Metode anticonceptionale

Contraceptie
Intrebare postata de miha27 cu 14 ani in urma

Buna ziua! am si eu o problema, as vrea sa iau anticonceptionale, dar nu am timp sa ajung la medic si as dori recomandarea unora de catre un specialist. astept recomandarea dumneavastra. multumesc anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

omnia (acum 14 ani)

Buna Miha,

Mie in urma consultului medical mi s-a recomandat Karissa; au concentratie mai redusa de hormoni si poate de aceea nu m-am ingrasat deloc, desi iau de 4 luni.
Am resimtit efectele adverse in primele 2 luni: stare de greata, ameteala, edem la nivelul gleznelor, sar acum ma simt ok.
Mai am uneori stare de greata si ameteala in primele 2-3 zile cand reiau administrarea (dupa pauza de 7 zile asociata cu menstruatia) insa in rest mi se par ok.

Eu incurajez consultul medical dar consider ca de multe ori, in materie de anticonceptionale, recomandarile medicilor se bazeaza pe alte criterii decat pe anumite analize sau observatii medicale.

Numai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

miha27 (acum 14 ani)

multumesc pentru raspuns. si eu cred ca ar trebui facut un consult inaite insa nu stiu cati medici fac toate analizele necesare inainte de a da anticonceptionalele si de aceea am apelat la aceasta metoda

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ami_nico (acum 14 ani)

buna, nici eu nu am avut timp sa merg la medic si am luat rigevidon la recomandarea unei prietene...ca reactii adverse am avut in prima luna ameteli si stare de greata , le iau de 2 ani si nu m-am ingrasat deloc chiar daca eu imi doresc sa mai pun putin pe mine pt ca am impresia ca sunt cam slabuta.sper sa iei decizia corecta...succes!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicoT (acum 14 ani)

Buna!
Am luat timp de doi ani Logest,nu am avut nici o problema,dar am luat la recomandarea medicului iar din februarie nu am mai luat.
Acum,am fost la un control si medicul mi-a recomandat sa i-au timp de patru luni Melleva,in special ca tratament...apoi speram sa putem face un bebe! Parerea mea e ca ar trebui totusi un consult inainte de a lua contraceptive,insa fiecare face cum crede!
Sanatate multa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MB157324 (acum 14 ani)

Buna fetelor!

am citit comentariile voastre si mie nu mi se pare deloc ok ca aveti greturi, ameteala, o stare generala p***a, etc.. o luna sau doua... Stiu ca atunci cand au aparut pastilele anticonceptionale provocau tot felul de efecte secundare gen ingrasare, pilozitate...evident nedorite de nici o femeie. Insa acum nu cred ca mai pot exista motive de ingrijorare pentru ca stiinta a evoluat foarte mult si dozajul hormonal este scazut. Exista foarte multe metode contraceptive (prezervativ, pastile, inel contraceptiv, sterilet, etc). In cazul pastilelor neajunsul este ca iti pot afecta ficatul in timp (pentru ca administrarea este pe cale orala) si ca trebuie sa tii cont sa le iei in fiecare zi la ora fixa pentru ca altfel protectia nu este 100% si asa apar sarcini nedorite (pentru mine asta era un stres pentru ca nu sunt chiar asa de organizata). Luati legatura cu un medic, mergeti la un cabinet de planning familial! Este important sa faci lucrurile corect mai ales cand e vorba de sanatate sau de a evita trauma unei intreruperi de sarcina.

va doresc o zi frumoasa,
Madalina

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ramona2698496 (acum 14 ani)

nu lua medicamente dupa ureche, ptr ca difera de la un organism la altul, ce-mi face bine mie, tie ti-ar putea dauna.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Laura86 (acum 14 ani)

Va relatez o mica intrebare pe care am adresat-o unei profesoare , medic la baza , care ne preda untr-un curs efectul pastilelor in general si modul cum sunt dozate adica greutate corp, actiune ca timp de administrare si atunci mi-a venit ideea sa intreb cum sta treaba cu pilula anticonceptionala care daca ar fi sa ma iau dupa cum se administreaza in tara noastra nu se incadreaza la partea " per / greutate" aceeasi pastila o iau si au care am 90 de kg dar si alta femeie acre are 50 kg. Ca sa nu mai spun ca de dozaje hormonale nici gand sa aud pe cineva ca ar cere sa fie facute. Ei bine raspunsul a fost cam ambiguu , adica intai am blocat-o si cum majoritatea in grupa eram femei si asteptam un raspuns a dat-o cotita si concret nu a reusit sa spuna mai nimic doar ca mi-a aruncat o privire asa urata si a spus ca ginecologul decide ce prieste fiecarei paciente. Eu ca sa fiu rea pana la capat i-am explicat ca am intrebat acest lucru pentru ca , cumnata mea care se afla de 14 ani intr-o tara din Europa , nu poate procura pastile asa dupa ureche ci este nevoita sa mearga la medic unde este cantarita de fiecare data, i se fac analize si dozaje hormonale si abia apoi i se preapara anticonceptionalul intr-un laborator. Acolo aceste minuni de pastile care la noi se dau dupa ureche sunt retrase de cativa ani buni asa ca este logic ca la noi din cauza saraciei si lipsei de sustinere a sistemului sanitar de catre stat medicii sunt nevoiti sa mearga pe ghici neputand sa indrume pacientii sa faca analizele de care ar fi nevoie pentru ca ar obliga pacientul sa le plateasca asa ca.....trebuie sa alegem calea cea mai putin toxica pentru organism .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adela8 (acum 14 ani)

am tot citi comentariile voastre si nu este asa cum spuneti voi apropo de medicii ginecologi. Eu iau anticonceptionale de la varsta de 17 ani ( acum am 22) din cauza unor dereglari hormonale la nivelul hipofizei si a ovarelor polichistice. Vreau sa va contrazic cu chestia cu dozarea hormonala... atunci cand te duci la medic, acesta iti face o serie de analize inclusiv dozarea hormonala si numai dupa rezultat acesta-ti recomanda anticonceptonalele potrivite tie. Efecte secundare am avut si eu de la diane 35, acum de un an de zile iau logest si nu am niciun efect secundar. in cazul in care acestea apar te duci inapoi la medic si ii spui.
Cat despre anticonceptinalele din afara... nu e chiar asa cum cred unii, eu am stat in SUA 1 an de zile si de acolo am luat prima data nu mi-au facut analize nu nimic, aveam o hemoragie care a durat cam 3 luni de zile si mi-a spus sa iau cate 3 pastile de anticonceptionale pe zi ca sa-mi opreasca sangerarea, dar cauza pt aceasta hemoragie si intradevar te duci la farmacie cu reteta de la medic iar farmacistul iti prepara anticonceptionalul care este tot o marca nu ca-l face exact pt pers ta. dar ma rog. In primul rand cand va hotarati sa luati anticonceptional, consultati medicul nu luati dupa ce spune prietena, totusi, aveti putina minte femeilor!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sheila (acum 14 ani)

Cate din cele care iau anticonceptionale au facut aceste analize?Fetelor....voi cumva?
In 4 ani de zile am luat 3 tipuri, nu mi-au facut niciodata analize
Poate sunt cateva fete care au avut probleme si au fost nevoiti sa faca analize, dar daca mergi si ceri ca medoda de protectie nu cred ca se fac aceste investigatii.
Eu nu am avut reactii adverse decat de la Diane 35(eram prea uscata), doar atat in rest nu am avut greata, varsaturi, ameteli....dar nu toate sunt asa de norocoase

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adela8 (acum 14 ani)

daca va duceti la planning familial nu stiu daca va face...dar la medicul ginecolog...ar trebui sa va faca aceste analize. Dar aveti si gura si puteti sa cereti voi aceste analize, nu va refuza nimeni. Inainte de a lua anticonceptionale atat ca metoda de protectie cat si ca tratament, trebuie sa faceti aceste analize.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: