Postinor 2

Contraceptie
Intrebare postata de Afimia cu 15 ani in urma

Buna....sa ma ajute si pe mine cineva cu un rasuns va rog...in urma cu 7 zile am fost nevoita sa iau postinor 2(pastila de a 2-a zi) si inca nu s-a instalat menstruatia!pastilele le-am administrat conform prospectului...sunt foarte ingrijorata pentru ca in prospect scrie ca menstruatia trebuia sa apara in a 5-a zi de la administrarea pastilei!as putea fi insarcinata? astept raspuns!multumesc anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (45)

carmen658 (acum 15 ani)

Buna Ioana,
Mai asteapta inca doua zile, iar in cazul in care nu-ti va veni, mergi si-ti cumpara un test de sarcina. Mult succes si sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona166117244 (acum 15 ani)

Buna Ioana,
La cateva zile dupa administrarea Postinorului pot aparea sangerari intre doua menstruatii. Deci nu este o menstruatie propriu-zisa, ci o sangerare ca urmare a folosirii pastilei "de a doua zi".
Urmatoarea menstruatie dupa folosirea Postinorului, poate aparea la timp sau cu cateva zile mai devreme sau mai tarziu. Exista probabilitatea de a fi insarcinata daca menstruatia intarzie mai mult de o saptamana de la data calcultata.
Numai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nora5 (acum 15 ani)

Buan Ioana
este posibil ca acesta pastila sa produca dereglari hormonale, din aceasta cauza menstruatia sa intarzie
Evita sa mai folosesti aceasta pastila ac***a in vedere ca ea este recomandata a se administra maxim de doua ori pe an. Mergi la un specialist pt ati recomanda o metoda de contraceptie daca nu vrei sa folosesti prezervativul
Numai bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Munteanu38 (acum 15 ani)

si eu am luat si sa stii ca nici vb de asa ceve.Menstruatia vine la data cand trebuie sa-ti vina normal.Pastila nu iti schimba data sau provoaca degreglari hormonale.Iti zic din experienta.Sper ca ti-am fost de ajutor!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea (acum 12 ani)

buna,am o problema.sunt ft speriata ca as putea fi insarcinata. nu ne am protejat decat 30 de sec-1 minut apoi am folosit prezervativul, ca sa fiu sigura ca nu pot avea o sarcina nedorita,am luat postinor la 12 h dupa contactul sexual,apoi la 12 h cum scria pe prospect a doua pastila. el nu a ejaculat in mine deloc,dar vreau sa fiu sigura,exista vreo posibiltate sa fiu insarcinata chiar daca am luat postinor?? va rog ajuta ti ma si raspunde ti mi cat de repede se poate va rog

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alex72131993 (acum 14 ani)

buna,si eu am luat postinor si nu am avut nici un fel de pb.lucrurile au decurs normal.doar ca nu am ramas insarcinata.sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ingerash (acum 14 ani)

Buna as avea si eu o intrebare..Daca am avut contact sexual in seara de 24-25 iunie, ciclul dabea imi trecuse cu o zi sau chiar 2..am luat postinor cred ca prea repede cam la o jumatate de ora dupa contact..si a2a pastila am luat-o la 12 ore.e vreo problema?dupa dupa 4 zile a avut loc acea scurgere..care a tinut 3 zile..iar acum in luna iulie trebuia sa-mi fi venit pe 17..ca asa mi-a venit luna trecuta..dar nu-l am deloc regulat..au trecut cam 8 zile si nici acum nu mi-a venit.exista posibilitatea sa fi ramas insarcinata? sau daca a avut loc acea scurgere nu trebuie sa-mi fac probleme..dereglarile fiind de la Postinor?
Si apropo am facut protejat.dci exista vreo posibilitate sa fi ramas? desi el zice ca nu a fost nici o problema cu prezervativu.crede-ti ca a-ti putea sa ma ajutati sa-mi dati un raspuns va rog!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

Logic.....raspunsul ar trebui sa fie negativ, ac***a in vedere ca a fost protejat ,plus acea scurgere datorata ovulatiei........

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

wizard2414 (acum 14 ani)

Buna,
As dori si eu sa va intreb ceva si daca se poate sa ma si lamuriti in legatura cu Pastila de a2-a zi(Postinor2),vreau sa stiu daca sunt sanse sau nu sa ramana insarcinata prietena mea(nu ne dorim nici unul sa se intample asa ceva)
In data de 15.09.09 la ora 24 si ceva am facut dragoste(sex) cu prietena mea, am folosit protectie,dar spre final s-a rupt prezervativul si am ejaculat inauntru(nestiind ca prezervativul se rupsese) dupa ce am vazut ce sa intamplat, am fugit repede la o farmacie si am luat Postinor-2,prietena mea a luat prima pastila pe la ora 01in aceeasi noapte, dupa care pe ce-a de a 2-a pastila a luato dupa 12ore(exact cum scrie in prospect,adica la ora 13ziua),
Contactul sexual sa intamplat inainte cu o zi sa ii vina menstruatia(are un ciclu putin neregulat),dar azi tot in data de 15.09.09(dupa-amiaza,asta dupa ce a luat ambele pastile cum era recomandat) mi-a spus ca ia venit menstruatia(pentru ca ea avea deja durerile de burta de vre-o cateva zile)!
As dori sa stiu daca se poate sa ma lamuriti,daca sunt sau nu sanse sa fi ramas insarcinata prietena mea,am motive sa ma ingrijorez???(oricum suntem destul de speriatii amandoi)
astept raspuns daca se poate,
multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

girlnar (acum 11 ani)

nu poate sa fie insarcinata daca a avut menstruatie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

raluca (acum 14 ani)

Citat:
Buna,
As dori si eu sa va intreb ceva si daca se poate sa ma si lamuriti in legatura cu Pastila de a2-a zi(Postinor2),vreau sa stiu daca sunt sanse sau nu sa ramana insarcinata prietena mea(nu ne dorim nici unul sa se intample asa ceva)
In data de 15.09.09 la ora 24 si ceva am facut dragoste(sex) cu prietena mea, am folosit protectie,dar spre final s-a rupt prezervativul si am ejaculat inauntru(nestiind ca prezervativul se rupsese) dupa ce am vazut ce sa intamplat, am fugit repede la o farmacie si am luat Postinor-2,prietena mea a luat prima pastila pe la ora 01in aceeasi noapte, dupa care pe ce-a de a 2-a pastila a luato dupa 12ore(exact cum scrie in prospect,adica la ora 13ziua),
Contactul sexual sa intamplat inainte cu o zi sa ii vina menstruatia(are un ciclu putin neregulat),dar azi tot in data de 15.09.09(dupa-amiaza,asta dupa ce a luat ambele pastile cum era recomandat) mi-a spus ca ia venit menstruatia(pentru ca ea avea deja durerile de burta de vre-o cateva zile)!
As dori sa stiu daca se poate sa ma lamuriti,daca sunt sau nu sanse sa fi ramas insarcinata prietena mea,am motive sa ma ingrijorez???(oricum suntem destul de speriatii amandoi)
astept raspuns daca se poate,
multumesc

Buna,
Poti sta linistit caci prietena ta nu a ramas insarcinata. Administrarea tabletelor ai fcut-o in mod corect si te-ai incadrat in cele 72 de ore, deci poti sa stai linistit atat tu cat si prietena ta. Pe curand

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

wizard2414 (acum 14 ani)

Multumesc foarte frumos pentru raspunsul promt pe care mi la-ti oferit,deci in concluzie ar cam trebui sa ma mai linistesc pentru ca sunt sanse destul de mari sa nu fi ramas insarcinata,
Astazi cand mi-a zis ca ia venit menstruatia, ma-m mai linistit un pic,iar dupa raspunsul care mi la-ti oferit acuma pot sa spun ca sunt mai calm,oricum am vorbit cu ea sa faca un test de sarcina peste vre-o 2-3 saptamani sa fim siguri 100% sper sa fie totul ok intr-un final!
multumesc incaodata,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

wizard2414 (acum 14 ani)

Revin, se pare ca a inceput sa o ia cu dureri de burta destul de insuportabile,am vorbit cu ea si mi-a spus ca o doare foarte tare burta,stau sa ma gandesc, de la postinor sa fie durerile astea?sau de la faptul ca azi era vremea cand trebuia sa-i vina menstruatia,si ia venit?,sper sa fie bine totul

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

edv_ro (acum 14 ani)

Buna,

Am si eu o nelamurire. La 5 zile de la administrarea tabletelor de Postinor 2 am avut acea sangerare normala (in cazul meu, mai abundenta, timp de 3 zile). Intrebarea mea este la cat timp ar trebui sa vina o menstruatie normala? Mentionez ca se implineste aproape 1 luna de la sangerarea normala dupa administrarea Postinor, dar nu mai apare menstruatia normala. Toate testele de sarcina (sase) facute pana acum au iesit negative.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea (acum 13 ani)

si eu am aceiasi problema ca si tine....deja mia intarziat ciclul cu 3 zile..cine ne da si noua un raspuna??????

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea (acum 13 ani)

buna...am avut contact sexual pe data de 16 mai ..pe 17 mai am luat pastila de a doau zi...pe data de 30 mai mia venit ciclul...iar pe data de 29 iunie mia venit o scurgere maro(foarte putin)...deja suntem in iulie si pe iunie am avut doar scurgerea aia maro...am facut 3 teste de sarcina si miau iesit negative...ce am oare?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea (acum 13 ani)

buna,am si eu o intrebare referitoare la postul tau...sunt si eu cam in acceasi situatie in care ai fost tu acum 2 luni....as vrea s astiu daca pana la urma s-a rezolvat totul cu bine?si inca ceva:in perioada in care nu ai avut nicio sangerare ai avut cumva si dureri asemanatoare celor premenstruale?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea (acum 13 ani)

buna,am si eu o intrebare referitoare la postul tau...sunt si eu cam in acceasi situatie in care ai fost tu acum 2 luni....as vrea s astiu daca pana la urma s-a rezolvat totul cu bine?si inca ceva:in perioada in care nu ai avut nicio sangerare ai avut cumva si dureri asemanatoare celor premenstruale?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elf_nic (acum 13 ani)

Buna! am si eu o nelamurire. Am luat pastila Postinor 2 acum 6 zile exact cum scrie in prospect....si acum am acea sangerare..de 2 zile...si este mai abundenta....e normal? sau mi-a venit ciclul mai repede? ultima oara a venit pe 30.05 si azi este 18.06. Astept un raspuns....sunt destul de stresata....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andra (acum 13 ani)

buna seara, in 9 iunie am luat postinor, iar in 21 am inceput sa am aceea scurgere maronie-rosiatica,astazi este 25 iunie, este posibil sa fi ramas insarcinata sau am scapat de aceasta grija? prima pastiluta am luat-o la aproximativ 15 ore de la contact, eram in perioada infertila dar contactul a fost unul neprotejat,nu a ejaculat dar in ziua urmatoare pe 18 iunie am facut un test barza si a iesit pozitiv, acum "ciclul " meu nu este dpdv cantitativ si culorii cum este in mod normal, dar am nevoie de un raspuns, va multumesc anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 3