Hemoroizi interni la copil raspuns medic

Cresterea si dezvoltarea copiilor
Intrebare postata de Simona378 cu 13 ani in urma

Intrebare pt. un medic de specialitate: am un baietel de 6 ani, am observat cand i-am facut baie (il spalam la fundulet) in zona rectala am simtit ca este ceva iesit putin in exterior, s-a simtit doar atunci cand a stat "gugulici". Eu banuiesc ca este un inceput de hemoroizi. Si asta pentru ca nici nu mananca supe sau felul doi, mananca mai mult mancare uscata: omleta, snitele, cornuri, danonino, cateodata mai mananca si supa de pui, ii plac in schimb fructele dar nu mananca chiar in fiecare zi. A mai fost si constipat de multe ori si avea scaun greu, incat transpira tot. Imi puteti spune va rog ce se poate face pentru a stopa sau a preveni hemoroizii? Ce tratament ar fi bun la copii?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

pletoianu (acum 13 ani)

Mierea este buna cand esti constipat, si eu ii dau baietelului meu de 5 ani si da rezultate ...despre hemoroizi , sincer nu stiu dar consulta un medic cel ai bine.Sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

parerea mea (acum 13 ani)

Sa-i dati o hrana echilibrata, mere dupa masa si sa faca miscare. Poate niste analize medicale la ficat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adina (acum 13 ani)

Buna!
In primul rand trebuie sa faci ceva cu alimentatia, o recunosti si tu asa ca este si asta un inceput. Gaseste o cale si ai grija sa manance cat mai echilibrat, mancare gatita, mai ales supe si ciorbe, care sunt hranitoare si ajuta si stomacelul sa pregateasca un caca bun :) Nu uita de iaurt, nu cu fructe, ci natural !!!
In al 2-lea rand, du-te cu baietelul la medic. Noi mamele avem un simt special in astfel de cazuri care nu trebuie neglijat.
Nu sunt medic de specialitate dar am avut o doctora pediatra foarte buna, care m-a invatat multe, ca de ex ce am scris mai sus. Rezultatul: baietelul meu are 2 ani si 9 luni si e sanatos tun, nu a racit in iarna asta deloc.
Multa sanatate tuturor!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Sfatul meu :
1 aplicati sfaturile primite mai sus, privind regimul alimentar ,pentru asigurarea unui tranzit intestinal normal ( evitarea constipatiei).
2.Un consult medical la un chirurg pentru opii( sau orice medic chirurg) pentru o examinare rectala( inspectie si un tuseu rectal)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Cresterea si dezvoltarea copiilor.

Alex (acum 8 ani)

Un tratament clasic pentru hemoroizi, o operatie poate ajunge la un pret considerabil (2100 RON!!!!), la care se adauga regim alimentar de lunga durata. Cunosc un apicultor din zona moldovei, Suceava, care are o crema pe baza de preparate apicole care te scapa definitiv de problema. De obicei hemoroizii reapar in timp. Daca vrei, sa il contactezi, numarul meu este 0742215189 sau poti intra pe o adresa de internet. Aici: http://www.miere-propolis.ro/ro/produse/prophem.php

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alex (acum 8 ani)

Un tratament clasic pentru hemoroizi, o operatie poate ajunge la un pret considerabil (2100 RON!!!!), la care se adauga regim alimentar de lunga durata. Cunosc un apicultor din zona moldovei, Suceava, care are o crema pe baza de preparate apicole care te scapa definitiv de problema. De obicei hemoroizii reapar in timp. Daca vrei, sa il contactezi, numarul meu este 0742215189 sau poti intra pe o adresa de internet. Aici: http://www.miere-propolis.ro/ro/produse/prophem.php

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alex (acum 8 ani)

Un tratament clasic pentru hemoroizi, o operatie poate ajunge la un pret considerabil (2100 RON!!!!), la care se adauga regim alimentar de lunga durata. Cunosc un apicultor din zona moldovei, Suceava, care are o crema pe baza de preparate apicole care te scapa definitiv de problema. De obicei hemoroizii reapar in timp. Daca vrei, sa il contactezi, numarul meu este 0742215189 sau poti intra pe o adresa de internet. Aici: http://www.miere-propolis.ro/ro/produse/prophem.php

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: