PILULA DE A DOUA ZI raspuns medic

Contraceptie
Intrebare postata de avi78 cu 12 ani in urma

Buna seara. Am luat pilula de a doua zi la 12 ore dupa contact(escapelle). Ca efecte adverse am observat in cele 8 zile care au trecut de atunci : dureri de burta , oboseala. Nu s-au produs sangerari de nici un fel. Acum in a 8-a zi simt ca ma dor mameloanele si am avut greturi cand am incercat sa mananc peste cu usturoi si dureri de burta. Intrebarile mele sunt : cat de eficinenta este pastila tinand cont ca am luat pastila la 12 ore si daca sunt normale simtomele mele tinand cont ca menstruatia ar trebui sa imi vina peste 7-8 zile?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

contraceptivul de urgenta escapelle prezinta reactii adverse precum greata, varsaturi, tensiune in sani, cefalee (dureri de cap), ameteala si oboseala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Contraceptie.

avi78 (acum 12 ani)

chiar si la 9-10 zile de cand a fost luat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sandra111 (acum 11 ani)

buna ziua ...am luat si eu o pilula de a 2 zi dupa un contact sexual pe care l-am avut in ziua cand a venit ciclu...si au trecut 5 zile de atunci si ca efecte am sangerari usoare si dureri de burta uneaori...ce paote fi e normal sa se intample asea ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria (acum 11 ani)

Am luat pilula de a doua, mi a venit ciclul dupa 3 saptamanii de cand am luat o, iar acum dupa 13 zile de la menstruatie, mi a venit iar menstruatia, sa fie oare de la pilula? Am facut test de sarcina a iesit negativ ! nu inteleg ce se intampla, va rog da ti mi un sfat!Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bogdan (acum 10 ani)

dupa un accident sexual , prezervativul s-a rupt , ma mers la farmacie si am luat pilula dea 2 zi pentru prietena mea, a luat una la 30 minute dupa contact si una la 12 ore dupa prima, nu a avut , greturi , varsaturi sau ceva din simptome inca, si nu stiu sigur daca pilula si-a facut efectul sau nu, a trecut doar 1 zi de atunci... , daca imi puteti da un sfat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Beea (acum 9 ani)

am liat escapelle dupa 48 de ore de la contactul sexual , este a foua zi de cand am luat-o si am dureri mari de burta, sangerari sau oboseala nu au aparut , ar putea insemna ceva ar trebui sa-mi fac griji?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp150330210428171 (acum 6 ani)

Buna . Spune mi urgent dacă ai pățiți ceva. La mine s a rupt prezervativul și am luat a doua zi și nu am avut nimic . După 6 zile adică azi am început sa am sângerări nu mari. Mai am 2 sapt jumate pana îmi vine ciclu . Sper ca nu rămân însărcinată

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ioana (acum 8 ani)

Am luat escapelle si as dori sa știi cum pot sa aflu daca pastila si-a facut efectul . Momentul s-a întâmplat la primul meu contact sexual iar la 7 ore am luat pastila . Au trecut 6 zile si am simptome ca imi vine menstruația ( dureri de burta , umflarea sânilor ) dar însă nu vine . Ce se întâmpla . Va rog ajutați-mă

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

[email protected] (acum 7 luni)

Bună în 20august seara mai exact am avut un contact sexual neprotejat cu soțul, și în 21august am luat pastiluta de a doua zi escapelle și din 25august am început sa am un pic de sângerări și o stare de amețeală greață, oare sa fie de la pastiluta?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: