Pilula de a doua zi

Contraceptie
Intrebare postata de Oana193 cu 15 ani in urma

Buna ziua! am nevoie de sfatul vostru! am trait experienta unui contact sexual protejat in care prezervativul s`a rupt. partenerul a observat ca prezervativul sa rupt dupa ce a ejaculat in mine.am luat pilula de a doua zi dupa o ora de la nefericitul accident si cea dea doua la 12 ore dupa ce am luato pe prima. problema e in felul urmator. cand a avut loc accidentul si cand am luat pilula eram in timpul menstruatiei.acest lucru produce schimbari pe plan hormonal mai grave decat daca este luata in alta zi in afara menstuatiei? si riscurile de a fi ramas insarcinata sau micsorat? va rog ajutati`ma.

va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Oana193 (acum 15 ani)

a si am uitat sa intreb daca o sami apara sangerarea aceea care apare dupa cateva zile.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena991510 (acum 15 ani)

nu o sa ramai insarcinata, stai linistita, iar sangerarea e relativa, poate aparea sau nu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionela139 (acum 15 ani)

in nici un caz nu o sa ramai insarcinata.stai linistita.este posibil sa ai o mica dereglare luna viitoare.sanatate multa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alinuta (acum 11 ani)

Eram cu o seara înainte sa-mi vina CM, mi-am dat seama ca deja era puțin rozaliu ca la început. In acea seara am avut contact sexual si i-am zis ca e ok sa lase in mine, crezand ca nu exista risc sa rămân. In următoarea zi trebuia sa-mi vina ca deobicei mult, adică normal, dar nu mi-a venit, decât ffff puțin pe peretii vaginului doar si am zis ca doar e o ușoară întârziere ceea ce nu mi se parea normal, dar.... Abia in următoare zi după ce am văzut ca nu-mi vine deloc, adică după 36 de ore de la contactul sexual am luat pastila de a doua zi. Ca sa fie totul bine după o zi am avut din nou rel. sex. cu prezervativ si binenteles s-a rupt prezervativul....super!!!! Am luat imediat ....din nou....pasti de a doua zi :-( Nu sunt deloc incantata ca nici după o sapt după aceasta povestioara nu mi-a venit CM si simt ca mi se umfla puțin sânii. Exista riscul sa fi rămas cu bebe???? Dc da.... Are vreun efect negativ asupra fatului la administrarea pastilelor? :-( As vrea sa știu dc exista vreun risc sa țin sarcina?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ana (acum un an)

Buna și eu sunt un aceeași situație și aș vrea să știu e posibil sa rămân cu un bebe?
Am făcut în seara de joi la ora 23 și sa rupt prezervativul a lăsat tot în mine și ziua următoare la ora 17 am luat pilula de a 2 zi și după 12 ore următoarea
Întrebarea este sa îmi fac grija pot rămâne însărcinată?
Precizez nu am mai făcut de atunci
Vreau urgent un răspuns
Și la cât timp pot face un test de sarcina

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ana (acum un an)

Am fost in ultima zi de menstruație

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: