Reactii violente

Cresterea si dezvoltarea copiilor
Intrebare postata de cu 16 ani in urma

Buna,ma confrunt cu o problema careia nu reusesc sa ii gasesc o solutie. Am un copilas de 2 anisori-baietel-care are reactii foarte violente.In timp ce se joaca, cu noi, parintii lui, sau cu oricine altcineva, are tendinta sa zgarie, sa loveasca, etc.Am incercat sa ii explic ca nu e voie , l-am certat, dar fara rezultat.In 2 luni implineste 2 anisori si o sa trebuiasca sa il duc la camin; imi e frica sa nu raneasca copii din joaca, sau educatoarele, deoarece reactiile lui sunt f repide si nebanuite. Va rog, ajutati-ma cu un sfat. suntem disperati.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

(acum 16 ani)

Draga Deea, am intalnit aceeasi problema la copilutul unei prietene, doar ca aceste manifestari aparea in cazul in care micutul era nemultumit de ceva: reactiona foarte violent. Cred ca in cazul prietenei mele, copilul are pur si simplu prea alintat; aceste reactii apar si in cazul in care copilul este lipsit de afrectiune ( nu insinuex ca este cazul tau).cred ca cel mai bine ar fi sa consulti un psiholog; el ar putea determina cel mai bine cauzele comportamentului micutului. Iti doresc sicces si toate cele bune!

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Florian Alex (acum 16 ani)

Exista si posibilitatea ca, copilul sa-si doreasca mai multa atentie. Probabil este foarte des certat, in loc sa i se explice de ce nu este bine sa loveasca, sa zgarie, etc. De asemena, un program dezordonat de viata, oboseste si debusoleaza copilul, iar comportamentul lui sa fie determinat de oboseala, in principal.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

(acum 16 ani)

Deea, daca nu te pricepi sa rezolvi problema, te sfatuiesc sa te duci la un psiholog. Iti va da indicatii cum sa te porti si tu in relatia cu copilul, si probabil va dori sa-l vada si pe el. Mult succes!

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

olivian (acum 16 ani)

nu dispra.exista solutii pt orice inclusiv pt ameliorarea reactiilor violente ale puiutului tau. trebuie sa va inarmati cu mult calm pt k desi e greu de crezut si copii mici inteleg cu vorba buna.cand devine violent trebuie sa ii atragi atentia cu ceva care sa-l faca curios si care sa-l distraga. dar cu tactica.copii sunt usor de modelat daca ai rabdare si imaginatie.in cazul in care nu reusiti mergeti totusi la un specialiat.mult succes si sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Daniela167100429 (acum 15 ani)

draga mea nu dispera si personal te sfatuiesc sa apelezi cu incredere la un psiholog si ai sa vezi ca baietelul tau se va domoli dar trebuie sa urmezi cu strictete sfaturile pe care le vei primi de la el chiar daca la inceput iti va parea ca esti dura cu copilul tau
nu lasa problema asta fara rezolvare caci mai tirziu va deveni cruciala
in general copii sunt greu de educat dar aceasta problema este neaparat urgenta caci conform studiilor facute de specialisti copii violenti in faza de 3-4 ani devin tirani la maturitate iar la adolescenta sunt cel mai greu de strunit
iti doresc mult succes si astept vesti de la tine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

violeta6097418 (acum 15 ani)

cauta "Secretul copiilor fericiti", Steve Biddulpf sau "Copiii sunt din rai" - Jojn Gray

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

balan199667 (acum 15 ani)

trebuie sa te inarmezi cu multa rabdare,rabdare,si iar rabdare,.........mai lasa-l sa se maturizeze putin.Nu cred ca faci bine ca-l duci la camin la o varsta asa de mica,trebuie sa stie sa vorbeasca binisor........MAI ALES CA E BAIETEL E MAI ATASAT DE TINE ,NU-L TRAUMATIZA CU CAMINUL,NU FACI BINE,da-i tot ce ai mai bun din tine,in primul rand,TOATA DRAGOSTEA TA

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: