Metoda contraceptiva sigura

Contraceptie
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 14 ani in urma

Am 26 ani si am o relatie stabila. Intentionez sa-mi pun sterilet intrucat posibilitatea de a avea un copil, deocamdata, ma dezgusta din mai multe motive. Nu am avut nici o sarcina, iar in ceea ce priveste ciclul, el imi vine de ani de zile, doar o data la 6-7 luni si atunci 2-3 zile. Va rog ardent sa-mi spuneti daca in cazul meu steriletul si-ar face efectul si daca nu imi dauneaza. Mentionez de asemenea ca nici in viitorul indepartat nu intentionez sa am vreo sarcina.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

marialeea (acum 14 ani)

Draga Tristana, am inteles eu oare bine cand ai spus ca ciclul iti vine DOAR O DATA LA 6-7 LUNI? Ai fost la un medic ginecolog si endocrinolog pentru treaba asta? Pentru ca nu este deloc un lucru normal, sa stii. Analize ai facut? Pentru ca daca ai vreo afectiune, de medicamentele pe care le iei depinde ce metoda contraceptiva folosesti. De exemplu, daca urmezi vreun tratament cu antibiotice nu sunt bune anticonceptionalele, iar steriletul nu isi "face efectul" daca iei antiinflamatoare, de exemplu. Si probabil ca lista poate continua.
La mine e intr-un fel aceeasi situatie, am epilepsie si nu pot avea copii din cauza asta, si pentru ca mai am din cand in cand dureri de coloana si iau antiinflamatoare nu pot folosi steriletul. Iar medicamentul de epilepsie anuleaza efectul anticonceptionalelor. Asa ca... am ramas la prezervativ, ca alta solutie nu am. Si nu am avut inca nici un avort, slava cerului!
Parerea mea este sa te consulti cu un medic ginecolog, dupa niste mici analize (de sange, Paps etc.) numai el poate sa-ti spuna ce metoda contraceptiva sa folosesti. Si... o sa-ti spuna, probabil, din cate stiu eu, ca nici una nu e chiar-chiar 100% sigura si ca se poate intampla, la un moment dat, sa apara o sarcina nedorita.
Vezi si tu ce si cum, eu iti doresc sa nu ai probleme si sa fii sanatoasa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luissa (acum 14 ani)

http://www.eva.ro/sanatate/contraceptie/inelul-contraceptiv-o-solutie-pentru-femeile-ocupate-articol-13637.html?pagina=2
Afli aici si despre alte metode contraceptive

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lary (acum 8 ani)

Buna..vreau sa va inteb si eu...nu am mai avt kontakt sexwal din lwna Mai....si in lwna Mai mia vn de 2 ori menstrwatia....mia bn si in Iunie...dar in Iulie nw mia vn am fct test de sarkina si mia iesit negativ...medikw de fam.mia preskris sa wrmez kw Augmentin. Pe data de 15 august le.am terminat si la 3 zile mia vn menstrwati...iar akm in lwna septembrie akelasi lwkrw mi sa intamplat nw mia vn delok....mintionez ka nw am mai avt kontakt sexwal din Mai. Va mwltwmeak si astept rasp.d-voastra

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: