Ajutor raspuns medic

Cresterea si dezvoltarea copiilor
Intrebare postata de ADRIANA 157259 cu 12 ani in urma

Buna seara.De fiecare data fetita mea de 1 an si 6 luni inainte de a adormi sta culcata pe mine si incepe sa faca niste miscari care ma ingrijoreaza cum ar fi sa ridice bazinul si sa il coboare, daca nu o las sa faca asa incepe sa planga,o pun in patut sa adoarma singura o acopar cu paturica iar ea se dezveleste o aduna in dreptul bazinului se pune pe burta si face la fel,daca ii iau paturica sa nu mai faca incepe sa planga,nu ii daui voie sa faca asa si ii spun de fiecare data ca nu are voie dar fara rezultat face din ce in ce mai des.A inceput sa faca asa cam de la opt luni.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Andreea (acum 12 ani)

Doamna, din cele postate de dvs. realizez ca fetita asista/ia parte direct la scene sexuale. Fetita repeta ceea ce a vazut sau a trait. Si orice psiholog v-ar putea confirma asta. Sper ca nu fetita nu doarme cu voi in camera si ca asista la actul sexual. Copiii retin de la varste f fragede ceea ce vad si uneori raman traumatizati.
Nu vreau sa intelegeti gresit, problema este ca f multi adulti procedeaza asa crezand ca cei mici dor, insa ei asista la tot actul in sine. Motiv ptr. Cate se recomanda sa nu ii tineti in aceeasi incapere.
Va sfatuies sincer sa mergeti la psiholog cu cea mica si sa-i faceti si un control amanuntit la pediatru.
Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea (acum 12 ani)

* dorm

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Mergeti la 1-2 sedinte - consultatii la un psiholog unde veti primi si norme de conduita .si de intocmirea unui program specific varstei copilului pentru a-si forma alte deprinderi sipreocupari.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Cresterea si dezvoltarea copiilor.

nikole-hd (acum 12 ani)

Si baietelul meu facea asa cand era mic, si acum mai face cateodata (are 4 ani) inainte sa adoarma, si el nu a dormit si nu doarme cu noi in camera, eu doar il adorm seara, deci exclusa explicatia cu scenele de sex. Eu nu cred ca e o problema grava, ai sa vezi ca o sa se intample din ce in ce mai putin pe masura ce creste.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iulia (acum 12 ani)

Nu sant de acord cu Andreea, nici noi nu dormeam cu fetita noastra in aceiasi camera si facea la fel de la ...varsta de cateva luni,era bebe ca abea se intorcea pe burta 5-6 luni..am mers la dr.psiho. dupa ce avea 2 -2,5 ani.pina la aceasta varsta aveam aceleasi discutii seara, plangea, stateam cu ea pana adormea doar ca sa evitam- masturbarea -de fapt asta facea.medicul ne-spus ca nu va trece cu cearta sau bataie, ci cu vorba blanda sa-i explicam ca obiectul preferat al ei va pleca din casa daca se mai repeta.Asa am facut, avea o pernita purcelus pe care se"freca", i-am spus ca daca se mai freaca pleaca si am fost foarte fermi, a doua seara( noi o vdeam pe camera fixata pe TV -ul nostru)am vazut-o ca nu se tine de cuvant cum ne-a promis, i-m spus ca n-avem ce face, purci s-a suparat si ne-chemat sa-l ajutam si gata, pleaca de la ea.L-am luat si dus a fost pana azi, la 8 ani.apoi am urmarit- o indeaproape,nu se mai freca seara la culcare sau atat de des, se mai freca uneori de manerul fotoliului, dar ,cu participarea tuturor din casa (si bunici si bone noi care apar -sa nu va fie jena sa le spuneti sa-i interzica asa ceva pentru ca ea nu se ferea de pers.. noi, care nu-i atrageau atentia sa nu mai faca) incet ,incet s-a uitat de acest frecat.

cu calm si fermitate veti trece de acest episod , succes.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: