Inelul contraceptiv vaginal

Contraceptie
Intrebare postata de Andrami cu 13 ani in urma

Am folosit un an de zile pilulele anticonceptionale dar ma deranjau ca imi dadeau o pofta de mancare foarte mare si doctora mi-a zis sa incerc inelul fiindca ar avea o doza mai mica de hormoni.
la consult a zis si ca este mai comod dar mi-e putin teama pentru ca nu stiu exact cat de mare e.
cand il introduc prima data trebuie este exact la pastile?
prima zi de menstruatie, protectie 7 zile etc?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

Iuli (acum 13 ani)

Cauta informatii pe net. Google it. Nu astepta mura-n gura. Pe net sunt TOATE info de care ai nevoie. Cauta Nuvaring.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

deea (acum 13 ani)

Nu e foarte mare, are cam 2 cm diametru si dintr-un material flexibil, care creed ca nu e latex. Se ia ca si pilulele, in prima zi a menstruatiei doar ca nu zilnic ci o data pe luna. Vezi ca sunt si filmulete care simuleaza introducerea lui in vagin. Alea ar trebui sa-ti clarifice nelamuririle. Daca mai ai intrebari te ajut cu ce pot.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

roxyrocs (acum 13 ani)

Andrami, eu din ce-am gasit pe internet se administreaza exact ca pastilele. Inca nu l-am folosit dar am citit ca ar avea 5 cm diametru si ca nu provoaca asa multe probleme ca pastilele.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andrami (acum 13 ani)

am gasit aproape tot ce era nevoie sa stiu despre el. acum nah, nu pot sa-mi dau seama cum va sta el acolo.. am vazut si filmulete dar tot mi se pare ciudat.
ma tot gandesc ca ar putea sa cada desi cica nu e posibil asa ceva.
daca-i mai bun decat pilulele pe care le-am luat eu cred totusi ca merita sa incerc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ony (acum 13 ani)

Sincer, chiar este mai bun ca pilulele. Si nu vorbesc aici de eficienta ci de efecte adverse, ca nu ai parte de atatea dar ai parte de toate avantajele.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mimirella (acum 13 ani)

Fetelor am gasit mai multe informatii utile despre inel. Un articol scris de o dna dr ginecolog care prezinta toate avantajele acestuia.
"Vaginul asigură absorbţia de hormoni atât locală, cât şi sistemică. Hormonii contraceptivi ce au fost absorbiţi la nivelul epiteliului vaginal, sunt apoi distribuiţi în circulaţia sistemică printr-o reţea densă de vase sangvine, permiţând astfel acestei metode contraceptive să acţioneze sistemic chiar dacă modul de administrare nu este cel clasic."

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena (acum 13 ani)

U nde ai gasit articolul? Vreau si eu sa-l citesc ca nu prea am informatii concrete de pe internet din ce-am cautat eu. Poate medicul stie mai bine :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Paula (acum 13 ani)

Poftim articolul: http://healthy.kudika.ro/articol/healthy~sexologie-si-reproducere/15731/povestea-pe-care-trebuie-sa-o-stii-despre-contraceptivele-hormonale.html
Si da, medicul ar trebui sa stie mai bine ce ti se potriveste. Asta ar trebui sa fie pur informativ, ca sa te ajute sa te orientezi mai bine si mai ales sa stii ce iei.
roxy: cu exceptia faptului ca nu se inghite ci se introduce in vagin :) Si da, nu aduce toate neplacerile pe care le aduc pastilele.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andrami (acum 13 ani)

Eu deja am inceput sa folosesc inelul si-s tare bucuroasa ca-l folosesc. Nici nu mi-a cazut sau simtit, plus ca e o mare diferenta trecerea asta de la pastile la inel. Nu trebuie sa te mai chinui zilnic cu pastilele si au disparut si restul problemelor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioana (acum 8 ani)

am si eu o intrebare...am introdus inelul in prima zi a ciclului si am avut sangerari..este ceva normal?sau ar trebui sa mi se opreasca sangerarea

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: