Qlaira raspuns medic

Contraceptie
Intrebare postata de titza cu 12 ani in urma

Am inceput as folosesc qlairain 14 noiembrie din prima zi de menstruatie.....am avut un act sexual dupa a 12 pastila am avut sangerari dupa a 26 pastila timp de 4 zile dar menstruatia care trebuia sa vina in data de 14 nu a venit de loc luna decembrie pana in prezent. este posibil sa fiu insarcinata?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

la acest moment ar fi trebuit sa urmati cel de-al doilea ciclu de tratament cu Qlaira (inceput a doua zi dupa terminarea primului blister), la sfarsitul caruia va aparea sangerarea de intrerupere (pana in a 28-a zi de administrare), dupa care veti incepe cel de-al 3-lea blister (fara a face pauza) indiferent daca menstra s-a oprit sau nu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Contraceptie.

Andrada (acum 12 ani)

Buna seara. Am inceput sa iau Qlaira acum o luna si la terminarea primului blister cred ca am facut pauza o saptamana fiind obisnuita cu yasmine.. in ciuda faptului ca am citit prospectul. (efectiv am uitat ca nu trebuie facuta pauza). Acum la al 2-lea blister am omis comprimatul cu nr 17 si l-am luat impreuna cu cel marcat cu nr 18, iar la 4 zile m-am prezentat la farmacie si am fost sfauita sa intrerup si sa astept sa imi vina menstruatia, ceea ce s-a si intamplat in ziua in care am intrerupt (deja prezentam usoare sangerari in timp ce luam pastilele). Acum la prima zi dupa terminarea menstruatie am avut contact sexual neprotejat si as dori sa stiu care este riscul de a ramane insarcinata. De asemenea as dori sa stiu daca trebuie sa astept pana luna viitoare si sa incep cu Qlaira din prima zi de menstruatie sau pot sa iau acum miercuri, cum de altfel luam in mod normal - dar fara pauza. Astept raspuns cat se poate de repede deoarece vreau sa stiu daca este cazul sa apelez la pastila de a 2-a zi. Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

paulina84 (acum 11 ani)

Buna ziua! As avea mare nevoie de niste raspunsuri, daca e posibil.Voi expune situatia.
Eu si sotul meu ne doream f mult un copil. Am facut o vizita la dr ginecolog si i-am exprimat dorinta noastra, mentionandu-i ca vrem sa facem analizele necesare si tot ce trebuie pentru a nu fi probleme pe perioada sarcinii. Ok. Mi-a recoltat o proba de urina si mi-a prescris acid folic, spunandu-mi sa revin dupa ce voi ramane insarcinata.. In urma cu cateva saptamani am trait bucuria de a afla ca sunt insarcinata. Am mers imediat la un medicul ginecolog pentru a face toate demersurile necesare unei sarcini sanatoase, fara probleme. Mi-a facut ecografia si a constatat ca sarcina are 5 saptamani, dar nu e fixata inca. . Intrebandu-l ce analize sunt necesare, mi-a luat doar o (alta) proba de urina si mi-a prescris acid folic in continuare+ arefam - 2 pe zi (nicio vitamina). A spus sa revin peste 2 saptamani la control. Am devenit putin suspicioasa si am dorit sa iau legatura cu medicul de familie pentru a-mi recomanda macar un complex de vitamine(stiind ca mama trebuie sa aiba multe vitamine si minerale pe perioada sarcinii). Aici, alta problema: medicul de familie- probleme mari de sanatate, internat in spital si era doar o asistenta debutanta la cabinet. Bineinteles, am dorit sa iau legatura si cu alti dr ginecologi;doream sa fac asta imediat dupa ce voi merge la urmatoarea ecografie. Mentionez ca locuiesc intr-un orasel, din Ardeal, cu un sg ginecolog - susnumitul - iar distanta pana la urmatorul oras mai mare, e oarecum considerabila (mi-a fost teama sa merg asa devreme, fiindca auzisem ca nu sunt recomandate calatoriile pe o distanta mai mare, in primul trimestru de sarcina, mai las daca nu e fixata). Am urmat tratamentul recomandat si inainte de a se implini cele 2 saptamani observ, la un moment dat, niste pete maronii pe chilot si am simtit mici contractii in zona uterului. Alarmata merg la spitalul din apropiere: weekend, dr ginecolog sub nicio forma, asa ca sunt obligata sa ajung la spitalul judetean, situat destul de departe. Ajungand acolo, ma consulta medicul ginecolog de garda, imi spune ca sarcina e vie, dar trebuie tratament mai complex si supraveghere indeaproape.Mi se face internarea, se ia o proba de sange si una de urina pt analize si mi se administreaza duphaston 3*2/zi, utrogestan - 2*1/zi, no spa si algocalmin injectabil 3*1/zi, femibion -1/zi, natalvit - 1/zi. Nu prea da randament tratamentul, pentru ca sangerarea incepe sa devina mai abundenta si simteam contractii in zona uterului. Cand a constatat ca e mai mare sangerarea, a marit doza de utrogestan si a recomandat repaus total. (Sangerarea a tinut 1 saptamana si o zi - timp in care am eliminat si 2 cheaguri marisoare). Am urmat intocmai sfaturile doctorului, sperand ca problemle se vor remedia. Cand a aflat de sangerarea mai abundenta mi-a mai facut o ecografie si a zis ca momentan sarcina e bine, sacul amniotic e in regula, membrana e destul de consistenta. Sa asteptam sa vedem ce se va intampla, iar daca evolutia nu va fi corespunzatoare, va fi nevoit sa-mi faca o aspiratie. Recolteaza o alta proba de sange pentru beta hcg. In zilele urmatoare, sangerarea nu mai este atat de mare si isi schimbase culoarea din rosu- culoarea sangelui, in rosu maroniu. Inainte de a afla valorile beta hcg-ului, imi mai face o ecografie vaginala(toate au fost vaginale) si imi comunica scepticismul sau cu privire la evolutia sarcinii. Imi spune ca e nemultumit de ceea ce vede, dar asteapta rezultatele analizelor. La cateva zile, cand ar fi trebuit sa am 7 saptamani de sarcina (sau 9 de la ultima menstruatie) sosesc rezultatele apocaliptice: valorile beta hcg-ului erau de 34, 1.Imediat imi face o alta eco vag. si-mi spune ca sarcina e oprita in evolutie, ca e chiar eliminata o parte din ea si trebuie sa-mi faca aspiratia cat mai repede. Imi mai face si 2 teste de sarcina, care au iesit negative. Durerea a fost si este de nedescris. Mi s-a facut aspiratia chiar in acea zi cu anestezie generala, apoi mi s-au administrat ceva antibiotice si calmante. Mi s-a facut externarea in ziua urmatoare si mi s-a recomandat pentru 5 zile urmatorul tratament: maleat de ergometrina - 2/zi, tavanic de 500 mg- 1 /zi, flamexin 20mg - 1/zi si anticonceptionale Qlaira - 1 /zi. E a treia zi de cand iau aceste medicamente, dar ma simt f slabita, ametita, aud un vajait la vreo 2 ore dupa ce iau Qlaira si am usoare dureri de cap, plus ca noaptea transpir foarte tare. Nu am temperatura. Eu cred ca ma simt asa din cauza anticonceptionalului Qlaira. Zicea ca mi -l recomanda pentru tratament, nu neaparat ca metoda contraceptiva. Am incercat sa iau legatura cu medicul sa-i spun cum ma simt, dar nu am reusit sa dau de el. Pot renunta la aceste anticoncept.? Imi vine imediat ciclu daca nu le mai iau? (A zis ca trebuie sa le iau vreo 2 luni. In timpul acesta mi se vor face toate analizele, se vor remedia problemele si apoi voi putea avea o sarcina fara probleme.) Spuneti-mi , va rog, care sunt analizele recomandate inainte de a concepe o sarcina (toate)? Merita primul medic ginecolog sa profeseze? Nu sunt foarte multumita nici de al doilea, deoarece valorile hcg-ului erau f mici, iar el nu mi le-a facut din prima zi de internare.Poate sarcina era oprita in evolutie inca de cand am ajuns la urgente si ar fi trebuit sa vada asta la ecograf.Am stat internata11 zile si abia in a 10-a zi mi-a spus acest lucru, dupa ce a avut valorile Beta Hcg-ului.Nu mai am incredere f mare in medicii ginecologi din zona noastra.Care sa fi fost cauza opririi sarcinii in evolutie? Va rog, ajutati-ma cu niste sfaturi!!!!Sunt dezorientata si suferinda.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: