Asimetrie in umeri

Cresterea si dezvoltarea copiilor
Intrebare postata de EmptyMind cu 11 ani in urma

Buna ziua. Nu stiu daca am ales bine categoria insa consider ca problema mi se trage si de la dezvoltarea mea prea rapida.. Am 17 ani, 1,90 m si 74 kg.
Problema este asimetria in umeri. Problema este de 3 ani. Tratand pana acum superficial problema, n-am reusit s-o rezolv.
Posibile cauze: cresterea prea rapida (sunt destul de inalt pentru anii mei).
sportul exagerat si necontrolat. Am inceput pe la varsta de 15 ani sa ridic gantere de 3 kg intr-o perioada antrenandu-ma in fiecare zi. Apoi am facut cu gantere mai grele 5-10 kg necontrolat, fara o executare corecte probabil. Obisnuiam de asemenea sa fac exercitii si la "bara de batut covoare" unde apoi am aflat ca faceam multe alte greseli. Toate acestea le faceam haotic, uneori lucrand (fiind in graba) numai o parte a corpului (dreapta da, stanga nu. Poate aici e cauza). De asemenea alergam exagerat de mult.
M-am hotarat sa rezolv problema (chiar daca-mi pare destul de dificila). Problema nu am identificat-o din estetic ci am simtit! Pur si simplu am simtit deodata ca un umar e mai sus decat celalalt. Am incercat sa ma controlez, sa-mi trag in spate umerii, sa stau drept dar umarul drept pur si simplu tot "cadea". Sunt foarte incomodat la mers intrucat trebuie sa tot port grija umerilor! Facandu-mi cateva poze am constatat ca intr-adevar umarul drept e mai jos (sunt oarecum lasat putin intr-o parte).
Am fost la un medic ortoped caruia i-am spus de problema mea (chiar daca venisem la el pentru altceva) iar el mi-a zis ca e din cauza cresterii. Nu-mi vine a-l crede. Aud pareri (nu de la doctori) cum ca asta ar fi numai in capul meu, ca e o obsesie.
VA ROG DIN SUFLET! O parere, o recomandare...

MULTUMESC!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

stefan (acum 11 ani)

cam aceiasi problema am si eu daca stau drept umarul parca nu sta prins sta asa in jos, e foarte stresant cum ai spus si tu trebuie mereu sa duc grija lui si sa incerc sa stau drept mereu....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11594393866 (acum 3 ani)

De scolioza ai auzit? Vad ca au trecut 8 ani de atunci dar nu conteaza, daca ai diagnosticul si vezi mesaju poate imi zici si mie ca si eu am la fel dar intr-o forma usoara

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: