13 luni-9.300 kg raspuns medic

Cresterea si dezvoltarea copiilor
Intrebare postata de ayanna m cu 12 ani in urma

Buna
puiu meu s-a nascut cu 3, 700 kg. a avut 10 kg la un an, dar a facut o enterocolita si a scazut pana la 8.900. acum are 9.300. mananca normal, ba uneori chiar mai mult decat ar trebui. dar totusi are doar 9.300. ce sa fac sa ia mai mult in greutate?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Enterocolita a determinat modificari la nivelul mucoasei intestinale ( locul unde se face absorbtia principiilor alimentari ) modificari care se vor vindeca lent , pe parcurs,iar curba greutatii isi va urma cursul ascendent. Continuati alimentatia caci majoritatea copiilor de 1 an au 9 kg greutate si abia la 2 ani fac 12 kg.Nu fortati limita de toleranta caci sau va varsa sau ii va produce repulsie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Cresterea si dezvoltarea copiilor.

ayanna m (acum 12 ani)

multumesc pt raspuns. deci nu ar trebui sa ii dau vitamine sau altceva?. el este ink alaptat la san. shi multi imi spun ca laptele meu este prea slab sh sa ii dau de vaca. dar eu vreau sa il alaptez cat mai mult.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ayanna m (acum 12 ani)

i-am dat la indicatia medicului eurobiotics 7 zile. credeti k ar trebui sa-i dau mai mult? cand l-am dus la urgente medicul mi-a dat augmentin pe care medicul de familie mi-a zis sa il intrerup pt k ii provoaca sh mai multa diaree...sh asa am facut. l-am intrerupt dupa 3 administrari. dar am continuat cu eurobiotics 7 zile.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Tratamentul si regimul se aplica pana cand scaunele se normalizeaza , intr- o enterocolita.Acum daca totul este in ordine iar apetitul a revenit,treceti la regimul normal ; nu mai este nevoie nici de medicamente. Daca eurobiotics mai aveti puteti continua pana- l terminati .Diversificati alimentatia caci laptele de mama.dupa varsta de 1 an nu-i mai asigura necesarul pentru crestere. Vitaminele le ia din pulpa de fructe .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ayanna m (acum 12 ani)

enterocolita i-a trecut de 2 saptamani. in 3 sapatamani a pus din nou vreo 400 gr. alimentatia i-am diversificat-o de la 6 luni. la 10 papam fructe cu cereale sau biscuiti, la 14 ciorbe de legume, pireuri, carne etc sh seara cereale de noapte, branzica calcica sau de vaca cu fructe, gris cu lapte etc. cateodata mai vrea sh ink o masa seara inainte de culcare dar ii dau ceva usor. dar cand il vad asa slabut...ptr ca el e sh mai inalt. va multumesc ptr raspunsuri

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: