nu a mers. Am schimbat biberoane si tetine
.. degeaba. Am fost la 6 doctori pediatri si aproape fiecare mi-a dat un alt diagnostic... pana la 5 săptămâni bebe manca foarte bine. In prima luna a luat peste 1kg in greutate.
Simptomele lui sunt:
-refuzul de a mânca, plange, se arcuieste de spate, da din manute la masa. Trage, inghite si zbiara.
-dupa masa se tot freaca la nas si ochisori cu manutele sau de pieptul meu daca e in brate.
-uneori pleoapele de jos ii sunt usor rosii.
-scaune verzui cu mucus sau verzi apoase.
-tuse seaca, se aud horcaieli in gat.
-intestinele ii borborosesc la fiecare gurita de laptic inghitit.
La ecografie abdominala i s.a pus diagnostic de reflux gastroesofagian silentios, pt ca nu vomita. Suntem pe tratament cu debridat si nexium, dar degeaba. Sa fie oare alergie la proteina din laptele de vacă?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Psih. Stefania Budacu MPsih. Stefania Budacu este un medic autorizat SFM (acum 5 ani)

Buna ziua! Facaeti de urgenta analize de sange (HLG, dozare de vitamina D3) si coprocultura si coproparazitologic! Incepeti regim alimentar, cu morcov si carne de pui mixata (facuta pulbere) in mucilagiu de orez. Repetati analizele de copro, la cateva ori la interval de cateva zile, daca ies negative. Daca in urma regimului se restabileste tranzitul intestinal, cautati in farmacii lapte de soia sau lapte delactozat. Nu amanati!
Sanatate si toate cele bune!

Cabinet Individual de Psihologie
Stefania Budacu Terapeut Logoped si Psihoterapeut (Psihoterapie CC) Telefon 0727733350
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Cresterea si dezvoltarea copiilor.

Utilizator11568722892 (acum 4 ani)

Buna ziua,

La fel am pățit și noi, cum s-a rezolvat pana la urma? S-a confirmat intoleranta alimentare?

Sănătate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11609832953 (acum 3 ani)

Buna ziua. In aceeasi situatie suntem si noi cu bebelina. Nu gasim rezolvare.ati aflat ce are?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anna5158395 (acum 3 ani)

Va rog frumos, avem aceeasi situatie, exceptie fiind noi suntem exclusive alaptat la San.
Ati gasit solutie? Daca da, astept raspunsul dvs.
Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lucy (acum un an)

Reflux... fata mea se lupta si acum dupa5 ani cu efectele refluxului... faptul ca trebuia sa fie hranita mai mult cu forta, a dus la aversiune orala si cand nu am mai reusit s o hranesc s a ajuns la tub initial In nas, apoi in burta... introduceti solidele...ajuta enorm...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: