Analize obligatorii raspuns medic

Cresterea si dezvoltarea copiilor
Intrebare postata de Bexi cu 12 ani in urma

Buna ziua,
va rog tare mult sa imi spuneti un pachet de analize esentiale unui bebelus de 10 luni care nu a mai facut niciodata analize. Medicul meu de familie considera ca nu e nevoie de analize, dar are 10 luni si o data pe an eu consider ca sunt importante. nu stiu mai nimic ce e important in afara de glicemie, calciu, magneziu, fier...chiar nu mai stiu ce sa cer la o adica. ultima data cand am vrut sa ii fac analize, doctorita de familie m-a intrebat pe mine ce sa ii scrie...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Pacat ca nu asculti de medic (acum 12 ani)

Pacat ca nu asculti de acel medic destept. La o asemenea varsta luatul de sange si intepaturile sunt o mica tragedie la copii si de lasa urme adanca, chiar o viata intreaga.
Cand corpul este bolnav se arata imediat prin simptome. Analizele astea nici nu sunt f. sigure si valorile din sange variaza in functie de ora, zi, mancare astfel ca pot iesi un pic ciudate desi copilule perfect sanatos.
Aici intra zilnic cel putin o persoana f. bolnava cu analieze perfecte si deci analiza e buna de aruncat la cosul de gunoi. Al 3.lea pericol este ca ti se vor recomanda medicamente sau suplimente daca vreun doctor mai putin destept decat cel la care ai fost va vedea acele analize probabil gresite. Si de aici incepe lantul slabiciunilor. Lasa copilul in pace cat este sanatos si mergi cu el la medic numai cand vezi ca este bolnav. Ce vrei sa faci tu este pe dos. Si faptul ca medicina poate prevenii ceva invizibil este o utopie cand ea nici macar nu poate vindeca o otita simpla in cele mai multe cazuri.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pe langa asta (acum 12 ani)

La aceasta varsta luatul de sange este daunator, caci este f. putin sange. Practic poti slabii mult un copil cu analize repetate care la urma nu duc la nimic caci tot aceleasi medicamente se dau si cu si fara analize.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Analizele sunt indicate numai in cazuri de confirmatrea unui diagnostic de suspiciune a unei boli in urma examinarii Clinice de catre un medic. Bebelusi, ca dealtfel copii in general nu au nevoie de analize ( la fel cu ocazia unor examene de bilant ). Nu vad la ce ti-ar folosi, inafara de faptul ca bebelui ii produci numai disconfort ???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Cresterea si dezvoltarea copiilor.

Dara (acum 12 ani)

Vad ca exista persoane care vor neaparat sa descopere boli CHIAR DACA TOTUL DECURGE NORMAL. E o p***ae sa intepi copilul de la aceasta varsta, sa-i induci teama de doctori, de halatul halb, fara sa fie nevoie. AM VAZUT COPII mici carora li se lua sange din vena jugulara pt ca lor nu li se vad venele de la mana. Este traumatizant. Te-ai putea rezuma la a-i face ex coproparazitologic si urocultura. Medicul de familie te-a intrebat ce vrei pt ca nu existau motive sa-ti indice o analiza sau alta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bexi (acum 12 ani)

multumesc mult de sfaturi, am uitat totusi sa precizez defapt de ce consider necesare analizele. are stari de somnolenta destul de des, se exfoliaza unghiile si are pete albe pe unghii. si de-asta eram ingrijorata. dar ma gandesc serios acum, dupa cate mi-ati zis, sa nu ii fac decat dupa un consult al unui pediatru specialist.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: