Exista riscul sa raman insarcinata?

Contraceptie
Intrebare postata de fitzzy cu 13 ani in urma

Am 22 de ani si iau anticonceptionale de 1 an si jumatate,le iau in fiecare zi la aceeasi ora,insa am o mare dilema:cand mi se termina cele 21 de pilule 5 zile nu folosesc nici o metoda contraceptiva desi intretin relatii sexuale cu logodnicul meu si ejaculeaza in mine,a 5-a zi imi vine menstruatia si in a 8-a zi incep un blister de anticonceptionale.Exista riscul de a ramane insarcinata in astea 5 zile???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (16)

Ionascu Andreea (acum 13 ani)

Nu, sunt anumite pilule special concepute in acest sens, sa ofere protectie si in cele 5 zile de pauza. Continutul lor hormonal ofera protectie sigura pe tot acest parcurs. Pe de alta parte, asa cum spui, nu ar trebui sa iti faci griji pentru ca in cele 5 zile nu esti in perioada de ovulatie, ci iti vine mensturatia.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

goia beatrice (acum 13 ani)

da exista riscul sa ramai insarcinata

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Eu nu inteleg...daca se numesc ANTICONCEPTIONALE, nu crezi ca ar tb sa functioneze si in alea 5 zile?! Ca altfel nu s-ar mai numai asa! S-ar numi...semi-anticonceptionale sau ceva... In principiu functioneaza. Acum sigur ca daca vrei sa te protejezi suplimentar nu e niciodata prea mult dar nah...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

fitzzy (acum 13 ani)

Iuli tu ai citit prospectul de la anticonceptionale?ma faci sa cred ca nu deoarece acolo scrie clar ca ofera protectie doar in perioada in care sunt administrate adica 21 de zile,nu scrie nimic in legatura cu alea 7 zile de pauza de aceea am si intrbat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sheila (acum 13 ani)

Ce anticonceptionale folosesti?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Da am citit prospectul. Scrie asa pt ca e LOGIC ca in celelalte esti protejata... Altfel ar fi facut 28 de pastile nu? Ar fi aiurea sa te protejeze 21 de zile si in rest sa iei prezervative sau ceva...Care ar mai fi rostul lor?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

fitzzy (acum 13 ani)

Mda Iuli poate ai dreptate dar atunci cand esti studenta crede-ma ca nu ti-ai dori un copil si nu mai stau sa ma gandesc daca e logic sau nu sa fii protejata si in zilele de pauza,voiam un raspuns concret de la o persoana specializata in asta nu aveam nevoie de presupuneri.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

fitzzy (acum 13 ani)

folosesc marvelon21 sheila

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

chik_ (acum 13 ani)

Nu exista nici-un risc pentru ca anticonceptionalele luate corect ofera protectie si in zilele de pauza.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina (acum 13 ani)

STAI LINISTITA NU EXISTA RISCUL DE A RAMANE INSARCINATA....!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bubu (acum 11 ani)

exista posibilitatea sa raman insarcinata daca am facut sex exact azi cand mi s-a terminat ciclu si am facut si neprotejat iar el mi-a spus ca nu a ejaculat nimic in mine..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alina (acum 9 ani)

Salutare fetelor!Eu nu am folosit anca anticonceptionale.si as vrea sa va cer parerea .cum se numesc cele mai bune anticonceptionale?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandra (acum 8 ani)

as dori sa stiu ce sanse sunt, am o viata sexuala activa camd e putin timp, dar neprotejat. nu iau nici anticonceptionale dar prietenul meu ejaculeaza in afara vaginului. exista riscu sa raman gravida?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Olga (acum 8 ani)

Buna, am nevoe de un sfat urgent, am 19 ani meam inceput veata sexuala acum 4 zile, am facuto prima oara protejat dar a doua partida nu deci ca so incepem pe a doua am fost la bae am facut bae tot bine, nu a ejaculat in mine, deci sunt in mare panica sunt cam aproape de ciclu nu se incepe mereu regulat dar e prin perioada aceasta, dar totusi sunt in mare panica si mie teama sa nu fi ramas insarcinata, nu prea am pofta de mincare obosesc repede sau poate e din cauza panicii? astept un raspuns va rog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tudorache oana (acum 8 ani)

Am nevoie de ajutor.pot ramane insarvinata doar daca penisul a fost introdus cam 5 secunde?

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

[email protected] (acum un an)

Am o antrebare nu-mi vine ciclu su t dereglata pertu ca alaptez și am un nou nascu și mam culcat cu partenerul și nu mam protejat pot sa rămân gravida un un sfat.varog

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: