Isoprinosine, bronhovaxom

Cresterea si dezvoltarea copiilor
Intrebare postata de Adriana251115260 cu 15 ani in urma

As dori sa stiu cum se face tratamentul imunostimulator cu aceste medicamente la copii(dozaj, perioada).
multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

andrei iulian (acum 15 ani)

In primul rand, fara recomandarea medicului n-ar fi indicat sa faci tratament cu aceste medicamente, chiar daca sunt imunostimulatoare. Ele sunt indicate mai ales copiilor care racesc foarte des si atunci in anumite situatii. Din aceeasi categorie se incadreaza si Luivac si Orostim. Uite ce scrie in prospectul de la Broncho-Vaxom.

Pentru tratamentul starilor acute: 1 capsula zilnic luata pe nemancate (cel putin 10 zile) pana la aparitia simptomelor. In cazurile care necesita un tratament cu antibiotice, asocierea cu Broncho-Vaxom se recomanda chiar de la inceputul tratamentului. Pentru tratamentul de consolidare: 1 capsula pe zi timp de 10 zile consecutive lunar timp de trei luni. Atentie: Pentru copii indicatiile si posologia sunt identice ca mai sus, capsulele continand jumatate din doza adultului, respectiv 3,5 mg substanta activa. Pentru a usura administrarea medicamentului la copiii mici, continutul capsulelor poate fi introdus in lichide ca sucuri de fructe, lapte, ceai etc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

roxana (acum 12 ani)

Baietelului meu de 4 ani si 4 luni i s-a recomandat o pastila dimineata si una seara timp de 10 zile. Si la fetita care are 1 an si jumatate o jumatate de pastila dimineata si o jumatate seara 5 zile. Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ANAMARIA (acum 12 ani)

CHIAR E BUN ACEST VACCIN,MI-A FOST RECOMANDAT DE UN MEDIC PEDIATRU SI A DAT ROADE.BRONCHO-VAXOM 10ZILE DUPA 20 ZILE TRATAMENT CU SANOSVIT CU FIER,SI IAR DE LA CAPAT DE 3ORI.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

calin (acum 11 ani)

e apa de ploaie acest medicament il folosim regulat de cativa ani ,la sfatul medicului ,o data ca,costa o gramada de bani ,in al doilea rand nu isi face efectul fetita e mai mereu racita ,in al treilea rand ,mereu cand vin zilele de tratament ,avem scandal in casa si ne certam mereu pt ca ,fetitei ii este foame ,deci apa de ploaie dupa parere mea ,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dorabonheur (acum 11 ani)

Bronhovaxom versus isoprinosine
Bronhovaxom, este destinat pentru imunostimulare antibacteriana, iar isoprinosine, pentru stimulare antivirala ! Totusi pe ce criterii hotaraste doctorul pe care din ele sa le dam unui copil de 4-5 ani? Cum se face aceasat alegere? Unii medici recomanda bronhovaxom in opozitie cu isoprinosine, spunand:mai degraba acesta....etc etc fara a a oferi o explicatie... de ce bronhovaxom si nu isoprinosine? Atata vreme cat raceala , gripa , hepatita,herpesul ,samd, sunt produse de virusii cu acelasi nume,este recomandat isoprinosine, de ce unii medici indica in aceste cazuri de raceli repetate bronhovaxom.Ce criterii stau la baza optiunii lor?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gina (acum 10 ani)

se recomanda acest vaccin si la copii sub 1 an?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: