Copil sensilbil? raspuns medic

Cresterea si dezvoltarea copiilor
Intrebare postata de cristina1024 cu 12 ani in urma

Buna ziua,
Am urmatoarea problema cu baietelul meu: are 4 ani jumate si este la gradinita in grupa mijlocie. Inca de anul trecut, una dintre doamnele educatoare, care este un pic mai dura (ea recunoaste acest lucru), mi-a reclamat ca "nu stie ce sa mai faca cu sensibilitatea copilului", ca daca numai ridica tonul la el, incepe sa planga,
Eu nu contest ca este poate un copil mai rasfatat (tinand cont de faptul ca are o sora cu 11 ani mai mare decat el si, si noi parintii ii aratam fatis dragostea noastra) dar, in acelasi timp, stim sa ne impunem si atunci cand consideram ca nu se cade sa faca anume lucru, stim sa-i explicam, mai cu vorbe bune, iar cand e cazul, chiar ridicand tonul, ca NU E VOIE. Incepe sa planga si nu-l bagam in seama. Pana la urma se potoleste singur.
Am intrebat-o pe d-na educatoare daca este singurul copil care plange cand este admonestat iar raspunsul, cu o oarecare jena in glas, a fost "da". E drept ca atunci cand ajungem la gradi iar d-na Nico este in tura de dimineata, in momentul in care intram in grupa, copilul este aproape inlacrimat si se agata de mine, nevrand sa ramana acolo.
Nici macar nu stiu cum sa definesc sentimentul pe care-l traiesc in acele momente: frustrant, deranjant?
Acasa il imbarbatam mai tot timpul, bazandu-ne pe cele spuse de d-na educatoare si-i explicam ca Nico este cea mai buna prietena a lui si vrea ca el sa stie foarte bine ceea ce explica ea la gradi. Nico ne-a mai spus ca trebuie foarte mult incurajat, ca nu are incredere in fortele proprii, ca, atunci cand lucreaza o anumita tema, prefera sa se inspire din stanga si drepta, nu pentru ca nu ar sti (fiind pus la distanta de colegi, s-ar fi descurcat chiar mai bine), ci din nesiguranta sau comoditate.
Ce ma sfatuiti? Credeti ca este cazul sa apelez la cateva sedinte la un psiholog in orasul in care locuim? Fac o comparatie intre sora lui si el si realizez ca, si fata este sensibila din spusele invatatoarei si ale dirigintei ulterior, dar parca nu atat de accentuat.
va multumesc mult pentru raspuns!
Cu stima,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Consultati un psiholog ,care va face o evaluare competenta si va prescri recomandari .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Cresterea si dezvoltarea copiilor.

Psiholog Liliana Puchea MPsiholog Liliana Puchea este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Buna ziua
Pe baza a ceea ce ati scris se pot face citeva ipoteze. Insa cel mai bine este de a va adresa unui psihoterapeut sau consilier psihologic care in urma unei evaluari va poate spune despre ce este vorba in mod concret si pe ce se poate lucra in continuare astfel incit aceasta " sensibilitate" pe care ati observat-o in masuri diferite la ambii copii sa nu mai fie un impediment si sa le permita o dezvoltare emotionala echilibrata

Liliana Puchea
Psihoterapie
Consiliere psihologica
Telefon 0722207760
Adresa cabinet Bucuresti, Bdul Natiunile Unite, nr.8, bl.104, sc.5, et.4, ap, 96
http://cabinetdepsihologiepuchealiliana.blogspot.com

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: