Lipsa poftei de mancare

Cresterea si dezvoltarea copiilor
Intrebare postata de CARMEN lu cu 12 ani in urma

Am un baietel de 7 luni si imi refuza mancarea solida indiferent ce as vrea sa-i dau. Lapte mananca cam 500ml formula.am facut urocultura si coproparazitarul si au iesit negative, rosu in gat nu are si are si doi dintisori. La nastere a avut 2950, 49 cm si acum are 7600, 68 cm. As dori sa-mi spuneti ce pot sa fac pentru ca mai mult am stagnam in greutate in ultimele 2 luni decat sa crestem

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

nadalina (acum 12 ani)

Carmen stiu ca preferi raspunsul unui specialist dar ti-as purtea spune ce am patit eu cu fetita mea, acum are 1 an 4 luni. La varsta de 10 luni refuza CATEGORIC orice leguma si carne. Ii preparam in fiecare zi cate 2 feluri de mancare cu diferite combinatii dar nimic. Vazand ca trece timpul imi puneam problema ca in acest fel organismul ei nu va primi necesarul pentru o dezvoltare normala. La un moment dat am apelat la piureurile din comert si i-am dat ceva, nu eram adepta acestor produse comerciale dar am spus ca trebuie sa-i dau ceva. Refuzul ei pentru mancare gatita a durat pana la 11 luni 1/2 asa ca m-am chinuit 1 luna 1/2 pentru ca intre timp mai incercam diferite combinatii. Intr-o zi facusem ciulama si mancam impreuna cu tati iar ea si-a manifestat dorinta de a gusta. Din acel moment a mancat ORICE. Nu prea este bine ca mananca doar lapte, presupun ca te-ai sfatuit cu pediatrul tau dar crede-ma ca el nu are ce-i face ca sa manance de a doua zi. Daca va considera necesar poate ii va administra suplimente pt bebe chiar daca laptele ofera un necesar, totusi este mare si ar trebui sa manance si altceva. Eu mai incercam cu piureuri fff diluate si administrate cu biberonul, nu stiu daca este o solutie corecta dar incercam orice. Crede-ma ca te inteleg. Ce spune pediatrul referitor la greutate, este ingrijoratoare? Vei avea surpriza ca intr-o zi va accepta orice dar iti trebuie multa rabdare, incearca sa nu te pierzi cu firea . Mult succes si imi cer scuze daca nu te-am ajutat foarte mult. Sanatate la bebe.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

CARMEN lu (acum 12 ani)

iti multumesc mult pentru mesajul tau si sper si in cazul meu bebita sa inceapa sa manance si alceva in afara de lapte.Iti urez multa sanatate pentru fetita ta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pena (acum 12 ani)

Dar nu ai inceput sa-i dai de pe la 4 luni mancare semi-solida: pireu, pireu de fructe, fructe cu biscuiti?
Nu se poate spune ca refuza, mai degraba ca nu stie sa manance. Imi amintesc cum le-am invatat pe fetele mele sa manance in urma cu 20, respectiv 18 ani. Trebuie multa rabdare. Ai impresia ca nu-i place, ca scoate din gura, ca refuza. Adevarul este cel pe care ti l-am spus si anume ca nu stie sa manance. Nu stie sa mestece, nu stie sa miste limba. Trebuie sa-l inveti, sa mananci odata cu el, sa mesteci odata cu el., sa ai rabdara. Daca scoate din gura, baga-i inapoi. Nu tine cont de refuz, el nu stie ce vrea, nu este constient de ceea ce i se intampla. Parintele stie ce trebuie, ce este bun si trebuie sa-si impuna vointa.
Daca ai inceput cu pireuri, cu mancare pasta, da-i cate utin. O lingurita, doua, intr-o zi, apoi mai mult. Pacaleste-l, distrage-i atentia.Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

CARMEN lu (acum 12 ani)

De la patru luni si jumatate tot incerc si incerc sa ii distrag atentia si sa ii gatesc ceva diferit si mereu ma lovesc de acelas refuz. Deschide gurita prima oara si dupa se zbate si inchide gura parca as vrea sa ii fac ceva rau,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pena (acum 12 ani)

S-a uitat dr in gura lui? Poate are frenul lingual( adica pielita aia de sub limba
), scurt.Fiica mea mica avea limba prinsa si i s-a taiat pielita aceea.
Eu zic totusi ca el nu stie sa manance. Nu se poate vorbi de gust, de mancare care-i place sau nu, deocamdata. Trebuie rabdare si poate, cineva mai experimentat din famile, sa te ajute.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

CARMEN lu (acum 12 ani)

are gurita curata si stie sa mestece dar nu vrea sa manance

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: